Slovákom angličtina príliš nejde. Od tohto mesiaca si ju už žiaci nemusia zvoliť ani ako prvý cudzí jazyk

  • Nový školský rok je oficiálne zahájený a prináša významné zmeny, a to najmä v oblasti výučby cudzích jazykov
egi
pexels.com
  • Nový školský rok je oficiálne zahájený a prináša významné zmeny, a to najmä v oblasti výučby cudzích jazykov

Doteraz sa žiaci učili povinne anglický jazyk, a to už od tretieho ročníka. K nemu si následne zvolili v siedmom ročníku ďalší svetový jazyk, nemecký, taliansky, francúzsky, ruský alebo španielsky. Po novom si žiaci budú môcť vybrať svetový jazyk, ktorý sa povinne začnú učiť v 3. ročníku. Ak si ako prvý cudzí jazyk nevyberú angličtinu, musia si ju v 7. – 9. ročníku zvoliť ako druhý cudzí jazyk, informovala ministerka školstva na svojom Facebooku.

Dôvodom je skutočnosť, že škola má podľa školského zákona žiakovi umožniť ovládať anglický jazyk a aspoň jeden ďalší cudzí jazyk a vedieť ich používať. Pričom škola je povinná zabezpečiť minimálne dve hodiny cudzieho jazyka týždenne.

zdroj: pixabay.com

„Ministerstvo školstva pristúpilo k prehodnoteniu súčasného postavenia cudzieho jazyka vo vzdelávaní na základe komunikácie so školami, ale aj so zamestnávateľskými zväzmi. Okrem toho, ovládanie viacerých cudzích jazykov, osobitne nemčiny a francúzštiny, ktoré sú jazykmi obchodu a kultúry, môže zabezpečiť lepšie uplatnenie na trhu práce,” informovalo Ministertsvo školstva.

Zmena, ktorá začína platiť od septembra tohto roka, je pre školy dobrovoľná. Ministerstvo školstva predpokladá, že väčšina škôl zostane pri doterajšej praxi a naďalej bude vyučovať povinne anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk.

Ako sú na tom Slováci s angličtinou?

Podľa celosvetového prieskumu EF English Proficiency Index je Slovensko spomedzi všetkých krajín V4 na chvoste v znalosti angličtiny. Do testovania sa zapojilo 88 krajín sveta, vrátane Slovenskej republiky, ktorá sa umiestnila na 24.mieste so skóre 58,11.  Susedná Česká republika dosiahla najlepší pokrok spomedzi všetkých krajín a zlepšila sa až o 2,12 bodov, pričom obsadila 20. miesto.

zdroj: pexels.com

Znalosť angličtiny je pritom na pracovnom trhu esenciálna. Len v minulom roku bolo na Profesia.sk zverejnených takmer 10 000 pracovných ponúk, ktoré vyžadovali znalosť anglického jazyka. To je takmer 37 % zo všetkých uverejnených pracovných ponúk. Z nich až polovica vyžadovala minimálne úroveň B2.

Najväčšia časť Slovákov dosahuje znalosť úroveň B1. Vyplýva to zo štúdie, ktorú realizovala spoločnosť TrackTest.eu. Podľa štatistík sa však ukazuje, že väčšina uchádzačov s angličtinou túto požiadavku vôbec nespĺňa. Na úrovni B2, teda stredne pokročilých, je len približne 34 % ľudí.

Pracovné ponuky písané v anglickom jazyku však mnohých Slovákov hľadajúcich si zamestnanie, odrádzajú. Kým na slovenskú ponuku príde priemerne 16 reakcií, na ponuku v anglickom jazyku je to 7 zaslaných životopisov. Najväčšie chyby v angličtine z pohľadu jednotlivých oblastí máme v gramatike. S pasívnym používaním jazyka, ako je čítanie a počúvanie, sme na tom viac ako dobre.

zdroj: minedu.sk, slov-lex.sk, profesia.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá