Slovenskí záchranári dostanú do rúk novú „zbraň“. Pacienta nájdu rýchlo aj v hustom lese

  • Po novom budú môcť záchranári s pacietom komunikovať už počas letu
  • Tiež budú môcť vidieť lokalitu, v ktorej sa nachádza
tatry, zachranari
Ilustračný obrázok, TASR/Adriána Hudecová, Vladimír Benko
  • Po novom budú môcť záchranári s pacietom komunikovať už počas letu
  • Tiež budú môcť vidieť lokalitu, v ktorej sa nachádza

Práca leteckých záchranárov bude o niečo jednoduchšia. Upozornil na to portál Noviny.sk s tým, že lokalizácia pacienta v teréne bude no novom rýchlejšia.

Po novom budú môcť záchranári s pacientom komunikovať už počas letu. Tiež budú môcť vidieť lokalitu, v ktorej sa nachádza.

Vďaka novým technológiám sa záchranári k pacientovi dostanú čo najskôr. Vďačiť za to môžu špeciálnemu portálu, ktorý sa sprístupní hneď po volaní o pomoc. Iveta Križalkovičová, riaditeľka a lekárka VZZS ATE Poprad, uviedla, že je však dôležité, aby mal pacient zapnuté aspoň dáta. Upozorní ho na to SMS správa, ktorú obdrží po jeho volaní na tiesňovú linku.

V SMS správe sa bude nachádzať link, na ktorý musí kliknúť. Následne musí len čakať. Ďalšia komunikácia potrebná nie je, pretože záchranári uvidia, kde sa nachádza.

Súradniciam GPS je tak koniec. Podľa Križalkovičovej sú pre laika veľmi komplikované, čo zas sťažilo prácu záchranárom. „Mnohokrát došlo aj k tomu, že volajúci nesprávne prečítal súradnice a mohli sme letieť niekde inde,“ uviedla. Lokalizácia pacienta tak bude jednoduchšia a záchranári ho budú môcť nájsť v lesoch, no tiež na miestach, kde nie je jasné popisné číslo domu.

Problémom nebude ani slabý signál. 

„Je to perfektná pomoc aj pre pilotov, keď to počasie bude nie veľmi jasné. Dokážu ukázať pilotovi, aké tam je počasie. Pre posádku to bude super, lebo dokážu ukázať napríklad rozsah zranení pacienta, aby sme vedeli, na čo sa máme pripraviť,“ uzatvára Križalkovičová s tým, že záchranári tiež uvidia terén, v ktorom sa pacient nachádza.

Na Babiu horu v kraťasoch

V piatok (15. decembra) sa na Babej hore v slovensko-poľskom pohraničí odohrala veľká záchranná akcia. Záchranári Horskej záchrannej služby Beskydy pomáhali mužovi, ktorý uviazol na vrchu. 

Ako na sociálnej sieti uvádza profil beskydskej záchrannej služby, muža našli záchranári o 14.12 ležať v snehu. Turista nemal ďaleko od straty vedomia a bojoval s ťažkou hypotermiou. Muž mal na sebe krátke nohavice, rukavice, nízke topánky a tenkú čiapku.

Záchranári okamžite použili svoje vybavenie vrátane náhradného oblečenia a ohrievačov na termické zabezpečenie a zachovanie životných funkcií muža. Rozložili záchranársky stan a vytvorili teplý bod, kde postupne ohrievali muža vlastnými telami, dodatočným oblečením, chemickými ohrievačmi a teplými nápojmi.

Z Markowych Szczawin vyrazila skupina záchranárov so špeciálnymi nosidlami a vybavením pre transport osôb s hypotermiou. O akcii boli informovaní ďalší záchranári z operačnej sekcie Babia Hora s prosbou o podporu záchrannej výpravy. O 16.10 začali s transportom tepelne zabezpečeného turistu v nosidlách cez sedlo Brona.

Zo sedla ho spustili lanovými technikami do takzvaného Biwaku Zapałowicza. Potom ho prepravili skútrom s prívesom na Markowe Szczawiny a ďalej sanitkou do Zawoja Markowa, kde o bol 17.30 predaný do rúk zdravotníckemu záchrannému tímu.

Záchranári varujú

Záchranná výprava trvala takmer 4 hodiny a zúčastnilo sa na nej 15 členov Horskej záchrannej služby Beskydy. „Aj keď sa snažíme nekritizovať turistov a nekomentovať príčiny nehôd, v tomto prípade musíme zdôrazniť nezodpovedné správanie muža, ktoré mohlo mať fatálne následky,“ píšu záchranári.

záchranársky vrtuľník
zdroj: TASR/Michal Svítok

„Turista bol sám, nikoho neinformoval o svojej situácii, nemal žiadne oblečenie ani vybavenie, ktoré by mu pomohlo zahriať sa. Vydal sa na Babiu horu za veľmi náročných podmienok, vrátane druhého stupňa lavínového nebezpečenstva, sneženia, mrznúceho dažďa, silného vetra a obmedzenej viditeľnosti na niekoľko metrov,“ opisujú ďalej.

Podľa informácií získaných od záchranárov bol turista skúseným „morsom“ (v preklade mrož či otužilec), a zdolával horské vrcholy týmto spôsobom už dlhší čas, vrátane predchádzajúcich návštev Babej hory. Termín „mors“ sa používa na označenie osoby, ktorá sa venuje zimnému kúpaniu v studených vodách či zimnej turistike v ľahkej výbave. 

„Pripomíname, že najmä v zime sa počasie v horách mení veľmi rýchlo a pohyb vo vyšších častiach Beskýd vyžaduje veľké skúsenosti, vhodné vybavenie a predovšetkým opatrnosť a zodpovednosť,“ apelujú záchranári.

Zdroje: Noviny.sk, GOPR Beskidy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá