Startupové súťaže sú len mastením ega, skutočný biznis sa robí pri predaji

  • Počul si už radu, že ak chceš schudnúť, mal by si to dať všetkým najavo, napríklad statusom?
login
  • Počul si už radu, že ak chceš schudnúť, mal by si to dať všetkým najavo, napríklad statusom?

Vraj sa tým zaviažeš “verejnosti”, a keďže na seba týmto spôsobom vyvinieš tlak, získaš dostatočnú motiváciu na sebe makať. A čo ak ti poviem, že je to bulšit? Že to funguje presne opačne? Že svojim záväzkom verejnosti a získaným uznaním dostaneš pocit, že si už niečo dokázal a tvoje ego je naplnené? 

A presne toto sa stalo aj niektorým slovenským startupom.

Iste, startupové eventy sú super vec, vieš nájsť kopec ľudí na rôzne formy spoluprác, možno nájdeš inšpiráciu, možno sa proste len naješ. A možno, ale naozaj len možno, vyhráš nejakú medailu a pár gadgetov k tomu.

A vieš čo to znamená?

Nič.

Je to úspech? Nie.

Je to znamenie. Je to len znamenie, že si na dobrej ceste, že tvoj nápad oceňujú ľudia, ktorí si niečo v biznise preskákali. Práve si získal neoceniteľný feedback od ľudí, ku ktorým by si sa možno za iných okolností nedostal.

img_0103

foto: blog.lut.fi

Ale vážne, úprimne vážne, ber to ako školu, neber to ako úspech. Vieš o koľkých víťazoch startupových súťaží na Slovensku som počul aj o rok? Asi by mi stačila jedna ruka. Pretože mať najlepší nápad nie je úspech. Úspech je prvý predaný produkt. Úspech je prvý zarobený milión. Úspech je vybudovať startup, ktorý niečo zmení. Nie taký, ktorý tvrdí, že niečo zmení.

Nechcem ťa odradiť od účasti na konferenciach a startupových súťažiach, práve naopak. Osobne som ich niekoľko zažil a viem, akú obrovskú hodnotu môžu ambicióznemu človeku ponúknuť. Problém je, že sme ich začali brať ako niečo, čo nikdy nemali byť. Súťažný model je síce pekný, dostať nejakú peknú cenu je fajn, ale dôležité sú na nej práve tie 2-3 dni tvrdej práce so skúsenými mentormi a ešte dôležitejšie tie 2-3 roky po súťaži.

Všetko, čo sa v startupovom svete skutočne počíta, je predaj. Z peknej medaily prvého zamestnanca ani office nezaplatíš.

titulná foto: startuphighway.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech