Slováci vyhrali titul najlepších hrobárov v Strednej Európe

  • Bratia Ladislav a Csaba Skladanovci zo Slovenska vedia zabezpečiť to najúhľadnejšie a najrýchlejšie miesto posledného odpočinku zo zúčastnených 9 tímov z Poľska a Maďarska.
3500
  • Bratia Ladislav a Csaba Skladanovci zo Slovenska vedia zabezpečiť to najúhľadnejšie a najrýchlejšie miesto posledného odpočinku zo zúčastnených 9 tímov z Poľska a Maďarska.

Tím bratov vyhral na Slovensku prvenstvo v naozaj netradičnej disciplíne, hrobárčení. Porota prihliadala na schopnosť vykopať rovnomernú jamu vhodných rozmerov za čo najkratší čas. Šampionátu v Trenčíne sa zúčastnilo 10 tímov zo Slovenska, Poľska a Maďarska.

Iba za pomoci lopaty (čo viac treba) mali vykopať 1,5metra hlboké, 2metre dlhé a 0,9m široké hroby. Súťaž je súčasťou medzinárodného veľtrhu pohrebníctva a pohrebných a kremačných služieb a jej úlohou je podporiť pohrebný priemysel a motivovať ľudí, aby si vybrali túto nie veľmi lákavú profesiu.

Bratia reprezentovali pohrebné služby Petra Pastoroka z Kalnej nad Hronom. Hrob vykopali za 54 minút a porota uznala, že bol zo všetkých najúhľadnejší. Csaba komentoval víťazstvo takto: ,,Som šťastný, že sme vyhrali. Je to zadosťučinenie po 15-tich rokoch v tejto práci.“ Ladislav dodal: ,,Dnes som sa musel sústrediť na rýchlosť, ale niekedy, keď je pekné počasie a mám tam svojho brata, je to vysnené povolanie.

3500-1

Christian Striz, hovorca podujatia, ktorý sa obliekol ako smrtka komentoval udalosť: ,,Celá táto výstava je o tom, spojiť skupiny pohrebných spoločností dokopy. Je to o tom, ukázať ľuďom, aká náročná táto práca je. Väčšina slovenských cintorínov je tak preplnená a medzery medzi hrobami tak úzke, že potrebujeme ľudí namiesto strojov. Pracujú tvrdo, či príde dážď, či sneh.

Bratom gratulujeme a tešíme sa s nimi, že Slovensko získalo opäť ďalšie prvenstvo. :)

zdroj: theguardian.com zdroj titulnej fotografie: theguardian.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech