Tieto smart hodinky nemusíš dobíjať. Idú na ľudské teplo

  • Smart hodinky, fitnes trackery, jednoducho všetka spotrebná elektronika má jednu zásadnú nevýhodu: výdrž batérie. Skôr či neskôr ich musíš dať nabiť.
powerwatch2
  • Smart hodinky, fitnes trackery, jednoducho všetka spotrebná elektronika má jednu zásadnú nevýhodu: výdrž batérie. Skôr či neskôr ich musíš dať nabiť.

Ale PowerWatch potrebujú k chodu len to, aby si ich nosil. To sľubuje spoločnosť s príhodným názvom Matrix Industries. Stačí si spomenúť na film Matrix, v ktorom boli ľudia používaní ako zdroj energie. Takže, ako presne táto technológia funguje, a prečo nie je takýmto spôsobom napájané každé zariadenie? PowerWatch sú napájané termoelektrickým generátorom, ktorý sa tvorcom podarilo vytvoriť dostatočne malý a efektívny, aby ho zmestili do hodiniek.

But Bay Area-startup Matrix Industries wants to free us from battery woes. Its first wearable is charged by body heat.

foto: kitv.com

Aby termoelektrický generátor fungoval, potrebuje z jednej strany stály zdroj tepla, zatiaľ čo opačná strana musí byť oveľa chladnejšia. Teplotný rozdiel medzi nimi je veľmi dôležitý, a práve on je dôvodom, prečo táto technológia funguje tak dobre, ak je začlenená do hodiniek.

Naše telo robí čo môže, aby si zachovalo vnútornú teplotu 37 stupňov Celzia. Teplo sa šíri von cez kožu, kde ho počas nosenia absorbuje zadná časť PowerWatch. Na druhej strane hodiniek je kovový plášť s chladičmi, ktoré pomáhajú, aby zostala výrazne chladnejšia než tá, dotýkajúca sa pokožky nositeľa. Pokiaľ existuje tento teplotný rozdiel, dokážu hodinky generovať všetku energiu, ktorú potrebujú na svoj chod. Keď ich nenosíš, automaticky sa prepnú do režimu spánku s nízkou spotrebou, počas ktorého sú napájané vstavanou batériou, aby si udržali správny čas a dátum, až kým si ich opäť nasadíš.

Čo sa funkcií týka, PowerWatch nimi nie sú tak nabité ako Apple Watch alebo hodinky so systémom Android Wear. Je možné ich synchronizovať s telefónom cez Bluetooth, aby mali vždy nastavené správne časové pásmo, alebo prispôsobiť ich ciferník. Žiaľ na nich neuvidíš žiadne notifikácie, čo je dnes hlavným rysom smart hodiniek.

Ale je tu jedna oblasť, kde PowerWatch vyniká a tou je fitness sledovanie. Vďaka tomu, že sú závislé na telesnom teple nositeľa, dokážu sledovaním jemného kolísania telesnej teploty zistiť, koľko kalórií si spálil počas tréningu. Ostatné fitness náramky zisťujú spálené kalórie extrapoláciou dát zo senzora srdcového tepu a pohybových čidiel, ale unikátna technológia PowerWatch im dáva veľkú výhodu, pokiaľ ide o presnosť.

PowerWatch sú k dispozícii prostredníctvom crowdfundingovej kampane na Indiegogo, kde vyzbierali už viac ako 250 000 dolárov. Pracovnú verziu hodiniek chce spoločnosť ukázať na výstave CES a tam sa uvidí, či sú doterajšie sľuby pravdivé. Čo myslíš, bude to fungovať?

siliciumenergy3

foto: cnet.com

zdroj: gizmodo.com, zdroj titulnej fotografie: tuttoandroid.net

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech