Svet obdivuje nové a doposiaľ neodhalené detaily slávneho Titanicu. Takto vyzerá po 111 rokoch od tragédie (VIDEO)

  • Vedci prinášajú exkluzívny pohľad na legendárnu loď
  • Jej vrak zachytili pomocou 3D skenu
  • Dúfajú, že prinesie odpovede na všetky otázky
Titanic
Ilustračný obrázok, Twitter/reprofoto/Ticia Verveer, Rebecca Morelle
  • Vedci prinášajú exkluzívny pohľad na legendárnu loď
  • Jej vrak zachytili pomocou 3D skenu
  • Dúfajú, že prinesie odpovede na všetky otázky

Novinky ohľadom najpopulárnejšej lodnej tragédie histórie sú vždy veľmi zaujímavé. Dnes sme svedkami uvedenia nových 3D skenov Titanicu, ktoré sú fascinujúce. Tieto obrázky podľa BBC zobrazujú Titanic tak ako ešte nikdy predtým a odhaľujú doposiaľ nevídané detaily vraku legendárnej lode.

Prvý digitálny sken Titanicu, ktorý leží na dne Atlantického oceánu v hĺbke približne 3 800 metrov, bol vytvorený pomocou mapovania morského dna. Nasledujúce fotografie ponúkajú exkluzívne zábery, ktoré odhaľujú, ako by to vyzeralo, keby bolo vrak lode v súčasnosti možné presunúť z vody na súš.

Po prvý raz možno vidieť celý vrak Titanicu

Odborníci dúfajú, že táto novinka pomôže odhaliť ďalšie tajomstvá a záhady spojené s neslávne slávnym koncom lode, ktorá sa potopila v apríli 1912, teda už pred 111 rokmi. Odborníci aj napriek dlhodobému výskumu a vyše storočie od potopenia luxusného parníka stále nesúhlasia s niektorými kľúčovými detailmi.

„Sú tu stále otázky, základné otázky ohľadom lode, na ktoré musíme nájsť odpoveď,“ povedal výkonný riaditeľ múzea veteránov torpédoborcov USS Kidd, Parks Stephenson. Povedal, že bol tento model mapovania „jedným z prvých krokov k tomu, aby sa príbeh Titanicu vyriešil na základe dôkazov, nie špekulácií“.

Odkedy bol vrak Titanicu nájdený v roku 1985, prebehlo množstvo skúmaní, no kvôli hĺbke, v ktorej sa nachádza, nám kamery nemohli priniesť pohľad na celý vrak.

Najnovší sken však všetko mení a dáva verejnosti možnosť vidieť ho v celej svojej „kráse“. Na Twitter uverejnila niekoľko fotografií skenu archeologička Ticia Verveer.

Model, zložený zo 700-tisíc obrázkov

Firma Magellan Ltd., ktorá sa špecializuje na mapovanie hlbokého mora získala tieto rozsiahle skeny pomocou diaľkovo ovládaných podmorských kamier vďaka spolupráci s tvorcami dokumentov z Atlantic Productions.

Skenu, ktorý sa uskutočnil v lete minulého roka, predchádzala práca robotických kamier. Tie strávili viac ako 200 hodín skúmaním vraku, ktorý leží na dne Severného Atlantiku pri pobreží Newfoundlandu a Labradoru v Kanade.

Výsledkom je ohromujúcich 700-tisíc obrázkov pre projekt, ktoré výskumníci spojili, aby rekonštruovali podrobný 3D model, uvádza Futurism.

„Hĺbka toho celého, takmer 4 000 metrov, predstavuje výzvu,“ povedal Gerhard Seiffert, manažér dát Magellanu, ktorý expedíciu viedol, pričom dodal, že na mieste sú aj prúdy, takže sa nemohli dotknúť ničoho, aby vrak nezničili.

Stephenson pre BBC povedal, že bol „doslova ohromený“, keď videl skeny, ktoré odhalili úplné detaily, vrátane pohľadu na sériové číslo na jednej z lodných vrtúľ.

„Umožňuje vám vidieť vrak tak, ako ho nikdy neuvidíte z ponorky a môžete vidieť vrak ako celok, vidieť ho v kontexte a z perspektívy. To, čo ukazuje teraz, je skutočný stav vraku.“

Na tajomstvo jednej z najikonickejších katastrof histórie však vedci a výskumníci možno nikdy neprídu. Dôsledky mora a mikróbov sú na pozostatkoch lode očividné a historici si uvedomujú, že im čas rýchlo uteká. Tento sken však vedcom dáva možnosť pozrieť sa na Titanic zblízka a pokúsiť sa prísť na všetky nezodpovedané otázky.

Zdroje: BBC, Futurism, Twitter/Ticia Verveer, Twitter/Rebecca Morelle

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá