Slováci pomáhajú obnove našich lesov: Chceli nás zneužiť ľudia, ktorí masívne ťažia drevo, takto to ale nefunguje

  • Mladí Slováci idú zo zisku z predaja ich tričiek vysádzať stovky stromov v našich horách
  • Organizácia ich projektu je ale čoraz náročnejšia, niekoľko ľudí ich chcelo dokonca podpásovo využiť na výsadbu, aby stromy následne vyťažili
  • Tím Pure Slovakia tvrdí, že sa nedá oklamať a je odhodlaný pomôcť slovenským lesom
Pure Slovakia
  • Mladí Slováci idú zo zisku z predaja ich tričiek vysádzať stovky stromov v našich horách
  • Organizácia ich projektu je ale čoraz náročnejšia, niekoľko ľudí ich chcelo dokonca podpásovo využiť na výsadbu, aby stromy následne vyťažili
  • Tím Pure Slovakia tvrdí, že sa nedá oklamať a je odhodlaný pomôcť slovenským lesom

Za iniciatívou Pure Slovakia stojí skupina mladých ľudí na čele s Jakubom Jurčom. Ich projekt vychádza zo satelitného mapovania, ktoré dokázalo, že na celom území Slovenska dodnes ubudlo 700 kilometrov štvorcových lesov.

„Toto číslo nie je zapríčinené len prírodnými katastrofami, ale predovšetkým rapídnym zvyšovaním legálnej, ale aj nelegálnej ťažby našich lesov,” hovorí tím projektu Pure Slovakia, ktorý na Instagrame sleduje už takmer 70-tisíc ľudí.

Hoci členovia iniciatívy nemajú kompetencie tento narastajúci problém zastaviť, veria, že spoločnými silami majú šancu vrátiť našej prírode to, čo jej patrí. 

zdroj: Pure Slovakia

Zdieľajú spoločný názor, že všetko začína jednotlivcom a radi by posunuli zmýšľanie Slovákov tým správnym smerom. Na tejto ceste sa ale nevyhli ani kritickým názorom.

„Ako je na Slovensku zvykom, aj keď chce človek pomôcť nikdy sa nevyhne kritike. Pravidelne dostávame kritiku od takzvaných ochranárov, ktorí presadzujú myšlienku, že príroda sa dokáže obnoviť sama a nemáme v nej robiť nič. Mnohí si myslia že vysádzame monokultúru (jeden typ stromu), ktorí nie je prirodzený a je veľmi nestabilný,“ povedal nám Jakub.

Objasňuje však, že vždy vysádzajú typy stromov, ktoré sa na danom území nachádzajú prirodzene. „Na každej udalosti sme sadili zmiešaný les. V podstate pomáhame prírode k rýchlejšej obnove, všetko pod odborným dohľadom.“

Plánovanie výsadby podľa Jakuba začína komunikáciou s lokálnymi urbármi. Tvrdí, že si musia vždy poctivo vybrať, do akej spolupráce pôjdu. Ďalšiu akciu naplánovali na 25. septembra v Mengusovciach. 

Lesy daného urbáru si vždy idú obhliadnuť a zistiť v akom stave sú, či sa zamestnanci urbáru o ne starajú a či sa na daných miestach vo veľkom neťaží.

„Po medializovaní nášho OZ nás začalo oslovovať viacero ľudí, ktorí masívne ťažia drevo na svojom území a nás chceli využiť na zalesnenie plochy. S PS Mengusovce, konkrétne s pánom Gallom, ktorý je predseda, organizujeme už druhú výsadbu.“

zdroj: Pure Slovakia, Veronika Kuchárová

Dôvod je podľa Jakuba jednoduchý – na prvom mieste je u nich ochrana prírody. Ich lesy boli v minulosti taktiež postihnuté kalamitou a už niekoľko rokov sa im darí územie obnovovať.

Na mnohých miestach je viditeľné, ako sa príroda obnovila prirodzene sama. Tam, kde sa obnoviť nestihla, pomáha práve Pure Slovakia.

Ich podmienkou spolupráce je, že stromy, ktoré s dobrovoľníkmi vysadia sa z daného miesta v budúcnosti nevyťažia. Nákup sadeníc a organizáciu udalosti pritom financujú zo zisku z predaja produktov s ich logom.

zdroj: Pure Slovakia, Gabriel Pavlík

S predajom „merchu“ začali v roku 2018. Štartovali s tričkami a postupne sortiment doplnili o mikiny, ponožky, čiapky, ruksaky, rúška alebo náramky.

„Sme skutočne prekvapení, akú podporu dostávame od ľudí. Dokopy sme predali okolo 3000 produktov. Za získané financie sa nám podarilo vysadiť už 24 000 stromov v Nízkych a Vysokých Tatrách.“ 

zdroj: Pure Slovakia

Jakub konštatuje, že záujem dobrovoľníkov sa každým rokom zvyšuje, a preto je potrebné zabezpečovať veľkokapacitné stany, občerstvenie a iné veci. Zo samotnej výsadby tak postupne vznikol malý enviro-fest.

Všetci dobrovoľníci sú zaškolení v tom, ako správne vysádzať a na akciách sa dozvedia viac informácií aj o danej lokalite. „Pri mieste sadenia sa postaví náš base camp, kde je street food s jedlom, stánok s čerstvou kávou, varí sa guláš a hrá hudba. Ľudia si tak počas výsadby môžu kedykoľvek odbehnúť, občerstviť sa a oddýchnuť si.“

zdroj: Pure Slovakia

Okrem toho Pure Slovakia spolupracuje s rôznymi sponzormi, ktorí ich projekt podporujú vlastnými produktami, ktoré sú počas celej udalosti dostupné pre dobrovoľníkov zadarmo. „Aj takýmito drobnosťami sa snažíme ľuďom odvďačiť za ich ochotu prísť a pomôcť prírode.“ 

Prežije väčšina stromov

Jakub vysvetľuje, že o novovysadený les sa vždy starajú zamestnanci urbáru, ktorí mladé sadenice okopávajú a chránia pred burinou a lesnou zverou. Po uplynutí určitého časového obdobia zisťujú, koľko sadeníc sa ujalo. „Sme veľmi hrdí, že v priemere 95 % sadeniciam sa momentálne úspešne darí a vzniká nový les.“  

zdroj: Pure Slovakia

Tento rok iniciatívni Slováci dokončili aj ich oficiálny web pureslovakia.sk, kde môžeš nájsť informácie o ich plánovaných aktivitách. Do budúcna chcú investovať aj do e-shopu, ktorý z finančného hľadiska stále odkladajú. 

Malo by sa na Slovensku vysádzať viac stromov?

„Okrem toho plánujeme veľký redizajn značky, loga a produktov. Našim podporovateľom chceme priniesť nové produkty, nové farby a ekologickejšie materiály. Taktiež máme v pláne aj naďalej organizovať podujatia na pravidelnej báze a pomáhať tak s našimi dobrovoľníkmi prírode.“

Okrem kúpenia produktov môžeš Pure Slovakia podporiť napríklad na platforme Patreone.

Zdroj: pureslovakia.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá