Svetový rebríček najsilnejších vojenských flotíl na svete. Mocnosti sa pobili o prvenstvo

  • Svetový register moderných vojenských lodí zverejnil nový rebríček
  • Na prvom mieste sa umiestnili už opakovane Spojené štáty
na snímke je americká vojenská loď
Ilustračný obrázok Unsplash/Michael Afonso
  • Svetový register moderných vojenských lodí zverejnil nový rebríček
  • Na prvom mieste sa umiestnili už opakovane Spojené štáty

Tento rok si na prvom mieste v rebríčku najsilnejších námorných síl sveta obhájili titul Spojené štáty, ktoré získali skóre až 323,9 TvR, podľa ktorého boli mocnosti zoradené nielen na základe celkovej sily, ale aj modernizácie, logistickej podpory, útočných a obranných schopností. Každoročný rebríček zostavuje Svetový register moderných vojenských lodí (WDMMW).

„Týmto spôsobom sa mocnosť nehodnotí len na základe celkového množstva vojnových lodí a ponoriek, ale skôr na základe kvality a celkového zloženia inventára,“ uvádza sa na stránke registra. Dôraz sa kladie aj na prístavy či samotné jednotky a ich skúsenosti. Súčasný zoznam pozostáva z 36 sledovaných krajín a konkrétne 2 949 sledovaných jednotiek.

V tomto rebríčku vynikajú námorné sily, ktoré dosahujú správnu rovnováhu medzi kvantitou a kvalitou, čo svedčí o premyslenom riadení a pripravenosti na budúcnosť, pričom kľúčovým je aj údržba flotily.

Prvé miesto patrí Spojeným štátom

USA sa ako prvé v rebríčku umiestnili aj vďaka ich širokému typu vojnových lodí a ponoriek. Podľa portálu staré lietadlové lode Nimitz pomaly začali nahrádzať nové superlietadlové lode triedy Ford. Práve ich lietadlová flotila je tá, ktorou sa krajina tak preslávila.

Len pred pár mesiacmi Bidenova administratíva predložila Kongresu návrh, na základe ktorého by ministerstvu obrany malo byť vyčlenených až 842 miliárd dolárov, z ktorých približne štvrtina má ísť len na námorníctvo, ako o tom píše agentúra Reuters.

Viac ako 3 000 amerických vojakov dorazilo na palube dvoch lodí do Červeného mora, oznámilo pondelok americké námorníctvo. Vyslaním vojnových lodí Washington reaguje na početné incidenty z posledných rokov, pri ktorých Irán zadržal zahraničné ropné tankery, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Tieto (nové) jednotky významne posilnia našu operačnú flexibilitu a (odstrašujúce) schopnosti…, aby sme boli schopní vopred zamedziť destabilizujúcim aktivitám a zmierniť napätie v regióne spôsobené iránskym zastrašovaním a zadržiavaním obchodných plavidiel,“ uviedol pre AFP Tim Hawkins, hovorca americkej Piatej flotily, ktorá má hlavnú základňu v Bahrajne.

Rýchly nárast čínskych jednotiek

Na druhom mieste sa umiestnila Čína, ktorá má podľa dostupných údajov 425 jednotiek. Podľa registra sa ich námorníctvo „za posledných niekoľko desaťročí skokovo zosilnelo a prijalo modernejšie hladinové a podmorské plavidlá, ako aj dôležité podporné lode“.

namornictvo
zdroj: Unsplash/Michael Afonso

Aktuálne má námorníctvo flotilu pozostávajúcu z viac ako sedemdesiatich lodí viacerých tried. Zaujímavosťou je, že čínske námorníctvo je väčšie ako námorníctvo Spojených štátov, čo potvrdilo aj samotné ministerstvo obrany USA. Dôvodom je, ako píše denník Forbes, veľkosť, keďže čínske lode sú oveľa menšie.

Rusko uzatvára trojku

Na treťom mieste sa umiestnilo Rusko, ktoré sa podľa registra výrazne zameriava na svoje pobrežie a podmorské aktivity. Až 31,2 % z celého námorníctva sú korvety a ďalších 21,8 % tvoria ponorky. Čo sa týka ich lietadlových lodí, tak k dispozícii majú len jednu jednotku, ktorá starne a nedochádza k jej obnove.

Len pred pár dňami napríklad Ukrajina podnikla útok námorným dronom na loď ruskej čiernomorskej flotily Olenegorskij Gorňak na základni Novorossijsk. Ukrajinský útok na výsadkovú loď Olenegorskij Gorňak v Novorossijsku na juhu Ruska „bol úspešný“, uviedol bezpečnostný zdroj.

Na štvrtom mieste sa umiestnila Indonézia, ktorá v rebríčku zaostávala len o pár percentuálnych bodov za Ruskom. V súčasnosti má ich námorníctvo k dispozícii celkovo 243 jednotiek. V tomto počte nie sú však zahrnuté menšie hliadkové plavidlá či prieskumné lode.

Prvú päťku uzatvára Južná Kórea, ktorá má v aktívnych námorných zálohách 138 jednotiek. „Zatiaľ čo Sever ťaží zo spojenectva s Čínou a jej neustále rastúceho námorníctva, Juh sa môže do určitej miery spoliehať na námorníctvo Spojených štátov,“ uvádza register.

Zdroje: WDMMW, Reuters, TASR, Forbes

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá