Slovák doslova mení svet, vďaka jeho vynálezu bude medicína kvalitnejšia, píše Laura Bednárová

  • Perfektný spoj do slnečnej destinácie za skvelú cenu
  • Svet medicíny mení vďaka virtuálnej realite
  • Krutovládca, ktorého Rusi dodnes velebia
VR medicine
IG/brngis, Medicinevirtual
  • Perfektný spoj do slnečnej destinácie za skvelú cenu
  • Svet medicíny mení vďaka virtuálnej realite
  • Krutovládca, ktorého Rusi dodnes velebia

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Obľúbená dovolenková destinácia menom Malta. Odletieť vieš z Bratislavy za 45 eur
  • Virtuálna realita pomáha nie len mladým medikom. Slovák so svojou spoločnosťou mení svet medicíny
  • Krutovládca, ktorého Rusi dodnes velebia. Ivan Hrozný nechal piecť ľudí na panviciach a v hneve na smrť dobil vlastného syna

V raji o 2 hodiny

Malta je malý ostrovný štát v Stredozemnom mori, na ktorého návštevu nie je nikdy zlý čas. Ostrov ponúka oddych na rozprávkových plážach, s priezračne čistou vodou a krásnou prírodou. Pláže sa líšia, nájdeš tu skalnaté, kamienkové, ale i piesočnaté, ktorých väčšina sa nachádza na severe ostrova.

Aj vďaka priaznivému podnebiu je už dlhodobo obľúbenou dovolenkovou i mnohých Slovákov. A čo je ešte lepšie, odletieť na Maltu môžeš priamo z Bratislavy a neminieš pri tom ani stovky eur.

Let na medzinárodne letisko Malta Airport trvá približne dve hodiny a leží iba 9 kilometrov od hlavného mesta Valleta. Jednou z najnovších informácií pre turistov je, že od 25. júla Malta ruší všetky vstupné opatrenia v spojitosti s ochorením Covid-19. Cestujúci nebudú povinní sa preukazovať certifikátom o očkovaní, negatívnym testom ani potvrdením o prekonaní ochorenia.

Za návštevu rozhodne stojí aj ostrov Comino, na ktorom nájdeš v modrej lagúne biely piesok. Zahalená do zlatého piesku je napríklad pláž Golden Bay, do oranžového piesku zasa pláž Ramla na ostrove Gozo. 

Ich jedinečné odtiene dodávajú maltským plážam unikátny tón modrej a zelenej. Väčšina z nich sa pýši statusom modrej vlajky, čo znamená, že pláže sú aj bezpečné a strážené. 

Okrem pláži ponúka ostrov i mnoho pamiatok. Najviac ich nájdeš v hlavnom meste Valleta, ktorého historické centrum je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

O krásnu históriu nie je núdza ani v mestečku Mdina, ktoré je považované za najkrajšie mesto Malty. Čo všetko môžeš vidieť na Malte, sa podrobnejšie dočítaš v tomto článku.

Slovák mení svet medicíny

Počas štúdia medicíny mu skrsol nápad, ktorý sa rozhodol pretaviť do reality. Cieľom bolo vytvoriť technológiu, vďaka ktorej bude človek schopný komplexne vidieť cez kožu anatómiu tela a nie sa ju učiť len zo skrípt.

Vďaka technológii virtuálnej reality vytvoril projekt, ktoré vytvára úplne nový vesmír učenia.  

„Sníval som o technológii, kde si to budeš vedieť rozobrať a vidieť všetky svaly, cievy a nervy v 3D verzii. V tom čase som sa zoznámil s technológiou virtuálnej reality a pochopil, že toto je spôsob, akým sa moja predstava bude dať uskutočniť,“ hovorí Tomáš Brngál, zakladateľ platformy Virtual Medicine a Virtual Everything.

Tomáš spoločne so svojím tímom v ich najnovšom produkte posúvajú latku opäť o priečku vyššie. Študentom medicíny, profesionálom či inštitúciám ponúkajú najvyššiu mieru interaktivity, akú mohli dosiahnuť.

„Každú jednu štruktúru si dokážeš vytiahnuť, zväčšiť, zmenšiť, rozobrať, schovať či vyrezať. Ľubovoľne s tým dokážeš manipulovať a okamžite dostať informáciu, na ktorú sa pozeráš. Hneď si o tom dokážeš prečítať vysvetlenie, takže je to kombinácia anatomického atlasu aj knihy.“

Konkrétnu časť vieš teda pochopiť priestorovo a zároveň sa to aj naučiť. Platforma ponúka dokonca aj špeciálne funkcie, vďaka ktorým sa dokážeš „zmenšiť“ a vletieť priamo napríklad do mozgu, kde vidíš celú jeho štruktúru okolo seba.

Ich produkty však nie sú už iba o pomoci študentom medicíny. Rôzne moduly dokážu pomáhať aj v klinickej medicíne, momentálne najviac v predoperačnej príprave. Lekár si napríklad vďaka nemu dokáže nacvičiť operáciu vo virtuálnej realite a získa tak presnú predstavu o pacientovi.

Ich produkt sa používa vo viac ako 180 krajinách sveta a ide o prvú slovenskú firmu, ktorej sa podarilo dostať na store Playstation VR. Viac si môžeš prečítať v tomto článku. 

Paranoidný krutovládca

Jednou z postáv dejín Ruska je Ivan IV., ktorý vládol v rokoch 1533 až 1584. Jeho krutovláda mu však priniesla prezývku Hrozný, hoci v očiach niektorých Rusov je považovaný za hrdinu. V Rusku je dodnes rozšírený názor, že ide iba o západnú propagandu s cieľom očierniť jeho meno.

Bývalý ruský cár je považovaný za najdlhšie vládnuceho panovníka ruských dejín. Viacerými je považovaný za zakladateľa toho, čo sa dá označiť za veľké, rozsiahle Rusko, ktoré je dodnes centrálne riadené z Moskvy.

Miesto veľkokniežaťa Moskovského kniežatstva zaujal ako 3-ročný, keď zomrel jeho otec. Do jeho 8 rokov viedla krajinu jeho matka, ktorá potom tiež zomrela, údajne na otrávenie.

Ivan zostal ako sirota a v paláci plného intríg začal boj o moc. Jeho vychovávatelia s ním nezaobchádzali najlepšie, spoločne so svojím bratom boli bití a šikanovaní.

Mnohí sa zhodujú, že korene jeho neskorších násilníckych prejavov plynú z jeho detstva, ktoré ho formovalo a vytvorilo nenávisť voči svojim trýzniteľom – bojarom/šľachte.

Postupne si však uvedomoval svoje mocenské postavenie a ako trinásťročný zakročil proti šľachte. Vo svojich 16 rokoch sa dal korunovať za cára a samovládcu.

Ivan Hrozný
zdroj: Záber z filmu Ivan Hrozný z roku 1944

Prostredníctvom jeho verných gardistov opričnikov, ktorí tvorili jeho osobnú stráž i tajnú políciu v jednom, postupne zavládol v krajine teror, kde nemohol cítiť nikto v bezpečí – dokonca ani Ivanova vlastná rodina.

Keďže zhrnúť celý príbeh na pár slov nie je možné, vyberáme úsek z jeho života, vďaka čomu sa zapísal do svetových dejín a získal tak prezývku Hrozný.

Symbolom Ivanovej krutovlády sa stalo druhé najväčšie mesto vtedajšieho Ruska Novgorod – konkurent Moskvy, pýcha regiónu. Ivan si myslel, že mesto sa otáča proti nemu a pripravuje sprisahanie. Poháňaný veľkým hnevom a chuťou po pomste, rozhodol sa svoje vojská hnať do Novgorodu.

„Tisíce tunajších ľudí (odhady hovoria o 12 000 až 20 000) boli povraždené, často brutálnymi spôsobmi, akým bolo napríklad upečenie zaživa na špeciálne skonštruovaných panviciach. Osobne sa na tom mal zúčastňovať aj Ivan Hrozný,“ píše František vo svojom článku. Celý pútavý príbeh si prečítaš tu.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá