Slováci v petícii vyžadujú povinné kastrovanie psov bez papierov, situácia je neúnosná

  • V našej krajine sa aj v dnešnej dobe nájde veľa „podnikateľov“, ktorí beztrestne zarábajú na utrpení zvierat
  • Slováci preto spustili dôležité petície
pes
TASR/AP/ Mindaugas Kulbis, Roman Hanc
  • V našej krajine sa aj v dnešnej dobe nájde veľa „podnikateľov“, ktorí beztrestne zarábajú na utrpení zvierat
  • Slováci preto spustili dôležité petície

Množiari zo Slovenska chrlia šteniatka a mačiatka nielen pre domáci trh, ale aj pre ten zahraničný. Podľa Slobody zvierat patríme medzi najväčších vývozcov a odhaduje sa, že ročne sa nelegálne vyvezie okolo 100 000 šteniat. 

Na Slovensku aj preto vznikla verejná petícia, ktorej cieľom je dosiahnuť zákaz predaja zvierat bez preukazu pôvodu na portáloch ako je Bazos.sk. Za petíciou, ktorú doposiaľ podpísalo už viac ako 7 000 ľudí, stojí Laura Hrudálová.

Iniciátorka petície upozorňuje, že útulky a azyly sú plné najmä kvôli reprodukcii zvierat bez preukazu pôvodu. „Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka/mačiatka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu. Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia.“

„Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život,“ informuje Sloboda zvierat.

Povinná kastrácia

Situáciu by podľa odborníkov mohla pomôcť vyriešiť aj povinná kastrácia psov bez preukazu pôvodu, ktorú v petícii za pár dní podporilo viac ako 1 300 ľudí.

„Situácia je neúnosná. Neustále a nekontrolovateľné množenie psov vedie k mnohým problémom. Sme presvedčení, že povinnou kastráciou psov a feniek bez preukazu pôvodu by sa situácia výrazne zlepšila. Znížil by sa počet nechcených, túlavých aj týraných zvierat.“

Štát by tiež neprichádzal o peniaze z daní od neregistrovaných chovateľov a útulky by mali miesto na promptné prijatie zatúlaného či túlavého zvieraťa.

Cieľom je, aby sa na Slovensku konečne zastavili kolotoč plný utrpenia. „Ak človek čo i len trošku sleduje situáciu, tak vidí, ako neustále pribúdajú ďalšie prípady túlavých, opustených, vyhodených, ale aj týraných zvierat. A to aj napriek snahe útulkov a záchranárov, ktorí s touto zúfalou, nikdy nekončiacou situáciou denne bojujú.“

Ako uvádza členka petičného výboru, Romana Šerfelová, niektoré prípady týrania zvierat sú tak hrôzostrašné, že nie je možné ani zverejniť ich fotografie. Ide o  psy vyhladovaní na smrť, ktorí sú chorí a pripútaní reťazou.

Ojedinelé nie sú ani nelegálne psie zápasy. Ide pritom len o zlomok krutej reality odohrávajúcej sa denne v našej vyspelej krajine. Dôvodom je podľa iniciátorov petície práve veľké množstvo psov a šteniat ponúkaných na inzertných portáloch.

peskovia
zdroj: Unsplash/Anoir Chafik

„Ľudia predávajúci šteňatá psov bez preukazu pôvodu sú množitelia. Je jedno či množia pravidelne za účelom zisku, alebo jednorázovo a neplánovane. Všetky tieto namnožené šteniatka prispievajú k tejto zúfalej situácii a mnohé z nich končia veľmi zle. Niektoré skončia v osade, iné u nevhodných majiteľov.“

Ak by sa toto v našej krajine nedialo a ľudia by boli zodpovední, neboli by potrebné ani kastrácie. Ľudia v petícii žiadajú vládu SR, aby sa urgentne zaoberala touto problematikou a ustanovila zákonom povinnosť kastrácie psov a fenky bez preukazu pôvodu. 

Tlak spoločnosti má zmysel

O tom, že tlak organizácií a ľudí na kompetentných má zmysel, vidno aj na schválení významnej novely zákona. Vďaka nej už viac ako rok môžu orgány veterinárnej správy obmedziť alebo celkom zakázať chov zvieraťa. Stačí, ak sa dá preukázať zanedbanie jeho starostlivosti či týranie.

Kompetentní môžu udeliť zákaz chovu až na päť rokov. Predtým bolo možné zákaz udeliť len na chov viacerých hospodárskych zvierat. Stalo sa tak jednoduchšie prinútiť tyranov, aby sa vzdali chovu psa, mačky či jedného koňa. 

„Takéto zmeny, aj keď často pomalé, sú výsledkom množstva práce, vyjednávania a rokovaní, ktoré vám nemáme ako sprostredkovať. Prinášajú však reálne a praktické riešenia, vďaka ktorým môžeme výrazne znížiť množstvo týraných a trpiacich zvierat,“ uviedol Zvierací ombudsman.

Zdroje: mojapeticia.sk, peticie.com, Zvierací ombudsman, Sloboda Zvierat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá