Táto vila, ktorú nájdeš na Slovensku, je zhmotnením funkčného a udržateľného bývania

  • Je zrejmé, že architektúra nie je jednoduchá prvoplánová disciplína. Nie je to iba o materiáloch a výslednej forme.
  • Je to o poznaní. O schopnostiach. O poctivom prístupe k problému, zručnostiach a talente architekta a v neposlednom rade i o inteligencii klienta
s8
archinfo.sk
  • Je zrejmé, že architektúra nie je jednoduchá prvoplánová disciplína. Nie je to iba o materiáloch a výslednej forme.
  • Je to o poznaní. O schopnostiach. O poctivom prístupe k problému, zručnostiach a talente architekta a v neposlednom rade i o inteligencii klienta

Vyvážené výsledné riešenie (aj keď sa mnohokrát zdá jednoduché) si vyžaduje celostný prístup, vzájomný dialóg a rešpekt. Ak investor vie čo chce, a architekt sa vyzná vo svojom remesle, výsledok by mal iba potešiť. Nielen dobre vyzerať, ale aj dobre slúžiť. Tak, ako to s najväčšou pravdepodobnosťou bude i v tomto prípade.

Zaujímavou črtou prezentovaného diela je, že máme “z prvej ruky” aj stanoviská všetkých troch rozhodujúcich subjektov podieľajúcich sa na každej stavbe (investor, architekt/projektant, dodávateľ stavby). Príznačné (a nie veľmi časté) je, že konali vo vzájomnej zhode, spoločne sa snažiac o čo najlepší výsledok.

Slovo autora- Pavol Pokorný

Architektonický koncept domu je veľmi jednoduchý – všetko dôležité, čo sa deje v dome, má kontakt s južným exteriérom a horizontom záhrady. Centrálna pozícia obytnej časti (so šesť metrovou výškou) a samostatnej kuchyne je obkolesená na severe technologickými priestormi domu („mokré“ prevádzky), na východe spálňou a pracovňou, na západe garážou. Na poschodí sú dve hosťovské izby s hygienickým zázemím. Je samozrejmosťou, že odkedy poznám benefity energeticky úsporného staviteľstva, stal sa tento spôsobom uvažovania o architektúre základom každého konceptu.

Viac podobných článkov nájdeš na Archinfo.sk.

K bezduchosti lineárnej „krabice s oknami na juh“ má však dom ďaleko vďaka sofistikovane navrhnutým riešeniam. Južná fasáda je po celej dĺžke prekrytá tri metre hlbokým gánkom poskytujúcim plnohodnotný krytý priestor na pomedzí interiéru a záhrady. V mieste kontaktu gánku s kuchyňou a jedálňou je gánok hlboký až šesť metrov a jeho sklenená strecha tvorí svetelný difúzer priamo oproti hlavnému vstupu do domu zo severnej strany. To, že presklená strecha má horné roletové pritienenie a vetracie polia je samozrejmosťou.

Šesť metrov vysoký audio priestor je sekundárne prisvetlený bazilikálnym spôsobom, takže napriek hlbokému gánku na juhu nie je obytný priestor ochudobnený o denné osvetlenie, eliminácia priameho slnečného žiarenia je vítaným nielen architektonickým ale aj stavebnotechnickým efektom. Rozhodujúcim prvkom tvoriacim základný pocit v dome je spoločné rozhodnutie architekta a investorov postaviť celý dom ako montovanú drevostavbu. Konštrukčný systém Lignotrend s integrovaným akustickým stropom v prevedení masívny dub natural a prirodzené svetlo vytvárajú v dome vynikajúcu akustiku a nenapodobiteľnú atmosféru. Povrchová úprava fasád je v bielej omietke a kanadskom cédri.

Mikroklímu obohacuje s biojazierko na kontakte s gánkom a záhradou. Zdrojom tepla a chladu sú dva geotermálne vrty. Dom má podlahové vykurovanie a stenové chladenie. Je výbornou správou, že dom funguje výborne aj bez technológií pomocou pasívnych prvkov, o čom sme sa mohli presvedčiť počas výstavby v letných mesiacoch, keď v dome bola aj bez zapojenia technológií mimoriadne príjemná klíma vďaka pasívnemu tieneniu a priečnemu komínovému prevetrávaniu.

Slovo hlavného inžiniera projektu

Vila v Záhorských sadoch síce nespĺňa kritériá pasívneho štandardu, ale je kvalitným, ultra nízkoenergetickým domom, ktorý využíva dôležité prvky pasívneho štandardu. Sú nimi dokonale izolovaná obálka domu s izoláciou 30 až 40 cm, okná v pasívnom štandarde, kvalitne prevedená vzduchotesnosť a optimalizované tepelné mosty. Výpočet mernej spotreby energie na kúrenie je len o 4 kWh/m2 nad požiadavkou pasívneho štandardu a pri 19 kWh/m2/rok vychádzajú samotné náklady na kúrenie len okolo 20€/mesačne.

Dbalo sa aj na vysoký komfort v lete. Kúrenie aj chladenie je riešené tými istými nízkoteplotnými stenovými panelmi, ktoré poskytujú v lete chlad a v zime teplo. Ochladzovanie je zabezpečené úspornými obehovými čerpadlami, ktoré prečerpávajú chladiaci roztok zo zemného vrtu priamo do nástenných panelov, pričom ich chladiaci potenciál vyhovuje takto dobre izolovanému domu. Vonkajšie tienenie žalúziami alebo presahmi strechy sú súčasťou efektívnej ochrany proti prehrievaniu stavby v lete.

Stavba je ukážkou toho, ako môžu správne aplikované materiály, komponenty a technika vytvárať trvácny a úsporný dom z ekologických materiálov a so zdravým vnútorným prostredím.

Slovo generálneho dodávateľa

Robiť s Pokorny architekti je pre nás radosť, pretože vieme, že bude dostatočný priestor na konštrukčnú tvorbu a prezentáciu našej práce, čo dá vyniknúť nášmu tímu. Výber dodávateľa sa robí v troch kolách (po vypracovaní architektonickej štúdie, po vypracovaní projektu pre stavebné povolenie a po realizačnom projekte). V každom kole prebieha stretnutie s investorom a architektom a podrobne sa prezentuje rozpočet, pri ktorom sa zároveň navrhujú alternatívne riešenia, ktoré optimalizujú kvalitu diela. Na projekte spolupracovalo viacero odborníkov, ktorí sa na prezentáciách aj aktívne zúčastňovali (projektant stavebnej časti s dôrazom na stavebnú fyziku, požiarnu odolnosť a akustiku, statik, rozpočtár a prípravár. Investor ma dlhoročné skúsenosti s riadením a výstavbou väčších projektov, takže na nás nenechal nitku suchú. Bol tvrdý, ale férový a hlavne vedel presne čo chce a dôsledne na tom trval.

Finálny realizačný projekt je dielom ateliéru Creattera a Kontrakting spracovával výrobnú a montážnu dokumentáciu. Vznikol vlastne paralelný projekt hrubej konštrukcie drevostavby, ktorý sa pomocou „ifc“ exportov posúval medzi Creatterou a Kontraktingom a projekt sa tak dolaďoval do posledného detailu.

Objekt bol založený na penovom skle, čo pre nás nebola prvá realizácia zakladania týmto spôsobom, ale tu bolo nutné vziať do úvahy aj na mierny svah pozemku, takže podmienky boli zložitejšie.

Prvý krát sme sa v praxi stretli s konštrukčným systémom Lignotrend, na ktorý sme sa už dlhšiu dobu chystali a tentokrát sa do projektu dostal. Ide o prefabrikované drevené, krížom lepené stenové panely v menších skladobných rozmeroch, s  ktorými je možná manipulácia aj bez žeriavu.  Najväčšia pridaná hodnota je ale v systémových stropných a strešných paneloch, ktoré okrem nosnej funkcie plnia vynikajúco aj funkciu priestorovej akustiky, krokovej akustiky (dutiny v stropných paneloch sú vyplnené jemným štrkom) a v neposlednom rade vyzerajú fantasticky. Spolu so zaujímavými veľkými presklenými plochami v átriovej obývacej časti vlastne tento dom robia v interiéri výnimočným.

Výsledok

Pozemok v novovznikajúcej vilovej štvrti na okraji Bratislavy má mierny sklon na východ a výhľad na lesy na juhu. Architektonický koncept domu je jednoduchý – všetko dôležité, čo sa deje v dome, má kontakt s južným exteriérom a horizontom záhrady.

Centrálna pozícia obytnej časti (s výškou šesť metrov) a samostatnej kuchyne je obkolesená na severe technologickými priestormi domu, na východe spálňou a pracovňou, na západe garážou.

Na poschodí sú dve hosťovské izby s hygienickým zázemím. Benefity energeticky úsporného staviteľstva sú integrálnou súčasťou uvažovania o architektúre a základom každého konceptu ateliéru Pokorny architekti. Južná fasáda je po celej dĺžke prekrytá tri metre hlbokým gánkom poskytujúcim plnohodnotný krytý priestor na pomedzí interiéru a záhrady. V mieste kontaktu s kuchyňou a jedálňou je gánok hlboký až šesť metrov a jeho sklenená strecha tvorí svetelný difúzor priamo oproti hlavnému vstupu do domu zo severnej strany.

Exteriérová presklená strecha má horné roletové tienenie a vetracie polia. Šesť metrov vysoký audio priestor je sekundárne osvetlený bazilikálnym spôsobom, takže napriek hlbokému gánku na juhu nie je obytný priestor ochudobnený o denné svetlo. Eliminácia priameho slnečného žiarenia je vítaným architektonickým a stavebno-technickým efektom.

Rozhodujúcim prvkom tvoriacim základný pocit v dome je spoločné rozhodnutie architekta a investorov postaviť celý dom ako montovanú drevostavbu. Konštrukčný systém s integrovaným akustickým stropom z masívneho duba a prirodzené svetlo zabezpečujú dobrú akustiku a príjemnú atmosféru v interiéri.

Fasády sú omietnuté na bielo, materiálové riešenie dopĺňa obklad z kanadského cédra. Mikroklímu obohacuje biojazierko v kontakte s gánkom a záhradou.

Zdrojom tepla a chladu sú dva geotermálne vrty. Dom má podlahové vykurovanie a stenové chladenie. Objekt si vďaka pasívnemu tieneniu a priečnemu komínovému prevetrávaniu udržiava príjemnú klímu aj bez zapojenia technológií, o čom sa bolo možné presvedčiť už počas výstavby v letných mesiacoch.

zdroj:archinfo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech