Slovenský psychiater: Psychedeliká sú budúcnosť. Pomáhajú tam, kde už terapia neúčinkuje

  • Svet zažíva psychedelickú renesanciu
  • Pohľad spoločnosti na tieto látky je však rôzny
  • Lekár Samuel Kuciak z kliniky PSYON prehovoril pre Startitup
Samuel Kuciak, klinika PSYON
PSYON
  • Svet zažíva psychedelickú renesanciu
  • Pohľad spoločnosti na tieto látky je však rôzny
  • Lekár Samuel Kuciak z kliniky PSYON prehovoril pre Startitup

Psychedeliká a ich využitie v medicíne sú nesporne veľkou témou posledných rokov. Najviac sa hovorí o ich schopnosti pri liečbe duševných chorôb, avšak spoločnosť je v názore na psychedelické látky rozdvojená.

Kým časť ľudí v nich vidí nebezpečné omamné látky, druhá časť si uvedomuje ich medicínsky potenciál. Olej do ohňa neraz prilievajú aj rekreační užívatelia psychoaktívnych látok (a musíme povedať, že medzi slabé psychoaktívne látky patrí aj cukor či kofeín) ktorí omamné prostriedky zneužívajú a taktiež často nekriticky obhajujú ako „liek na všetko“. Na inej strane zase máme silno konzervatívnu časť spoločnosti, ktorá psychedeliká apriori zatracuje.

Tak či onak, aktuálny boom celosvetovej psychedelickej renesancie sa skrátka nedá len tak ignorovať. Startitup sa obrátil na české odborné zariadenie PSYON, ktoré sa zameriava na terapeutické využitie psychedelík v liečbe duševných ochorení. 

V žiadnom prípade nepodporujeme užívanie návykových a psychotropných látok. Článok má čisto informatívny a edukatívny charakter.

Psychiater Kuciak: Psychedeliká majú odlišné účinky než bežné omamné látky

„Psychedeliká, aj keď sú v mnohých právnych systémoch klasifikované ako omamné a psychotropné látky (tzv. OPL), majú odlišné účinky od bežných omamných látok. Ich vplyv na vedomie a myslenie je väčšinou hlbší a komplexnejší. Zmenené stavy vedomia navodené psychedelikami môžu mať navyše terapeutický, ale aj duchovný význam,“ hovorí pre Startitup psychiater Samuel Kuciak z psychedelickej kliniky PSYON.

Tá je prvou klinikou v Európe, ktorá svojim klientom poskytuje ketamínom asistovanú psychoterapiu.

Slovenský lekár sa mimo štandardnej ambulantnej starostlivosti na pražskej klinike venuje indikačným vyšetreniam pred ketamínom asistovanou terapiou, a tiež sa podieľa na vyhodnocovaní klinických štúdií.

Samuel Kuciak
zdroj: PSYON

„Psychedeliká majú v liečebnom využití obrovský potenciál. Ich schopnosť otvárať myseľ a ponúkať hlbšie pohľady na psychické procesy a traumy môže byť využitá na liečbu rôznych duševných ochorení, ako sú napríklad depresia, úzkostné poruchy, PTSD, ale aj poruchy príjmu potravy, závislosti a ďalšie,“ tvrdí odborník.

„Som presvedčený, že časom sa bude ich využitie v liečbe len rozširovať, a verím, že v najbližšej dekáde sa ich spektrum využitia rozšíri aj na liečbu ochorení, ako sú napríklad rôzne druhy demencie či ďalšie neurologické ochorenia,“ myslí si Kuciak.

Klinika poskytuje špeciálnu terapiu

Čomu presne sa lekár na pražskej klinike venuje? „U nás sa venujeme ketamínom asistovanej terapii či jeho liečebnému podaniu. Takú terapiu ponúkame najmä klientom, ktorí už za sebou majú skúsenosti s individuálnou terapiou,“ vysvetľuje.

Názov látky si už určite zachytil, no nie každý vie, čo sa za ním vlastne skrýva. Táto substancia s psychedelickým efektom sa často používa vo veterinárnej medicíne ako anestetikum pre kone. Využíva sa taktiež aj v humánnej medicíne, no neraz aj ako pouličná omamná látka.

„Pri liečebnom podaní substancie sa sústredíme hlavne na jeho farmakologický efekt, ktorý spočíva napríklad aj v jeho neuroplastickom účinku. Túto možnosť volíme najmä u klientov, ktorí s terapiou veľa skúseností nemajú alebo o ňu nemajú záujem. Ide ale, samozrejme, aj o to, s akým problémom klient prichádza, aká je jeho anamnéza a o akú formu liečby by mal sám záujem,“ objasňuje Kuciak.

Terapia
zdroj: Ilustračné foto: PSYON

Spomínaná látka sa celosvetovo skloňuje už nejakú dobu, len pred pár dňami sa však okolo substancie opäť „rozvíril prach“. Bohužiaľ, udialo sa tak po zverejnení pitevnej správy zosnulého herca Matthewa Perryho. Seriálového Chandlera zabilo ochorenie koronárnych artérií a akútne účinky drogy. Túto látku dokonca kombinoval s buprenorfínom, ktorý mal predpísaný, a k jeho smrti prispelo aj topenie. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: Archív Startitup, TASR, Daily Mail, Teraz

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá