Slovensko sa obmedziť klietkový chov nechystá. Necíti dostatočný tlak zo strany ľudí

  • Zákaz klietkového chovu hospodárskych zvierat v súčasnosti žiada viac ako milión Európanov
  • Zatiaľ čo ostatné krajiny minimalizujú nehumánny chov zvierat, Slovensko sa k tejto problematike postavilo bez náznaku záujmu veci meniť
xw
pexels.com, wikimedia.org-epa.gov
  • Zákaz klietkového chovu hospodárskych zvierat v súčasnosti žiada viac ako milión Európanov
  • Zatiaľ čo ostatné krajiny minimalizujú nehumánny chov zvierat, Slovensko sa k tejto problematike postavilo bez náznaku záujmu veci meniť

To, či budú hospodárske zvieratá aj v 21. storočí trpieť v klietkach, zavisí aj na tvojom rozhodnutí, ktoré urobíš v supermarkete pri výbere mäsa, vajíčok či syrov. 

Ak by Slováci neboli pri nákupoch potravín tak impulzívni a kúpu produktu by prehodnotili v rámci niekoľkých aspektov, ministerstvo by aspoň dostalo jasný dôvod konať. Momentálne totiž tvrdí, že zo strany Slovákov nepociťuje obzvlášť silný tlak na obmedzenie klietkového chovu hospodárskych zvierat. Informovala o tom TASR.

Dokážeme ukončiť dobu klietkovú?! Už milión ľudí podpísalo Európsku občiansku iniciatívu za koniec doby klietkovej….

Gepostet von Martin Hojsík • Progresívne Slovensko am Montag, 3. Juni 2019

Ako príklad uvádza chov hydiny. „Podľa našich informácií len 11 % slovenských spotrebiteľov preferuje vajcia z podstielkového chovu. Spôsobuje to možno aj fakt, že cena vajec z podstielkového chovu býva často oveľa vyššia,“ konštatuje rezort. 

Ministerstvo sa vyjadrilo, že žiadne zmeny smerom k podpore tovarov, ktoré nie sú spojené s trápením zvierat, neplánuje. Zároveň konštatuje, že do budúcna sa zmenám nebráni. Spotrebiteľov však upozorňuje, že výmena technológie je časovo a priestorovo náročná a predstavuje pre chovateľov náklady navyše. Je tu tak šanca, že cena potravín by mohla po zavedení zmien týkajúcich sa blahobytu zvierat stúpnuť.

foto: OBRAZ – Obránci zvířat

Gepostet von Hlas zvierat am Sonntag, 20. Januar 2019

„Pre agrorezort je dôležité zachovať kvalitnú a bezpečnú produkciu slovenských produktov dostupných pre slovenského spotrebiteľa a zároveň udržať vyhovujúce štandardy chovu hospodárskych zvierat. Práve na to sa zameriavame aj pri výkone kontrol,“ uviedlo ministerstvo pre TASR.

Mnohé krajiny sú pred nami – klietkové chovy nosníc napr. zakázali alebo tento rok zakážu v Rakúsku, Nemecku, Holandsku a Belgicku. Stále však 53 % všetkých európskych nosníc, čo je 210, 5 miliónov sliepok, žije v tzv. obohatených klietkach.

„Slovensko veľmi zaostáva, u nás je to viac ako 80 %. Naši poľnohospodári by preto mali byť pružnejší a už prechádzať na neklietkové systémy a naši spotrebitelia uvedomelejší a nepodporovať utrpenie. Každý sa môže rozhodnúť či kúpi vajcia s číslicou 3 z klietky alebo s číslicou 1, ktorá označuje voľný výbeh. Rozdiely v cene nie sú také dramatické, popr. nahradí vajcia rastlinnou alternatívou,” vysvetľuje pre Startitup Silvia Čaňová zo Slobody zvierat.

Gepostet von Hlas zvierat am Sonntag, 20. Januar 2019

Klietkový chov vznikol kvôli rýchlemu nárastu globálnej populácie a zvýšenej spotrebe živočíšnych produktov. Nejde však len o sliepky, v klietkových chovoch žijú v Európe stovky miliónov hospodárskych zvierat – okrem nosníc sú to prepeličky, husi a kačice na foie gras, králinky na mäso a prasnice, gravidné aj s mláďatami. V individuálnych kotercoch odtrhnuté od mám žijú aj teliatka takmer ihneď po narodení. Klietky sú najnevhodnejší spôsob chovu zvierat, pretože znemožňujú prirodzené správanie zvierat.

Aj preto teraz Sloboda zvierat bojuje za zákaz klietkových chovov hospodárskych zvierat a petíciu, európsku občiansku iniciatívu Koniec doby klietkovej môžu podpísať aj občania Slovenska tu

Zdroj: TASR, Sloboda-zvierat.endthecageage.eu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá