So slovenským platom môžeš žiť ako kráľ. Stačí sa odsťahovať, píše Lucia Jesenská

  • Vyspovedali sme Matovičovu pravú ruku
  • Banska Bystrica sa môže pýšiť novým kvalitným podnikom
  • Home office ti môže priniesť aj dávku exotiky a tepla
  • Vyspovedali sme Matovičovu pravú ruku
  • Banska Bystrica sa môže pýšiť novým kvalitným podnikom
  • Home office ti môže priniesť aj dávku exotiky a tepla

V dennom Newslettri Startitup sa dočítaš všetko dôležité z aktuálneho diania za posledných 24 hodín a všetko, čo by si nemal prehliadnuť.

Vybrali sme tri hlavné témy:

  • Po ministroch Smeru sme našli čudné zmluvy, hovorí Matovičova najvplyvnejšia úradníčka
  • V Banskej Bystrici vznikla kaviareň podobná tým v New Yorku. O ich parižáku kolujú legendy
  • Vyžiješ tu aj zo slovenského platu. TOP exotické destinácie na prácu z domu

Matovičova pravá ruka

Okolo Igora Matoviča je v súčasnosti rozvírená voda. Práve líder OĽANO narušil koaličné vzťahy so svojím protiinflačným balíčkom. Ostro naň reagovala strana SaS a jej šéf Richard Sulík.

V súčasnosti je tak otázne, ako búrka nad koalíciou dopadne. My sme sa porozprávali s insiderkou z rezortných kruhov na Matovičovom ministerstve, generálnou tajomníčkou služobného úradu ministerstva Veronikou Gmiterko.

Gmiterko je totiž jednou z najbližších spolupracovníčok Igora Matoviča a tiež aj jednou z najmocnejších úradníčok rezortu. Ako v rozhovore povedala, ministrovi financií sa snaží pomáhať.

Zaujímalo nás, ako vyzerá zákulisie tvorenia zákonom na ministerstve financií či prečo vplyvná úradníčka rezortu nedá na Igora Matoviča dopustiť. A to aj napriek vlne kritiky, ktorá sa naňho valí.

Rozhovor sa však neviedol len v duchu Igora Matoviča a jeho kritizovaného prorodinného balíčka. Veronika Gmiterko nám porozprávala aj o tom, v akom stave bolo ministerstvo v roku 2020.

Práve v tomto roku hnutie Igora Matoviča vo voľbách skórovalo na plnej čiare. Ako Gmiterko skonštatovala, minister financií chce zmeniť Slovensko. Práve s tým išiel pred vyše dvomi rokmi do volieb. Podľa jeho pravej ruky sa boj s korupciou od volieb rapídne posunul.

Veronika Gmiterko v Startitup
zdroj: Startitup/Dominik Bizík

Aj o tomto sme sa v rozhovore s Gmiterko rozprávali. Stáva sa, že keď do kresla zasadne nová vláda, zostanú tam rôzne „nášľapné míny“. Inak to nebolo ani v tomto prípade. Viac o tom, čo po predošlej vláde preverovali, ale aj o mnohých ďalších veciach, si prečítaš v našom článku.

Kúsok New Yorku v srdci Slovenska

Čo sa týka gastra, naša krajina sa v tomto spektre stále rozvíja. Pandémia tomu príliš nepomohla, práve naopak – reštaurácie a kaviarne posledné dva roky trpeli. Mnohé to vydržali, niektoré však pod vplyvom opatrení svoje fungovanie ukončili.

Dnes to však vyzerá tak, že aj gastronómia sa pomaly otriasa. Naprieč celou krajinou vznikajú nové podniky s výbornou atmosférou a chutným jedlom či výbornými drinkami. Novou prevádzkou sa môže pochváliť aj srdce Slovenska.

V Banskej Bystrici totiž vznikla kaviareň, ktorú by sme mohli porovnávať s tými v New Yorku. Boli sme tu aj my a na základe našej skúsenosti ti rozhodne môžeme odporučiť, aby si tento podnik pri návšteve mesta nevynechal.

Vo Výklade, ako sa táto novinka volá, nájdeš to, čo Banskej Bystrici chýbalo. Môžeš si tu dať nielen výberovú kávu, ale aj naturálne vína, remeselné pivá či ďalšie lokálne produkty. To však nie je všetko.

Výklad
zdroj: Výklad

Okrem gastronomického zážitku tu na teba čaká aj atmosféra plná kultúry. Organizujú sa tu totiž rôzne eventy, od hudobných až po degustácie. Okrem rôznych nápojov je však tento podnik výnimočný aj niečím iným.

Legendy kolujú o starom dobrom parižáku, ktorý by si si v tomto podniku rozhodne nemal nechať ujsť. Tvoju peňaženku potešia aj ceny, ktoré sú viac než prijateľné.

A kto vlastne za takýmto podnikom stojí? Je to partia troch kamarátov – Tomáš Nagy, Ivona Lichá a Filip Weiss. Ochrannú ruku nad celým projektom drží Tomášov otec, ktorý má v rámci tohto tímu najväčšie skúsenosti v gastro segmente.

Spoluzakladatelia nám porozprávali o tom, čo všetko zahŕňalo otvorenie takéhoto podniku. Dozvedeli sme sa, odkiaľ zakladatelia zohnali potrebné financie a čo ich pri vstupe do gastra najviac prekvapilo. Viac si prečítaš v našom článku.

Výklad
zdroj: Výklad

Home office v exotike

Niet pochýb o tom, že pandémia potrápila hádam každého. Museli sme sa prispôsobiť životu s obmedzeniami a pri odchode z domu sme kontrolovali, či nám nechýba rúško. Nehovoriac o tom, koľko ľudí zostalo bez práce či možnosti navštíviť svojich blízkych.

Ak sa však na to pozrieme s nadhľadom, každý snáď nájde aj nejaké pozitívum. Pandémia nám totiž priniesla nové možnosti a rozšírila obzory. Firmy zistili, že ľudia nemusia cestovať každý deň do kancelárie a dokážu byť produktívni aj z domu.

Home office, alebo práca z domu, je dnes bežnou súčasťou mnohých zamestnaní. To však už neplatí doslovne. Prečo pracovať z domu, keď môžeš vycestovať a užívať si život digitálneho nomáda na krásnej pláži?

Ak ti tvoja práca umožňuje pracovať z domu, svet je plný rôznych úžasných destinácií, kde môžeš nasávať nové kultúry, spoznávať miestne tradície a krásy tamojšej prírody. No a o príjem neprídeš.

Home Office
zdroj: Unsplash/Surface

„Počas cestovania je môj bežný deň zakaždým iný. Preto nomádenie tak veľmi milujem. Pri práci z domu alebo z kancelárie sa dni zlievajú do jedného a človeka často ubíja stereotyp… a to pri práci na cestách nehrozí,“ spomína na život v exotike cestovateľ a webový dizajnér Peter Kincel.

Pri tvorení zoznamu sme zohľadnili viaceré kritéria, na ktoré by sa pri výbere toho ideálneho miesta nemalo zabúdať. Patrí tam nízky priemerný rozpočet, ceny lokálnych reštaurácií a potravín, náklady na ubytovanie, ale aj klimatické podmienky či historické pamiatky.

V zozname nájdeš napríklad Karibik, kde ti na deň postačí 30 eur aj s ubytovaním. Taktiež tam nájdeš Thajské ostrovy, kde si užiješ „veľa muziky za málo peňazí“. Viac sa dozvieš v našom článku.

Príroda v Thajsku
zdroj: Unsplash/Miltiadis Fragkidis

Dnešné správy, ktoré by nemali ujsť tvojej pozornosti:

Odomknúť kamošovi / rodine

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá