Staré mamy hromadne prechádzajú na Instagram, pomáha im prežiť na dôchodku

  • Dôchodky sú nízke i v Rusku, babičky si zarábajú predajom pletených vecí na Instagrame a to veľmi slušne
  • Dôchodky sú nízke i v Rusku, babičky si zarábajú predajom pletených vecí na Instagrame a to veľmi slušne

Ako prežiť na dôchodku? Táto otázka trápi mnohých dôchodcov a nie len na Slovensku. Ruské babičky sa začali koncentrovať na instagramovom konte s názvom Russian Granny’s, ktoré im umožňuje predávať svoje svoje pletené výrobky online. Keďže staršia generácia nevie tak dobre narábať s technológiami, musia ženy so svojim tovarom sedávať na ulici v zime, či v horúčavách, aby si prilepšili k nízkemu dôchodku. Častokrát sa pri tom ako „žobráčky“. Informoval o tom server The National.

„Bolo to ponižujúce predávať veci na chodbe v metre.Tu sa cítim ako tvorca, nie ako chudobný človek,“ uviedla jedna z dôchodkýň Niny Lozhkova.

Nový instagramový projekt v súčasnosti združuje okolo 40 ruských babičiek a má viac ako 5 000 followerov. Mnohé sú však stále na ulici po celej krajine. Tie šťastnejšie teraz predávajú pletené, čapice, svetre, rukavice, šály, hračky a mnoho iného cez internet z tepla domova. Niektoré robia veci aj na objednávku podľa zadania zákazníčok. Produkty sú nafotené na mladých modelkách a má to celé vysokú úroveň. Za projektom stojí 27-ročná Julia Aliyeva, ktorá nedávno odišla z práce, aby spustila Russian Granny’s. Inšpirovala ju jej vlastná 85-ročná babička.

Dôchodok v Rusku je okolo 175 eur. Predajom vecí cez Instagram si vedia privyrobiť 400 až 900 eur mesačne. Aby mala z čoho žiť aj Julia, ktorá to celé spravuje, berie si 10% províziu. „Všetky hovoria, že keby nebolo tohto projektu, nedokázali by to urobiť samé,“ povedala agentúre AFP.

Podobne ako na Slovensku, ani v Rusku nie sú starší ľudia atraktívni pre pracovný trh. Musia byť teda vynaliezaví, aby vyžili a neboli finančným bremenom pre svoje deti, ktoré už majú vlastné deti.

Cieľom projektu je tiež poukázať na „posvätnú úlohu“ babičiek.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech