Slováci môžu vyfasovať až 800 eur a prísť aj o vodičák. Na cestách zabúdajú na dôležitú vec

  • Pozor na vodu na cestách, ak ošpliechaš chodcu, zaplatíš desiatky eur
  • Často nekontrolujeme ani hmotnosť našich vozidiel
  • Môže nás to vyjsť draho
Policajt zastavuje autá, hustá premávka, hrozia pokuty
TASR/Jaroslav Novák, Michal Svítok
  • Pozor na vodu na cestách, ak ošpliechaš chodcu, zaplatíš desiatky eur
  • Často nekontrolujeme ani hmotnosť našich vozidiel
  • Môže nás to vyjsť draho

Hmotnosť vozidla

Ďalším, i keď menej častým priestupkom je príliš vysoká hmotnosť vozidla. Ministerstvo vnútra na svojom webe upozorňuje okrem iného aj na to, že takéto auto nemá na ceste čo hľadať.

Ak vodič použije tak „naložené“ vozidlo, že prekročí jeho najvyššiu prístupnú celkovú hmotnosť, hrozí mu pokuta od 150 do 800 eur, ale zároveň aj zákaz činnosti do troch rokov. V prípade blokového či rozkazného konania prichádza do hry suma 650 eur.

To isté platí aj v prípade, ak sa prekročí najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy, najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla či najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravy vozidla.

Môže sa ti zdať, že prekročiť prípustnú hmotnosť nie je ani možné, no ak auto skutočne naložíš pri preprave akéhokoľvek tovaru či pri sťahovaní, problém vie byť na svete veľmi rýchlo. Ak si nie si istý, koľko môžeš naložiť, najvyššiu jazdnú hmotnosť vozidla nájdeš zapísanú aj vo „veľkom techničáku“.

S hmotnostnými problémami sa musia vysporadúvať aj vodiči nákladných vozidiel. Ak kamión či iné vozidlo prevyšuje 12 000 kg a vojde na cestu, na ktorej je jazda takéhoto vozidla zakázaná, hrozí mu pokuta vo výške 1 500 eur. V prípade blokového či rozkazného konania ide o sumu 1 000 eur.

Zdroje: aAutoškola, MINV

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá