Slovensko sa môže inšpirovať USA: Rastie počet lekárov, ktorí neošetria neočkovaných

  • Američanov čaká preočkovanie treťou dávkou
  • Podľa expertov je optimálny čas tretej dávky 8 mesiacov po druhej
  • Počet lekárov, ktorí nechcú vyšetrovať nezaočkovaných, sa hromadí
pjimage – 2021-08-19T122235.729
Unsplash/Mat Napo Unsplash/Samuel Regan
  • Američanov čaká preočkovanie treťou dávkou
  • Podľa expertov je optimálny čas tretej dávky 8 mesiacov po druhej
  • Počet lekárov, ktorí nechcú vyšetrovať nezaočkovaných, sa hromadí

Americkí zdravotnícki predstavitelia informovali, že posilňujúce dávky vakcín budú rozdelené medzi všetkých Američanov. Cieľom je posilniť ochranu v situácii, kedy sa veľmi rýchlo rozširuje variant Delta. Podľa najnovších zistení účinnosť očkovacích látok v prípade Delta variantu klesá.

Podľa plánu odborníkov by sa mala dať preočkovať každá osoba. Týka sa to ľudí zaočkovaných vakcínami Pfizer a Moderna. Preočkovanie sa odporúča 8 mesiacov po druhej dávke. „Našim plánom je chrániť americký ľud a udržať si náskok pred týmto vírusom,“ uviedla riaditeľka CDC Dr. Rochelle Walensky.

zdroj: TASR/AP, Radivoje Pavicic

Osoby, ktoré sú zaočkované vakcínou od Johnson & Johnson, sa podľa všetkého budú musieť preočkovať taktiež. Zatiaľ však ide iba o dohady a na potvrdenie týchto slov je potrebných ešte niekoľko údajov. Informuje o tom AP.

K situácii sa vyjadril aj americký prezident Joe Biden„Sme zodpovední za poskytnutie maximálnej ochrany. Extra dávky vakcíny sú najlepšou prevenciou pred novými variantmi, ktoré pravdepodobne vzniknú,“ povedal.

Si za to, aby bolo očkovanie proti koronavírusu povinné?

Účinok očkovacích látok klesá

Americkí experti v správe uviedli, že je veľmi zrejmé, že účinnosť očkovací látok časom klesá. Zhoršujúci stav zaznamenali najmä v Izraeli. V krajine prudko narástol počet infikovaných aj napriek tomu, že krajina sa môže pýšiť vysokou zaočkovanosťou.

USA sa chce vyhnúť práve tejto situácii a vláda sa rozhodla konať skôr, než obyvateľov začne trápiť vážny priebeh ochorenia. Cieľom je vyhnúť sa zvýšenému množstvu hospitalizácií a úmrtí očkovaných. Prvé posilňovacie dávky budú určené pre ľudí z rizikových skupín. Ide najmä o seniorov, zdravotníkov a ľudí so zdravotnými problémami.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Matt Rourke

Rozhodnutie amerických odborníkov sa však stretlo aj s množstvom nepochopenia. Problém našli najmä experti zo Svetovej zdravotníckej organizácie, podľa ktorých by mali tieto dávky putovať do krajín, ktoré trpia nedostatkom vakcinačných látok.

Na to reagovali aj predstavitelia Bieleho domu, ktorí ozrejmili, že krajina darovala 115 miliónov dávok 80 krajinám. Podľa ich slov má USA dostatok očkovacích látok na to, aby ľudí preočkovala.

Názory lekárov sa rozchádzajú

Vážnosť situácie si uvedomujú aj lekári, z ktorých niekoľkí pristúpili k radikálnejším riešeniam. Podľa portálu AL sa jeden z lekárov z Alabamy rozhodol, že nebude vyšetrovať nezaočkovaných pacientov. Nákaza koronavírusom je podľa neho príšernou cestou k smrti.

Lekár o svojom rozhodnutí informoval na sociálnej sieti, no príspevok neskôr odstránil. Písalo sa v ňom, že nejde nikoho nútiť, aby podstúpil očkovanie, pretože je to každého slobodná voľba. Zároveň sa však nechce pozerať na to, ako jeho pacienti trpia a umierajú na chorobu, ktorej sa dá predísť.

očkovanie
zdroj: TASR/AP Photo/Andreea Alexandru

Na Slovensku sa niekoľko takýchto lekárov nájde tiež, no sú tu aj takí, čo očkovanie neodporúčajú. Príkladom je detská lekárka zo Stupavy, ktorý odmieta očkovať svojich pacientov. 

„Som lekár, chcem liečiť, nie robiť testy na deťoch. Preto sa v našej ambulancii nebude nikdy realizovať žiadne očkovanie detí a dorastu proti Covid-19! Považujem za seriózne informovať vás touto cestou, aby ste sa mohli včas a slobodne rozhodnúť pre iného pediatra a presunúť dokumentáciu svojich detí,“ píše detská lekárka Júlia Hrachová.

Pediatrička sa odvoláva na to, že Covid-19 u detí prebieha vo veľkej miere ľahko a bez komplikácií. Aj keď mnoho detí prekoná ochorenie bezpríznakovo, u niektorých môže časom vypuknúť zápalový syndróm, a to aj keď priebeh choroby bol bezproblémový.

Očkovanie
zdroj: TASR/AP/Henning Bagger/Ritzau Scanpix

Televízia TA3 v minulosti informovala o očnej lekárke, ktorá odmietla vyšetriť pacientov, ktorí sú už po vakcinácii. Dôvodom má byť strach zo šírenia iných vírusových ochorení, konkrétne ide o herpes a pásový opar. Prípadom sa začala zaoberať aj žilinská župa. 

„Do ambulancie mi chodia aj deti a chcela som zabrániť kontaktu očkovaných a neočkovaných,“ povedala lekárka televízii TA3. Tento rázny krok sa stretol s množstvom nepochopenia a odsúdila ho aj riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková. Lekárka však dodala, že toto obmedzenie trvalo iba dva dni.

Zdroje: Al.com, TA3, AP

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá