Slovensko sa môže presláviť vo svete. Škoda, že kvôli narkobarónom, píše Lucia Jesenská

  • Členovia gangu obchodovali s metamfetamínom a kokaínom
  • Obľúbený podnik v srdci Slovenska končí
  • Letiská hlásia problémy - miznú kufre a meškajú lety
  • Členovia gangu obchodovali s metamfetamínom a kokaínom
  • Obľúbený podnik v srdci Slovenska končí
  • Letiská hlásia problémy - miznú kufre a meškajú lety

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Odhalenie slovenského gangu: Má byť napojený na mexický a rumunský drogový kartel
  • Obľúbená reštaurácia v srdci Slovenska definitívne končí, ocitla sa v strate
  • Meškajúca batožina ťa môže zavrieť v kajute v jedných teplákoch. Dostaneš za to astronomické odškodné?

Sedem ľudí za mrežami

Keď pred takmer mesiacom, 12.júla, spustili elitní policajti akciu Parketár, nič nenasvedčovalo tomu, že odhalia nitky siahajúce až za hranice Slovenska. Všetko nasvedčovalo tomu, že ide o jeden z mnohých záťahov na dílerov drog. 

Vyšetrovateľ NAKA obvinil na území Slovenska 16 mužov a 7 z nich skončilo vo väzení. Počas domových prehliadok policajti zaistili omamné a psychotropné látky v hodnote viac ako 250-tisíc eur a finančnú hotovosť viac ako 300-tisíc eur.

Avšak, aj napriek tomu, že sa tento prípad zdal ako vyriešený, jeho korene siahajú oveľa ďalej. Reportérka Startitupu teraz zistila nové informácie, ktoré sa nedočítaš v žiadnej policajnej správe.

Peniaze ktoré muži zákona počas akcie zaistili.
zdroj: FB/Polícia Slovenskej republiky

Taktiež sa jej podarilo zistiť, ako vyzeralo zloženie, fungovanie aj činnosť zločineckej skupiny. Policajti evidujú jej trestnú činnosť od roku 2016 a hlavnou úlohou tohto drogového gangu mal byť obchod, distribúcia a výroba metamfetamínu.

Niet pochýb o tom, že išlo o koordinovanú spoluprácu. Zároveň však rozhodne odvážnu, pretože viacerí z obvinených mužov mali obchodovať s drogami napriek tomu, že mali v tom čase na krku inú závažnú trestnú činnosť.

Za zmienku rozhodne stojí aj to, že vyšetrovanie elitných príslušníkov NAKA podľa našich zistení smeruje k drogovým kartelom z Mexika a Rumunska, s ktorými mali členovia slovenského drogového gangu priamo obchodovať. Očividne šlo o rozsiahlu medzinárodnú spoluprácu, vďaka ktorej sa Slovensko môže ocitnúť na titulkách svetových médií. Bude to však reklama, o ktorú sme nikdy nestáli.

Medzi obvinenými dokonca figurujú aj známe mená. To, kto je do tohto prípadu zapojený, ale aj o tom, ako vyzerala celá distribúcia a fungovanie gangu, si prečítaš v našom článku.

Dopady pandémie

Včera sme ťa informovali o tom, že v srdci Slovenska vznikol nový podnik, ktorý stojí za návštevu. Nie je všetko vždy ružové a Banská Bystrica sa s jedným obľúbeným podnikom musí rozlúčiť.

Ide o Sympl, reštauráciu, za ktorou boli ľudia ochotní cestovať aj desiatky kilometrov. Ani obľúbenosť podniku však nezaručuje, že sa mu bude ekonomicky dariť.

Našiel si tu jedinečné raňajky, rýchly obed, ale aj celodenný a la carte a výborné drinky. Podnik sa počas svojho fungovania stal oázou gastronomických zážitkov.

Na snímke sú zamestnanci Sympl
zdroj: Sympl

Avšak, podnikať v gastro sektore ani zďaleka nie je prechádzka ružovou záhradou. O to viac, keď sa celý svet zmieta v dôsledkoch pandémie, ktoré mali vplyv aj na reštauráciu Sympl.

Zakladatelia podniku sa od začiatku snažili na vzniknutú situáciu pozerať s nadhľadom a pozitívne, no priznali, že to mnohokrát bolo veľmi náročné. Napokon, dôsledky boli také silné, že Viliam Pavlovský, jeden zo zakladateľov, oznámil koniec reštaurácie.

Jeho víziou bolo to, aby Sympl dokázalo uspokojiť požiadavky zákazníkov v akejkoľvek časti dňa a za akýchkoľvek okolností. Avšak, vo svete plnom technologických vymožeností je práca s ľuďmi a pre ľudí čoraz náročnejšia.

Na snímke sú zákazníci Sympl
zdroj: SYMPL

Ani riziko ľudského faktora zakladateľov neodradilo a koncept, v ktorom sa táto reštaurácia niesla, kreovali jedinečným a svojským spôsobom. V prostredí obchodného centra vítali ľudí do uvoľnenej atmosféry.

Ak sa na to pozrieme v číslach, firma Sympl Group, s.r.o. vykazuje nepotešujúce hospodárske výsledky. Alarmujúca je najmä strata, ktorá presahuje 8 500 eur. Viac o tomto podniku a situácii, v ktorej sa ocitol, si prečítaš v našom článku.

Meškajúca batožina a zrušené lety

Pandémia nemala vplyv iba na gastro sektor, ale vo veľkom trpelo aj cestovanie. Museli na to reagovať aj aerolínie, ktoré znižovali počet zamestnancov. S ústupom koronavírusu do úzadia sa však mnohí pracovníci na letiská nevrátili. Letiská tak teraz žnú to, čo si počas pandémia zasiali.

Letiská sa tak premenili na zóny chaosu. V čase, keď sa mnoho ľudí rozhodlo vycestovať po dlhom čase na dovolenku, na letiskách chýbajú ľudia, ktorí by sa starali o správny chod leteckých spoločností.

Letisko na odletovej dráhe pri západe slnka
zdroj: Unsplash/VOO QQQ

Vytúžený návrat k cestovaniu dnes pre veľa ľudí znamená aj nekonečné čakanie, zrušené lety a stratenú batožinu. Spolu s tým kráča ruka v ruke boj o preplatenie nečakaných výdavkov.

My sme si pre teba pripravili niekoľko rád, vďaka ktorým sa dozvieš, kedy a za akých podmienok máš nárok na odškodné. O tvojich právach v takomto prípade hovorí Montrealský dohovor.

Ak sa na dovolenku ešte len chystáš, mal by si ich poznať. V prípade, že za stratu, poškodenie alebo meškanie batožiny zodpovedá dopravca, máš nárok na náhradu škody do výšky cca 1 200 eur.

Kufor stojí opustený uprostred letiska
zdroj: Unsplash/Michał Parzuchowski

Nie je všetko také štedré, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Požiadať totiž môžeš len o náhradu vecí, ktoré na pobyt nevyhnutne potrebuješ. A ak sa nad tým zamyslíme, ide o vcelku diskutabilnú oblasť. Pre každého je totiž dôležité niečo iné.

Ani tu však problémy nekončia. Ak sa na zákaznícku podporu dovoláš hneď na prvýkrát, si jeden z tých väčších šťastlivcov. A faktom je, že takých teda nie je veľa. Pri obrovskej mase ľudí, ktorí chcú riešiť svoje problémy, sú dnes linky preplnené. Viac o tom, ako konať, si prečítaš v našom článku.

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá