Slovensko poprelo aktiváciu rubľového účtu na nákup plynu. Mohlo ísť o ruskú propagandu

  • Podľa osoby blízkej ku Gazpromu niekoľko štátov za plyn zaplatí v rubľoch
  • Slovensko a Rakúsko tieto tvrdenia odmietajú
  • Môže ísť o ruskú propagandu
platby za plyn
Unsplash/KWON JUNHO Unsplash/Ibrahim Boran
  • Podľa osoby blízkej ku Gazpromu niekoľko štátov za plyn zaplatí v rubľoch
  • Slovensko a Rakúsko tieto tvrdenia odmietajú
  • Môže ísť o ruskú propagandu

Včera sme ťa informovali o tom, že medzi distribútormi, ktorí sa rozhodli Rusku zaplatiť za plyn v rubľoch, mali byť aj tí zo Slovenska. Tvrdí to osoba spájaná s ruským gigantom v oblasti exportu zemného plynu Gazpromom. Desať európskych spoločností si už podľa tohto človeka v Gazprombanke otvorilo účet, aby tak dokázali splniť ruské podmienky.

Financial Times uvádza, že distribútori, ktorí sa údajne rozhodli splniť ruské požiadavky, majú byť z Nemecka, Rakúska, Maďarska a Slovenska. Gazprombank účty si majú založiť vo Švajčiarsku. Rakúsky kancelár Karl Nehammer však pre The Telegraph odmietol, že by jeho krajina chcela platiť v rubľoch a tvrdenia osoby blízkej Gazpromu označil za propagandu. 

„Predtým, ako sa tu ďalej rozšíria falošné správy ruskej propagandy, samozrejme, OMV bude naďalej platiť za dodávky plynu z Ruska v eurách. Rakúsko sa do bodky a čiarky drží spoločne dohodnutých sankcií EÚ,“ uviedol kancelár. 

Slovensko poprelo aktiváciu účtov

Bloomberg uvádza, že účty existujú a boli založené spoločnosťou Gazprombank po tom, ako Vladimir Putin oznámil, že všetci európski kupci ruského plynu zaň budú musieť zaplatiť v rubľoch. Slovensko však podobne ako Rakúsko odmietlo tvrdenia o tom, že by si v Gazprombanke aktivovalo nový účet aj napriek tomu, že vyše 80 percent nášho plynu pochádza práve z Ruska.

Európska únia dovozcov pred platbami v rubľoch varovala. Mohlo by tak ísť o porušenie sankcií, ktoré Západ na Rusko uvaľuje. Niektoré firmy aj tak vyhľadávajú riešenia, ako by mohli naďalej odkupovať ruský plyn. Preto vzniká zmätok v tom, či tieto spoločnosti neporušia zákony Európskej únie. Avšak Poľsko a Bulharsko už o dodávky plynu tento týždeň prišli.

Tajomník sa pýta, čo sa považuje za platby

Tajomník slovenského ministerstva hospodárstva Karol Galek položil v súvislosti s nákupom ruského plynu otázku, čo sa považuje za platby. Bloomberg vysvetľuje, že podľa usmernení Európskej únie zrejme bude možné platiť za ruský plyn aj v eurách prostredníctvom platby na účet a následným vyhlásením transakcie za vykonanú.

Moskva však tvrdí, že platby budú dokončené až po prevode na ruble. Podľa Galeka teraz Gazprombanka požaduje od Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) a ďalších distribútorov, aby súhlasili s používaním jej nových účtov.

Maďarský minister platby v rubľoch potvrdil

Maďarský minister zahraničných vecí potvrdil, že krajina sa rozhodla použiť platobnú schému za ropu a plyn, ktorú Moskva požaduje. 

„85 percent našich zásob plynu pochádza z Ruska a 65 percent ropy takisto. Prečo? Pretože to tak určuje infraštruktúra. Nerobíme to zo srandy. V tejto situácii sme nemali na výber,“ uviedol Péter Szijjártó pre CNN

Podľa maďarského ministra neexistujú žiadne alternatívy, na základe ktorých by mohla jeho krajina v najbližších rokoch zastaviť dovoz energií z Ruska. 

Sulík v minulosti slovenské platby v rubľoch naznačil

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 uviedol, že plyn sa zastaviť nesmie, a preto zaň budeme platiť v rubľoch.

Plyn sa nesmie zastaviť. Preto aj hovorím, možno je to pre niektorých príliš pragmatická pozícia. Keď je tu podmienka platiť rubľom, tak plaťme rubľom,“ povedal Sulík.

Na druhej strane však tvrdí, že médiá odignorovali prvú časť jeho vety. V tej podotkol, že Slovensko bude za plyn platiť v rubľoch, ak to bude nevyhnutné.

„Počkáme si na výsledky. To všetko preto, lebo sa nedáme vydierať Putinom a ruble nemáme. Ale dostať ich môže. Veď nech si ich na eurá zamení doma v Kremli a hneď to má v rubľoch, hrivnách, bitcoinoch, hocičom len chce. My zmluvu neporušíme,“ zdôraznil Sulík na Facebooku.

Zdroje: Financial Times, The Telegraph, Bloomberg, CNN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá