Slováci si za bryndzu či mäso zrejme poriadne priplatia, chovateľov trápia suchá

  • Chovateľov oviec trápi nedostatok pasienkov
  • Môžu za to extrémne suchá
  • Ceny pôjdu nahor aj pri mliečnych či mäsových výrobkoch
male jahniatko, mince na stole
TASR/Erika Ďurčová, Unsplash/Roman Wimmers
  • Chovateľov oviec trápi nedostatok pasienkov
  • Môžu za to extrémne suchá
  • Ceny pôjdu nahor aj pri mliečnych či mäsových výrobkoch

Slovenským chovateľom oviec a kôz sa predražuje výroba. Pasujú sa s vyššími nákladmi na vodu, krmivá i energie. Pre TASR to uviedol Slavomír Reľovský zo Zväzu chovateľov oviec a kôz na Slovensku (ZCHOK). Podľa jeho slov ide o dôsledok klimatickej zmeny a ekonomickej krízy.

Nie je kde pásť

Tohtoročné sucho spôsobilo, že slovenskí chovatelia nemali kde pásť. „Na pasienkoch nebola voda. Takýto extrémny vplyv spôsobuje, že sa zdražuje výroba. Chovatelia museli viac kŕmiť, voziť krmivo aj vodu, ak ju mali odkiaľ doviezť. V dôsledku toho stúpli náklady na liter mlieka, na kilo mäsa, extrémne narástli náklady na energie aj krmivá. Celé to predstavuje obrovský problém, pretože prestávame byť konkurencieschopní,“ priblížil Reľovský.

Ak budú chcieť chovatelia oviec prežiť, nevyhnú sa zrejme zdražovaniu ich produktov ako je bryndza či syr.

Zdôraznil, že do budúcna je nutné zmeniť celkový pohľad na poľnohospodárov, pretože sú súčasťou riešenia klimatickej zmeny. Krajinu podľa Reľovského oddávna vytvárali predovšetkým zvieratá – živočíšna výroba s človekom.

Celé Karpaty vytvárali ovce s pastiermi, s valašskou kultúrou. Ak chceme zadržať vodu v krajine a zabrániť požiarom, pasme ovce. Ich chov je na to ako stvorený,“ povedal.

Ovce sa podľa Reľovského v minulosti pásli v horských a podhorských oblastiach i v lesoch. Vďaka tomu tam nebolo veľa odpadovej hmoty ani konáre, krajina bola poľnohospodársky utváraná.

Voľakedy boli lesy prerušené pasienkami. Aj keď les horel, tam, kde bol pasienok, sa požiar nešíril ďalej. Teraz to nefunguje, pretože sa zvieratá z pasienkov stratili, sú tam trvale neudržiavané trávnaté porasty,“ vysvetlil. Ako dodal, požiar sa v takýchto lokalitách šíri ľahšie.

liptovský bača pózujúci so psom pred stádom oviec
zdroj: TASR/Miroslava Mlynárová

Ovca je posledným druhom hospodárskych zvierat, ktoré sa na Slovensku pasú vonku. Reľovský hovorí, že vedia veľmi dobre reagovať na zvýšené teploty či nedostatok vlahy.

Sú jedným z našich najväčších zvieracích pomocníkov v boji proti klimatickej zmene. Do budúcnosti by sme mali zapracovať na rozšírení ich chovu,“ podotkol.

Hore pôjde aj mäso

Odvetvie chovu oviec a kôz však nie je jediným, ktoré trpí. Zdražovaniu v blízkej budúcnosti podľahnú aj mäsové výrobky. Trhové maximá cien elektrickej energie a plynu, ako aj stúpajúce ceny bravčového mäsa a ostatných vstupov sú príčinou ďalšieho rastu cien mäsa aj mäsových výrobkov. Informuje o tom Eva Forrai, výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa.

Zvyšovanie cien mäsa a mäsových výrobkov je reakciou výrobcov na zvyšujúce sa náklady vstupujúce do výroby teda na enormný nárast jednotkových cien energií, ako i nárast ceny bravčového mäsa, obalov, prídavných a pomocných látok.

Spracovatelia mäsa zvyšovaním cien reagujú na dlhodobo rastúci trend cien energií, ktoré v súčasných dňoch dosiahli historické maximá.

mäsové výrobky pripravované na grile
zdroj: TASR/Erika Ďurčová

Odvetvie reaguje aj na postupný nárast ceny bravčového mäsa, ktorý sa prejavil zvýšením vyvolávacej ceny jatočne upravených tiel v triede E na nemeckej burze, kde bol zaznamenaný nárast ceny na súčasnú hodnotu 2,05 eura za kg, čo predstavuje nárast ceny od marca 2022, kedy prebehla prvá vlna zdražovania o ďalších 17 percent.

V prípade realizácie obchodov s bravčovým mäsom na území Slovenska je však nárast cien ešte výraznejší.

Nárast ceny bravčového mäsa na nemeckej burze a zároveň dlhodobý trend výrazného rastu jednotkových cien energií sú spracovatelia mäsa nútení premietnuť aj do ich odberateľských cien. Očakávame preto, že navýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov sa u výrobcov prejaví už v septembri a to približne na úrovni cca 18 – 20 percent, pričom predpokladáme, že navýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov nemusí byť konečné,“ dokončila výkonná riaditeľka Slovenského zväzu spracovateľov mäsa Eva Forrai.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá