Slováci odpovedali, či by mala vláda stopnúť vojenskú pomoc Ukrajine. Výsledky mnohých prekvapia

  • Podľa približne každého druhého opýtaného Slováka by sme už nemali naďalej vojensky podporovať Ukrajinu
  • Nesúhlasia s ňou konkrétne skupiny obyvateľstva
Nespokojní Slováci protestujú a samohybná húfnica Zuzana
TASR/František Iván, Lukáš Grinaj
  • Podľa približne každého druhého opýtaného Slováka by sme už nemali naďalej vojensky podporovať Ukrajinu
  • Nesúhlasia s ňou konkrétne skupiny obyvateľstva

Prieskumná agentúra AKO vykonala prieskum pre televíziu JOJ 24 ohľadom postoja Slovákov k vojenskej pomoci pre Ukrajinu. Išlo o otázku, či by mala po septembri novozvolená vláda naďalej poskytovať podporu našim východným susedom.

Ako uvádza portál Noviny, výsledky ukázali približne rovnaký pomer názorov za a proti. Medzi občanov Slovenskej republiky, ktorí s vojenskou podporou nesúhlasia, patria najmä „ženy, menej vzdelaní ľudia, obyvatelia Nitrianskeho, Prešovského, Košického, Banskobystrického kraja a voliči strán Republika, Smer-SSD, SNS a Szövetség /Aliancia“.

Z prieskumu taktiež vyplýva, že s pomocou nesúhlasia najčastejšie občania maďarskej národnosti.

Za podporou Ukrajiny našou vládou stojí naďalej celkom 43,2 percenta respondentov. Ide najmä o občanov slovenskej národnosti, vysokoškolsky vzdelaných ľudí a voličov strán PS, SaS, KDH, koalícia OĽANO, Demokrati či SME RODINA.

Konkrétne výsledky prieskumu agentúry AKO pre TV JOJ 24:

Budúca vláda by mala pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine: Súhlasilo spolu 43,2 % respondentov.

  • Z toho: Budúca vláda by určite mala pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine: Súhlasilo 23,8 % respondentov.
  • Budúca vláda by asi mala pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine: Súhlasilo 19,4 % respondentov.

Budúca vláda by nemala vo vojenskej pomoci Ukrajine: Súhlasilo spolu 51,5 % respondentov.

  • Z toho: Budúca vláda by určite nemala pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine: Súhlasilo 37,3 % respondentov.
  • Budúca vláda by asi nemala pokračovať vo vojenskej pomoci Ukrajine: Súhlasilo 14,2 % respondentov.

Na danú otázku nevedelo odpovedať 4,7 % respondentov a zvyšných 0,6 % odpovedať nechcelo.

Zuzany

Výsledky prieskumu sa dozvedáme len deň potom, čo si veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Myroslav Kastran v Dubnici nad Váhom aj za prítomnosti predsedu vlády Ľudovíta Ódora prevzal dve samohybné húfnice Zuzana 2, informovala agentúra TASR.

Slovensko pre Ukrajinu vyrobí celkovo 16 húfnic, susedná armáda tak dostala prvé dve. Vyrába ich spoločnosť Konštrukta-Defence. Ide pritom o projekt za viac ako 90 miliónov eur a financujú ho Nórsko, Dánsko aj Nemecko.

Projekt výroby samohybných húfnic pre Ukrajinu je podľa premiéra ukážkou toho, ako funguje medzinárodná spolupráca a dôkazom spoločnej solidarity s Ukrajinou.

„Obrana Ukrajiny a schopnosť čeliť ruskej agresii je záujmom nás všetkých. Svet, v ktorom neplatia pravidlá a nerešpektujú sa medzinárodné pravidlá, je pre nás neprijateľný. Je našou povinnosťou pomôcť tam, kde vieme a ako vieme,“ povedal Ódor.

Ako dodal, kvalita húfnic Zuzana 2 je zároveň dôkazom, že Slovensko vie vyrábať modernú techniku spĺňajúcu najprísnejšie medzinárodné požiadavky. Konštrukta-Defence podľa neho už rokuje s ukrajinskou zbrojárskou spoločnosťou o ďalšej spolupráci. Jej výsledkom by mal byť prototyp novej húfnice.

Podľa ministra obrany SR Martina Sklenára sa projekt medzinárodného projektu zrodil v októbri minulého roka. V najbližších mesiacoch odovzdá Konštrukta-Defence ďalších 14 kusov húfnic Zuzana 2, posledné by mali doraziť na Ukrajinu v budúcom roku.

Veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Kastran oceňuje podporu medzinárodného spoločenstva, ktorej výsledkom je aj dodávka samohybných húfnic Zuzana 2.

„Toto je dôkaz, že karta sa obracia a Rusku nevychádza ich ambícia unaviť nás, zastrašovať a vydierať nás napríklad jadrovými hrozbami. Vďaka patrí vládam na Slovensku, v Nórsku, Dánsku a v Nemecku. Tento projekt je ukážkou úspešnej spolupráce a základom novej spolupráce vo vojenskej a technickej oblasti medzi Slovenskom a Ukrajinou,“ zdôraznil veľvyslanec s tým, že momentálne je veľmi dôležitá rýchlosť dodávok zbraňových systémov.

Zdroje: Noviny, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá