Slovensko vlani navštívili vyše 2 milióny turistov. Okrem Tatier ich lákali aj „skryté poklady“ (REBRÍČEK)

  • Na čele rebríčka nie sú Vysoké Tatry
  • Turistov láka príroda aj kultúrne dedičstvo
  • Bratislavu navštívilo viac ako 760-tisíc turistov
Najnavštevovanejšie miesta na Slovensku
Ilustračná snímka, TASR/Milan Kapusta; Facebook/Košice - Mesto Košice
  • Na čele rebríčka nie sú Vysoké Tatry
  • Turistov láka príroda aj kultúrne dedičstvo
  • Bratislavu navštívilo viac ako 760-tisíc turistov

Pre zahraničných návštevníkov sme bezpečnou a cenovo dostupnou krajinou. Mnohí turisti majú radi slovenskú prírodu, kultúrne dedičstvo a odnášajú si od nás množstvo zážitkov. Najviac ich prichádza do hlavného mesta, na Liptov a do Tatier, lákajú ich však aj Košice a naše kúpeľné mestá. Údaje vyplývajú zo Štatistického úradu SR. 

Národná organizácia pre podporu a propagáciu cestovného ruchu Slovakia Travel potvrdila, že na Slovensko prišlo minulý rok viac ako 2 milióny zahraničných návštevníkov. V porovnaní s predošlým rokom sa ich počet zvýšil o 490-tisíc (30,7 %).

„S týmito číslami sme sa medzi krajinami Európy, ktorých turistické štatistiky porovnáva marketingovo-informačný systém TourMIS, umiestnili na treťom mieste. Väčší medziročný nárast zahraničných turistov mali už len Malta a Island,“ informuje Slovakia Travel. 

Slovensko získalo v spomínanej európskej štatistike aj prvenstvo. Zahraniční návštevníci u nás minulý rok strávili takmer 5 miliónov nocí. Ide až 30-percentný, a teda najvyšší medziročný nárast, uvádza TourMIS. 

Stále sú obľúbené Bratislava, Liptov aj Tatry

Podľa údajov Štatistického úradu SR prišlo vlani najviac zahraničných návštevníkov do Bratislavského, Žilinského a Prešovského kraja. Z našich turistických destinácií bola pre nich jednoznačnej najatraktívnejšia Bratislava, navštívilo ju viac ako 760-tisíc cudzincov, ich počet medziročne vzrástol o 26,5 percenta.

Podľa predsedu predstavenstva Bratislava Tourist Board Vladimíra Greža dokáže naše hlavné mesto prilákať návštevníkov vďaka svojej histórii aj kultúre.

„Bratislava je mesto s vyše 2000-ročným príbehom od čias Keltov a Rimanov, s cennou stredovekou históriou a tromi storočiami korunovácií uhorských panovníkov. Zároveň žije kultúrou, umením a bohatou ponukou galérií, divadiel či festivalov,“ hovorí.

Ďalšími najnavštevovanejšími destináciami sú Košice a Vysoké Tatry, obe si zapísali cez 90-tisíc zahraničných návštevníkov. Prichádzali aj do Demänovskej doliny, Bešeňovej a Liptovského Mikuláša, lákali ich aj Štrba, Dunajská Streda, Poprad a Piešťany.

Najobľúbenejšie destinácie s najväčším počtom zahraničných turistov: 

  1. Bratislava,
  2. Košice,
  3. Vysoké Tatry,
  4. Demänovská dolina,
  5. Bešeňová,
  6. Liptovský Mikuláš,
  7. Štrba,
  8. Dunajská Streda,
  9. Poprad,
  10. Piešťany.

Jediný kraj, kde sa vlani dostala návštevnosť takmer na hodnoty z roku 2019, bol Žilinský kraj. Ťahúňom návštevnosti kraja je podľa štatistík najmä Liptov. Pre zahraničných návštevníkov sa stáva čoraz obľúbenejším, prichádzajú tam najmä z Poľska, Česka, Maďarska, ale aj z Pobaltia, Veľkej Británie či Rumunska.

„Na Liptove máme pre dovolenkárov komplexný a veľmi atraktívny produkt – na malom teritóriu a v krásnej prírode ponúkame možnosti na turistiku, cyklistiku, lyžovanie, nechýbajú nám termálne vodné parky, jaskyne, relax, adrenalín. A aj keď ešte nedosahujeme čísla Vysokých Tatier, rastieme intenzívnejšie,“ hovorí Darina Bartková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Liptov.

Aj v našich veľhorách si za minulý rok zapísali rekordné čísla. Napríklad pri poľských návštevníkoch hovoria až o 20-percentnom náraste. Do Tatier zároveň prišlo viac turistov z Rumunska, Litvy aj Maďarska.

„Stúpa nám aj návštevnosť turistov z krajín Beneluxu, severu Európy, Veľkej Británie a USA. Vracajú sa aj klienti z Ázie,“ vysvetľuje Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Regiónu Vysoké Tatry.

Slovensku robia cielenú kampaň v zahraničí 

Najviac turistov na Slovensko každoročne prichádza z Česka, Poľska, Nemecka a Maďarska. Za minulý rok sme ako krajina dosiahli úspešné čísla aj pri návštevníkoch z Rakúska, Spojeného kráľovstva, USA, Talianska a Rumunska.

„Asi najpozitívnejšie nás prekvapili naši severní susedia. Z Poľska k nám prišlo až 280-tisíc návštevníkov, čo je o 42-tisíc viac ako pred pandémiou,“ hovorí Lucia Matvija, generálna riaditeľka Slovakia Travel. 

Organizácia robí cielené kroky na podporu príjazdového turizmu. Slovensko prezentuje na zahraničných veľtrhoch odborníkom v cestovnom ruchu a ľuďom, ktorí na nich hľadajú svoje ďalšie dovolenkové ciele.

„Tento rok sme boli súčasťou dôležitých veľtrhov v Berlíne, Madride, Helsinkách, Rige, Slovinsku a v Budapešti. Na ďalšie, v Poľsku, Nemecku aj Taliansku sa pripravujeme. Krajina, ktorá na týchto podujatiach chýba, akoby ani nebola na mape Európy,“ vysvetľuje Lucia Matvija.

O priazeň zahraničných návštevníkov bojuje Slovensko tiež v televízii, na internete, ale aj na reklamných pútačoch v mestách a na letiskách.

„V marketingovej kampani predstavujeme Slovensko ako prekvapivú destináciu, ktorú sa oplatí objaviť. Vďaka nej o nás bolo vlani počuť v Česku, Poľsku a Maďarsku, ale aj v Nemecku, ktoré má pre Slovensko obrovský potenciál,“ vysvetľuje Daša Matušíková, marketingová riaditeľka Slovakia Travel. 

Zdroje: TS/Slovakia Travel , Štatistický úrad SR, Facebook/Košice - Mesto Košice

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá