Slovensko vyšlo z praveku: Transrodoví ľudia už nebudú musieť podstúpiť kastráciu

  • Ministerstvo zdravotníctva prijalo nové usmernenie o zmene pohlavia
  • Transrodoví ľudia nebudú musieť podstupovať sterilizáciu
  • Stále sú však potrebné zmeny
duha
Unsplash/Stavrialena Gontzou
  • Ministerstvo zdravotníctva prijalo nové usmernenie o zmene pohlavia
  • Transrodoví ľudia nebudú musieť podstupovať sterilizáciu
  • Stále sú však potrebné zmeny

Iniciatíva inakosť na svojom webe zverejňuje informáciu, že Ministerstvo zdravotníctva SR prijalo nové usmernenie zákona, ktoré má pomôcť práve tým občanom, ktorí sa dlhodobo pokúšajú o právnu zmenu pohlavia. Kým doteraz bolo potrebné podstúpiť sterilizáciu a osoba musela byť vykastrovaná, usmernenie zákona túto potrebu zmierňuje.

„Nie je jedno, čo majú na občianskom?“

V krátkosti, nie. Pokiaľ však treba odpoveď rozvinúť, dôvodov, prečo si transrodoví ľudia žiadajú zmeniť právne dokumenty, rodné listy a občianske preukazy, je niekoľko. Nie je to pre zábavu ani nudy. Ako transrodový človek si pri bežných kontrolách dokladov prechádzate nechápavými pohľadmi a nepríjemným, niekedy až zdĺhavým vysvetľovaním toho, prečo občiansky vraví jedno, kým vaše telo, respektíve vzhľad, niečo iné.

Problematika zmeny pohlavia je známa niekoľko rokov. Pre jednoduchú právnu zmenu si však štát od tejto skupiny ľudí pýta privysokú daň. Aj keď ide len o zmenu údajov pre jednoduchšie fungovanie v bežnom živote, štát za takúto „láskavosť“ žiada protislužbu v podobe kastrácie.

Mnohých táto skutočnosť nielen prekvapuje, no aj zaráža. Už pred niekoľkými rokmi, keď bola takáto žiadosť riešená verejnosťou, hovorilo sa o nezákonných praktikách či dokonca mučení. 

Prichádza zmena 

Štát, opäť až po rokoch, prichádza so zmenami, ktoré by tento problém mali vyriešiť. Ako informuje Iniciatíva inakosť, transrodoví ľudia si po tejto zmene budú mať príležitosť vybrať si medzi podstúpením chirurgického zákroku a hormonálnou liečbou, ktorá bude v kombinácii s možnosťou vyskúšania si života so zvoleným rodom po dobu minimálne jedného roka. 

Znamená to, že po tom, ako by si bol uznaný za transrodového človeka, ťa nečaká drastická operácia, no dostaneš na výber z dvoch možností, pričom jedna z nich je o niečo menej invazívna. Stále však ide o zmeny, ktoré transorodoví ľudia eventuálne vykonajú, no šlo o otázku poskytnúť dostatok času a možnosť výberu.

Jeden z ďalších prelomových faktorov, o ktorom sme informovali aj u nás, je nedostatok lekárov a odborníkov pre túto skupinu ľudí. „Máme len niekoľko lekárov a lekárok, ktorí sú ochotní, no často kapacitne nestíhajú,“ hovorí pre SME Christián Havlíček, poradca z inPoradne, ktorý s transrodovými ľuďmi pracuje.

Transrodoví ľudia sa bežne stretávajú s diskrimináciou či dokonca odmietaním zo strany lekárov. Pokiaľ sa k nejakému dostanú, stále je šanca, že v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti transrodovým pacientom nebude dostatočne kvalifikovaný.

Aj tento problém by malo vyriešiť nové usmernenie, ktoré zadefinuje odborné spôsobilosti lekárov, ktorí s týmito ľuďmi pracujú, čím sa vytvorí priestor na vzdelávanie samotných lekárov v tejto oblasti a zvýši sa tým prístup k odborníkov.  

Tešiť sa možno nielen prístupu k lekárom, no aj k informáciám. Transrodoví ľudia, ktorí sa uchádzajú o tranzíciu, budú informovaní o náležitých procesoch a povinnostiach, ktoré musia spĺňať. 

Veľké zmeny, ďalšie treba tiež

Proces tranzície skutočne nie je ľahkým sústom. Transrodových ľudí však teraz štát odbremenil od jedného z najhrozivejších strašiakov. Proces je o niečo menej traumatizujúci a prihliada na práva osôb, ktoré tieto zmeny žiadajú. 

Aj napriek tomu máme k úplnej akceptácií tejto skupiny ľudí na Slovensku zdanlivo ďaleko. Postupom rokov však treba venovať pozornosť aj ďalším zmenám a progresívnym myšlienkam. Jednou z ďalších by mohlo byť aj zmena v definícií transsexuality ako duševnej poruchy a poruchy správania v Medzinárodnej klasifikácií chorôb.  

Zdroje: Inakosť, SLOVENSKO, SME, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá