Slováci tvoria „Tinder“ pre utečencov, ktorý im pomôže s ubytovaním. Pri vývoji zažili dramatické chvíle

  • Mladý Slovák Jákob Rolík so svojím tímom vyvíja aplikáciu, ktorá utečencom zefektívni hľadanie ubytovania na Slovensku
  • Appka pracuje na podobnom princípe ako zoznamovacia služba Tinder
  • Počas vývoja platformy zažil aj poriadne horúce chvíle, keď mu išlo doslova o život
Tím Jákoba Rolíka
Archív Jákob Rolík, reprofoto Tinder
  • Mladý Slovák Jákob Rolík so svojím tímom vyvíja aplikáciu, ktorá utečencom zefektívni hľadanie ubytovania na Slovensku
  • Appka pracuje na podobnom princípe ako zoznamovacia služba Tinder
  • Počas vývoja platformy zažil aj poriadne horúce chvíle, keď mu išlo doslova o život

Keď Jákob prichádzal na požičanom aute naloženom technikou po strmáku na malebných Donovaloch, zrejme by mu nenapadlo, že bude nasledujúce minúty až hodiny tráviť niečím iným ako programovaním.

Jákob Rolík totiž dorazil do známeho lyžiarskeho strediska neďaleko Banskej Bystrice za jediným účelom, a to vyvíjať aplikáciu, ktorá mala pomôcť stovkám utečencov unikajúcim z Ukrajiny pred vojnou. V momente, keď sa mu ale v aute vypol motor a z kapoty začal stúpať dym, začal možno už tušiť, že večer nestrávi len brainstormingom o novej aplikácii.

Tím Jákoba Rolíka
zdroj: Archív JR

Odstavil požičaný voz a spočiatku mu napadlo, že sa z motora len odparuje voda. Keď ale vystúpil z auta a po otvorení kapoty naňho vyšľahli plamene, vedel, že programovanie bude musieť počkať.

Ako to celé začalo?

Podobne ako mnohých Slovákov, ani Jákoba Rolíka a jeho partiu kamarátov situácia na Ukrajine nenechala chladnými. Po tom, čo ruské jednotky na príkaz Vladimira Putina začali prenikať cez ukrajinské hranice, asi takmer každý vedel, že je svedkom vojnového ťaženia. To postupne spustilo lavínu krviprelievania, ale aj masívnu utečeneckú vlnu.

Len cez slovensko-ukrajinskú hranicu doteraz prešlo vyše 200-tisíc utečencov. Väčšina využila Slovensko len ako tranzitnú krajinu, a teda ním len prešli za vzdialenejším cieľom. Množstvo ľudí ale na Slovensku zostalo a vďaka vládnym opatreniam si už vyše 20-tisíc z nich požiadalo o status tzv. dočasného útočiska. Štát pre utečencov zriadil aj oficiálny web, ktorý by im mal uľahčiť hľadanie si ubytovania.

„Jednému kamarátovi napadlo spraviť takúto platformu na pomoc utečencom na začiatku tejto krízy. Po následnom preverovaní aj u charitatívnych organizácií nám bolo povedané, že je tam prihlásených dosť ľudí a na tento účel sú vytvorené systémy, ktoré sú schopné riešiť túto situáciu. Tak sme to spočiatku nechali tak,“ povedal pre Startitup Rolík.

Ako si všimol napríklad aj Jákob, stránka mala svoje medzery. Nepáčilo sa mu, že stránka Pomoc pre Ukrajinu.sk síce ponúka pomoc Ukrajincom pri hľadaní ubytovania, no hlavné centrá pomoci sú v Michalovciach a Humennom.

Síce utečencov na miesta odvezú autobusové spoje, no Jákobovi by sa pozdával pri problematike hľadania ubytovania jednoduchší spôsob. Práve to bolo spúšťačom, aby tím okolo Rolíka opäť začal pracovať na aplikácii.

Tím Jákoba Rolíka
zdroj: Archív JR

„Ozvalo sa nám pár našich známych, ktorí na hraniciach pracovali ako dobrovoľníci, a povedali, že tam je dosť veľký chaos a nie je to organizované. Povedali nám, že vidia, ako ľudia nie sú v najlepšej situácii a dokonca to dochádza k tomu bodu, že dobrovoľníci volajú vlastným rodinám, či by nemohli niekoho prichýliť na pár dní,“ opísal okolnosti comebacku k práci na appke.

Efektivita, ale aj budovanie dôvery

Rolík spolu s partiou známych dali dokopy niekoľkočlenný tím a začali na aplikácii makať. Chceli docieliť, aby bola čo najzrozumiteľnejšia a najprístupnejšia užívateľom. Vypožičali si tak už existujúci koncept dobre známej zoznamovacej appky Tinder.

Tá funguje na jednoduchom princípe „swipeovania“. Prezeráš si ľudí v tvojom okolí a ak ti je niekto sympatický posunieš palcom jeho profilovú fotografiu doprava a dáš mu tak like. Ak dá osoba „na druhej strane“ like aj tebe, máš zhodu. Na podobnom princípe funguje aj Rolíkova aplikácia Haven.

Hlavným cieľom platformy tak je prepojiť stranu ľudí, ktorí by radi poskytli ubytovanie, a samotných utečencov, ktorí zase ubytovanie hľadajú.

Appka tak má v prvom rade pomôcť ľuďom vyhnaným z domovov kvôli vojne, ale aj zefektívniť samotný proces hľadania. Iniciatíva Haven má okrem iného medzi obidvomi stranami budovať aj dôveru.  

Aplikácia Haven
zdroj: Archív JR

„Platforma bola preto navrhnutá so zámerom zvýšenia dôvery spomínaných dvoch strán a zvýšením tak aj počtu dobrovoľníkov, ktorí by aj chceli pomôcť, no majú strach s ubytovaním neznámych ľudí,“ hovorí Rolík.

Jedna aj druhá strana, podobne ako pri Tindri, si vyplní profil a aj na základe kľúčových bodov sa obidve strany spárujú. Napríklad jedna strana môže vyplniť kolónku, že ubytujú ľudí aj so zvieratami a samotný utečenec zase vyplní, že hľadá ubytovanie aj so svojím domácim miláčikom. Aplikácia by mala obsahovať viac jazykov a neobmedzovať sa len na Slovensko.

Poriadne dramatické chvíle

Tím okolo aplikácie Haven tak nelenil a pred pár dňami si zbalil veci a vycestoval do malebnej stredoslovenskej dedinky Donovaly. No namiesto turistiky mali iné ciele, a to programovací maratón na jednej z chát. Na nej sa Rolík s tímom zavreli a nonstop pracovali na appke.

„Vzali sme si celé vybavenie a spontánne sa vydali na chatu na Donovaly. Tam sme sa odizolovali od spoločnosti a začali na tom pracovať. Odkedy sme tak urobili, pracujeme na aplikácii deň aj noc. Už nám z toho trochu celé dni splývajú,“ prezradil mladý programátor.

Programovanie za bežných okolností nie je pracovná oblasť, pri ktorej ide o život, no Jákob má trochu iné skúsenosti. Cestou na chatu totiž jeho programovaciu odyseu okorenil poriadne adrenalínový zážitok.

Vypožičané auto začalo Jákobovi totiž dymiť a z motora dokonca vyšľahli plamene. Po zavolaní záchranky dokonca skončil na vyšetrení aj v nemocnici.

Dramatické chvíle počas vývoja
zdroj: Archív JR

„Keď som otvoril kapotu vyblafol na mňa plameň. Snažil som sa to uhasiť svojpomocne. Utekal som do najbližšieho apartmánového komplexu po hasiaci prístroj, s tým som sa to snažil uhasiť, no nešlo to,“ opísal dramatickú situáciu programátor.

Po vytočení 112 dorazila horská služba, ktorá plamene ako tak skrotila. Následne ešte dorazili dobrovoľní hasiči zo Starých hôr, ktorí požiar uhasili. 

„Najskôr mi nič nebolo, no potom som začal kašľať, prišla sanitka a išiel som ešte na kontrolu aj do nemocnice,“ dodal k hororovému zážitku Jákob.

Ten je už v súčasnosti v úplnom poriadku a spolu s tímom opäť pracujú na aplikácii. Tú by chceli dokončiť každým dňom, aby pomohla čo najviac ľuďom, ktorým vojnový konflikt vzal domovy.

Ďalšia pomoc s ubytovaním

Po vypuknutí ukrajinskej krízy podalo Ukrajine, ale aj jej obyvateľom pomocnú ruku množstvo Slovákov. Nielen ako dobrovoľníctvom či príspevkami v rôznych zbierkach, ale aj príbuzným spôsobom ako Jákob Rolík.

Podobne sa rozhodli vypomôcť aj ďalší Slováci, ktorí rozbehli aplikáciu Rebbid. Vďaka nemu si budú môcť Ukrajinci dostupne a rýchlo nájsť prenájom pomocou dostupných inzerátov.

Za aplikáciou stojí realitný maklér Martin Čapo a jeho tím z realitnej kancelárie Riešime bývanie. Iniciatíve sme sa viac venovali v tomto článku.

Odomknúť kamošovi / rodine
Zdroje: pomocpreukrajinu.sk, Rebbid.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá