Stratil si po COVID-19 čuch? Vďaka Slovenskej akadémii vied si ho môžeš vyšetriť v pohodlí domova

  • Vďaka Slovenskej akadémii vied si budeme môcť čuch otestovať na diaľku
  • Projekt bude zatiaľ funkčný do vyčerpania testov
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, TASR/Jakub Kotian
  • Vďaka Slovenskej akadémii vied si budeme môcť čuch otestovať na diaľku
  • Projekt bude zatiaľ funkčný do vyčerpania testov

Slovenská akadémia vied spúšťa projekt, vďaka ktorému si budú môcť ľudia s náhlou alebo s pretrvávajúcou poruchou čuchu dať po prekonaní ochorenia COVID-19 vyšetriť čuch na diaľku. V tlačovej správe o tom informuje hovorkyňa Slovenskej akadémie vied, Katarína Gáliková.

Zavádzajúca reportáž RTVS narobila obrovské problémy. V Košiciach sa z očkovania odhlásili stovky ľudí

Testy z pohodlia domova

Náhla strata čuchu a/alebo chuti patrí medzi hlavné príznaky ochorenia COVID-19. Vo väčšine prípadov sa čuch spontánne upravuje, u časti pacientov však jeho poruchy môžu pretrvávať niekoľko týždňov až mesiacov. Z iniciatívy vedcov zo Slovenskej akadémie vied preto vznikol projekt s názvom Čuch a COVID-19.

Vďaka nemu si budú môcť záujemcovia z pohodlia domova čuch otestovať pomocou Testu parfémovaných fixiek. Testovanie je určené pre ľudí s náhlou poruchou čuchu a pre ľudí s pretrvávajúcou poruchou čuchu po prekonaní ochorenia COVID-19.

„Vyšetrenie pomocou Testu parfémovaných fixiek nám umožní objektivizovať poruchy čuchu, keďže samohodnotenie pacientom nemusí byť spoľahlivé,“ vysvetlila Enikő Račeková z Neurobiologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV, ktorá je jednou z koordinátoriek projektu.

Záujemcovia môžu o test požiadať prostredníctvom stránky www.cuch.sk.

Ilustračný obrázok
zdroj: TASR /Jakub Kotian

Počet testov je limitovaný

Na základe žiadosti bude ľuďom zaslaný čuchový test vrátane identifikačného kódu. „Záujemca následne počas testu vyplní jeden z online dotazníkov podľa toho, či trpí náhlou alebo pretrvávajúcou stratou čuchu. Pracovníci nášho ústavu ich testy vyhodnotia a výsledky im spolu s odporúčaním ďalšieho postupu odošlú e-mailom. Pacienti sa s týmito výsledkami budú môcť preukázať u lekárov špecialistov,“ dodala druhá koordinátorka projektu Marcela Martončíková Neurobiologického ústavu BMC SAV.

„V tejto štartovacej fáze projektu je počet testov limitovaný. Projekt tak bude zatiaľ funkčný do ich vyčerpania. Po vyhodnotení záujmu a výsledkov prvej fázy plánujeme v projekte pokračovať,“ doplnili autorky.

Projekt Čuch a COVID-19 je jedným z výsledkov dlhotrvajúceho úsilia riešiteľského kolektívu o zavedenie vyšetrovania čuchu ako všeobecnej klinickej diagnostickej metódy na Slovensku, podobne ako je to v okolitých štátoch. Garantom projektu je Pavel Doležal, prezident Slovenskej spoločnosti pre ORL a chirurgiu hlavy a krku.

Projekt vznikol a je realizovaný vďaka podpore občianskeho združenia – Združenie pre podporu neurovedného výskumu.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá