Slováci zažívajú svoje „tenkrát poprvé” prekvapivo mladí

  • Štefan Petrík sa v rámci svojich výskumov venuje ľudskej sexualite a jej špecifikám
  • Pre Startitup prezradil, čo Slovákom vyhovuje najviac
sexuolog stefan petrik, ludia leziaci na posteli
Ilustračný obrázok, archív/Štefan Petrík, Unsplash/ Adam Winger
  • Štefan Petrík sa v rámci svojich výskumov venuje ľudskej sexualite a jej špecifikám
  • Pre Startitup prezradil, čo Slovákom vyhovuje najviac

PaedDr. Štefan Petrík, PhD., sa venuje výskumu ľudskej sexuality už niekoľko rokov. Svojou činnosťou chce nie len poukazovať na rôznorodosť osôb, ale aj odtabuizovať tému, akou je sex.

Podľa jeho slov by otázka sexuality nemala byť zahalená rúškom tajomstva. Zastáva názor, že práve v tejto oblasti je najmä medzi partnermi dôležitá práve komunikácia.

To sa snaží docieliť aj výsledkami výskumov. Pomáha odhaľovať preferencie mužov a žien a odbúrava tak názor, že pri téme „sex“ by mala svietiť stopka.

Čo využívame pri prvom sexe?

Jedna z vecí, na ktorú sa v rámci svojich výskumov zameral, je rozdiel medzi minulou a súčasnou generáciou. Ako najväčšia odlišnosť sa javí, že mladí ľudia v dnešnej dobe začínajú s pohlavným stykom skôr, než to bolo pri starších generáciách.

Tento výskum realizoval na výskumnej vzorke 2 152 respondentov. Z jeho výsledkov vychádza, že muži majú svoj prvý pohlavný styk v priemere vo veku 16,8 roka. Ženy zas v priemere vo veku 17,4 roka.

V porovnaní s výskumom, ktorý uskutočnili R. Máthé a A. Ritomský v roku 2004, môžeme hovoriť o trende znižovania veku pri prvom pohlavnom styku. Spomínaní autori zistili v roku 2004 vekový priemer koitálneho debutu mužov na úrovni 18,2 roka a žien v priemere vo veku 18,4 roka,“ porovnáva Štefan Petrík.

Odborníka na sexualitu prekvapil aj výsledok, ktorý poukázal na to, že až 11,81 % žien sa nespolieha pri prvom sexuálnom styku na žiadnu ochranu. K nepotrebnosti ochrany sa vyjadrilo aj 6,73 % mužov.

Štefan Petrík tiež upozorňuje na to, že je nutné mať neustále na zreteli fakt, že antikoncepčné metódy neslúžia len k zabráneniu neplánovaného tehotenstva, ale aj k ochrane oboch partnerov pred sexuálne prenosnými chorobami.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: researchgate.net

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá