SpaceX úspešne pristál svojou Falcon 9 raketou na plávajúcom dronovi!

  • Po tom ako Falcon 9 v našich nočných hodinách vzlietol, dokázali členovia SpaceX pristáť touto raketou na plávajucom dronovi, uprostred mora!
Elon-Musk-SpaceX
  • Po tom ako Falcon 9 v našich nočných hodinách vzlietol, dokázali členovia SpaceX pristáť touto raketou na plávajucom dronovi, uprostred mora!

Je to po prvýkrát, čo sa spoločnosti podaril úspech pristávania na dronovi v mori, všetky predošlé pokusy skončili neúspechom. Tento obrovský míľnik spoločnosti len ukazuje silu osobnosti Elona Muska. Tento muž buduje jeden úspešný projekt za druhým, pred pár dňami nová tesla Model 3, dnes pristáva s raketou na mori. Je jednoducho vodcovským idolom našej generácie.

Toto je druhý prípad, kedy spoločnosť dokázala s raketou pristáť. Prvý bol v Decembri, keď Falcon 9 pristála na pevnú zem v Cape Canaveral, pri Floride. SpaceX už teda dokáže pristáť v oboch možných podmienkach, ktoré si stanovila, čo znamená jediné. Opäť sme o krok bližšie, respektíve ďalej od Zeme! Spoločnosť môže teraz ušetriť miliardy dolárov za rakety a investovať do ďalšieho výskumu.

spacex-reusable-rocket-test.0

foto: spacex

Pristátia v oceáne budú podľa všetkého preferovanejším spôsobom návratu na Zem, podobne, ako to preferuje aj NASA. Pýtaš sa, prečo? Je predsa ľahšie pristáť na pevnú zem, než na plávajúceho drona v mori. Dôvodom je hlavne bezpečnosť. Šanca, že raketa exploduje je stále pomerne vysoká a na oceáne spôsobí predsa menej škody ako nad pevninou.

Na obrázku môžeš vidieť, že Falcon nevzlietne hore do vesmíru, aby sa potom spustil dole. Dráha rakety je skôr parabolou, v hornej pozícii dojde k obratu, začne sa využívať iný druh paliva, raketa začína klesať a hľadá svoj cieľ. V oceáne sa jej však dron dokáže absolútne prispôsobiť,  čo znižuje množstvo potrebného paliva.

Snímka obrazovky 2016-04-09 o 11.40.21
To pomôže ušetriť ohromné peniaze, keďže SpaceX nemusí využívať toľko paliva. V súčasnosti sa najviac rakiet stratí alebo zničí hneď po štarte, práve pre množstvo paliva. Aby si mal predstavu, nový Falcon 9 vyjde na 60 miliónov dolárov, s tým, že na palivo potrebuje 200 tisíc dolárov. Za to by si asi tankoval do konca života. Prezident SpaceX, Gwynne Shotwell predpokladá, že táto zvýšená využiteľnosť rakiet dokáže znížiť výdavky o 30%. Hurá do vesmíru!

Zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: the verge.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech