Taxikári v Paríži prostestujú proti Uber-u a podpalujú autá

  • V Paríži je momentálne celkom husto. Francúzski policajti zasahujú proti protestujúcim taxikárom, ktorí sú pobúrení a jasne dávajú najavo, že sú proti americkej službe UberPOP.
image_1435239396.jpeg
  • V Paríži je momentálne celkom husto. Francúzski policajti zasahujú proti protestujúcim taxikárom, ktorí sú pobúrení a jasne dávajú najavo, že sú proti americkej službe UberPOP.

 

O tom, že situácia je vážna, svedčí aj to, že policajti použili proti protestujúcim slzný plyn a snažia sa tak zastaviť nepokoje, ktoré rozpútali. Protestujúci zablokovali prístupové cesty k letiskám a vlakovým staniciam v Paríži, ale aj v ostatných mestách. Parížske letisko Charles de Gaulle oznámilo, že cesty k nemu sú úplne zablokované a dokonca varovalo všetkých cestujúcich, aby nevychádzali z budovy terminálov a pre od odchod z letiska použili radšej podzemné vlakové dráhy. Francúzke média počas celého dňa situáciu monitorujú a prinášajú zábery, na ktorých je vidieť, že protestujúci zablokovali prejazd hlavným obchvatom Paríža. Na niektorých záberoch sa dokonca objavili hromadné bitky medzi protestujúcimi taxikármi a okoloidúcimi vodičmi. Na viacerých miesto k tomu horia zapálené pneumatiky.

 

 

Taxikári okrem prístupovej cesty k letisku zablokovali aj hlavnú cestu k parížskej vlakovej stanici Gare du Nord, odkiaľ denno denne odchádzajú vysoko rýchlostné vlaky Eurostar do Londýna a Bruselu. Okrem Paríža sa protesty rozšírili aj do mesta Marseille a Aix-en-Provence v juhovýchodnom Francúzsku. V tejto oblasti sú takisto zablokované prístupové cesty k letisku a vlakovým staniciam.

 

 

Dôvod protestov je jasný. Miestnych taxikárov nahnevalo rozširovanie služby UberPOP do ostatných francúzskych miest, ktorá spája cestujúcich s taxikármi cez smartphone appku. Ľudia začínajú služby Uberu využívať viac, ako kedykoľvek predtým. Dôvod je jasný, nižšie ceny. Tým pádom prichádza množstvo miestnych tradičných taxikárov o prácu.

„Sme veľmi neradi, že musíme cestujúcich držať ako rukojemníkov. Nechcem ich pri tom nijako ohroziť, avšak iné momentálne riešenie neexistuje,“ povedal zástupca taxikárov.

 

 

Služba UberPOP pôsobí v Paríži už od roku 2011 a týmto rokov padlo rozhodnutie rozšíriť ju aj do ostatných miest. Francúzska vláda pritom minulý rok schválila zákon, podľa ktorého musí byť každý taxikár oficiálne registrovaný. Americký poskytovateľ taxi služieb však práve túto podmienku nespĺňa, keďže sa taxikári sa registrujú priamo u neho a nie u štátnych úradníkov. Celá záležitosť bola pre to v utorok posunutá ústavnému súdu v Paríži, ktorý má za úlohu tento spor vyriešiť.

 

 

 

 

 

 

 

zdroj: dailymail.co.uk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech