Solárny koberec – ekologická energia na počkanie

  • Inštalácia solárnych panelov môže byť finančne aj časovo pomerne náročná vec. Nie však pri Roll-Aray, ktorý dokáže za pár minút rozvinúť solárnu stanicu schopnú okamžitej funkcie. Dokázala by byť nesmierne nápomocná napríklad pri prírodných katastrofách a výpadkoch energie.
cover_image_1447688287
  • Inštalácia solárnych panelov môže byť finančne aj časovo pomerne náročná vec. Nie však pri Roll-Aray, ktorý dokáže za pár minút rozvinúť solárnu stanicu schopnú okamžitej funkcie. Dokázala by byť nesmierne nápomocná napríklad pri prírodných katastrofách a výpadkoch energie.

Energia z obnoviteľných zdrojov by sa vďaka projektu spoločnosti Renovagen mohla dostať aj na miesta, kde doteraz nikdy nezavítala. Stačí, aby bolo k dispozícií akékoľvej auto s pohonom na všetky štyri kolesá, na ktoré sa zrolovaný „koberec“ dá pripojiť. A za pár minút je zdroj energie na svete. 

Renovagen-Roll-889x533

foto: inhabitat

 

Oproti predošlým prenosným solárnym panelom má Roll-Array pár rozhodujúcich výhod. Zatiaľ čo tie bežné treba inštalovať približne 22 hodín, Roll-Array je rozložený a plne funkčný za asi dve minúty. Solárne panely sú flexibilné a relatívne ľahké, vďaka čomu sa s nimi dá jednoducho narábať. (Zavedenie vraj zvládnu dvaja ľudia.) Tie ostatné majú väčšinou fixnú formu, s ktorou sa hýbať nedá a tým pádom a ani všade nedostanú. Roll-Array nie je náročný na ideálny terén – práve naopak, dokáže sa mu prispôsobiť.

Čo sa týka prenášania, zvládne ho ten istý džíp so štvorkolesovým pohonom – s pripojeným prenosným vozíkom. Ušetrí sa teda aj na palive, keďže iné solárne generátory si vyžadujú náročnejší prenos a zapojenie viacerých väčších automobilov.

foto: redakcia

 

Po rozložení sa na koniec panelového pásu pripojí na potrebné batérie a striedače, ktoré sa starajú o neustály tok energie medzi solárnymi receptormi a zariadeniami, ktoré budú slnečnú energiu konvertovať a zbierať, neskôr ďalej distribuovať. Ich strop bude približne 100 kW generovateľnej energie, čo je zároveň asi 10 krát viac, než dokážu vygenerovať všetky konkurenčné prenosné solárne panely. A podľa Renovagenu budú túto hranicu posúvať ešte ďalej.

 

Svoju využiteľnosť nájde Roll-Array zrejme najmä na miestach postihnutých prírodnými alebo inými katastrofami, kde z rôznych dôvodov dočasne nemôžu fungovať bežné zdroje eletriny. Nie je to totiž projekt na stacionárne využívanie. Pri pretrhnutých elektrických drôtoch, záplavách, zemetraseniach, či výpadkoch teda bude môcť situáciu zachrániť slnečná energia – za predpokladu, že jej bude dostatok. Keďže sú však moderné solárne zariadenia čoraz viac schopné fungovať aj s menej intenzívnymi zdrojmi svetla, jeho množstvo za istú dobu ani nebude rozhodujúce.

rolSun

foto: redakcia

 

Momentálne vedie Renovagen pre svoj produkt crowdsourcingovú kampaň na stránke Crowdcube, kde majú zatiaľ vyzbieranú takmer polovicu (z celkovej sumy 600,000 libier) a zvyšok by mali stihnúť za 19 dní. Akýmsi absurdným spôsobom sa mi tento produkt ponáša na nedávny vynález mobilného rozkladacieho plotu z dielne nášho premiéra, no Roll-Array, aspoň čo sa týka šľachetnosti účelu, určite vedie.

Zdroj: Inhabitat, zdroj titulnej fotografie: angel investment network

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech