Táto slovenská firma je jedným z najväčších európskych pestovateľov bylín

  • Pestovanie bylín nie je možno tak sexi ako technologický startup, no na Slovensku máme v tomto odvetví veľkého hráča.
collage
  • Pestovanie bylín nie je možno tak sexi ako technologický startup, no na Slovensku máme v tomto odvetví veľkého hráča.

Firma Agrokarpaty Plavnica vznikla už v roku 1993. Založil ju agronóm Mikuláš Bobuľský ktorý mal s pestovaním liečivých bylín skúsenosti už z predrevolučných časov.

V Plavnici totiž už počas socializmu liečivé rastliny pestovala Slovakofarma Hlohovec. Tá ale Nežnú revolúciu neprežila. Agronóm Bobuľský teda neváhal a využil príležitosť obnoviť pestovanie bylín a výrobu čajov v tejto východoslovenskej obci neďaleko Starej Ľubovne.

„Od začiatku produkujeme čaje v bio kvalite, v tomto sme predbehli dobu. Neprifarbujeme ich ani nedochucujeme. Pri tvorbe receptúr spolupracujeme aj s odborníkmi z univerzít, prinášame preto originálne a špecifické čaje. Produkty nekopírujeme,“ hovorí dcéra Bobuľského a súčasná konateľka firmy Helena Petrusová.

liecive-rastliny-z-pienin

foto: Agrokarpaty Plavnica

Firma má momentálne 15 certifikovaných bio produktov. Okrem toho má v ponuke asi 300 druhov čajov. No úspech firmy nestojí iba na jednej nohe. Popri liečivých bylinách a čajoch sa venujú aj výrobe silíc z rumančeka, výživových doplnkov a pestovaniu zemiakov či pšenice.

Okrem produkcie sa spoločnosť snaží diverzifikovať aj svojich zákazníkov. Namiesto jedného strategického odberateľa sa snažia vyberať si viacero menších zákazníkov. Medzi ich odberateľov patria lekárenské distribučné siete, obchodné reťazce aj malé kamenné obchody. Tento prístup pramení najmä zo zlej skúsenosti spred niekoľkých rokov.

caje-agrokarpaty-plavnica

foto: Agrokarpaty Plavnica

„V roku 2003 sme rozbehli spoluprácu s českou rodinnou firmou stojacou za značkou Apotheke, ktorej sme dodávali až 60 percent našej produkcie. Slovenský trh sme preto vôbec neriešili. Dostali sme sa však do veľkých problémov, keď od nás tento partner doslova z večera do rána odišiel. Odpozeral pritom od nás know-how týkajúce sa receptúr, procesu výroby a dokonca i logo, ktoré sme nemali patentované. Trvalo istý čas, kým sa náš vlak znova rozbehol. Berieme to však tak, že to bola naša chyba. S predstaviteľmi českej firmy sa dodnes stretávame, a to aj obchodne. Berieme to ako súčasť života,“ hovorí jeden z konateľov firmy Jaroslav Geryk.

Súčasní konatelia sú deťmi troch pôvodných zakladateľov. Firmu prevzali plynulo, prešli si vo firme rôznymi pozíciami. Dnes sa Agrokarpaty Plavnica môžu pýšiť vedúcim postavením na svojom trhu. Zamestnávajú 50 ľudí a plánujú investície do rozšírenia výroby.

maxresdefault

foto: Agrokarpaty Plavnica

Spoločnosť úspešne funguje v regióne, kde pracovné miesta zrovna nekvitnú. A to z nej robí jeden z dôležitých svetlých bodov na východnom Slovensku.

„Myslím si, že nejde ani o to, nájsť nejaké know-how, ale udržať v dnešnej dobe zamestnanosť, a to na východnom Slovensku a najmä v týchto našich lokalitách. Za úspech považujem to, že neprepúšťame. Ja od života viac nechcem,“ hovorí konateľ Agrokarpaty Plavnica Peter Vančo.

j

foto: ozm.sk

zdroj titulnej fotografie: Agrokarpaty Plavnica

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK