Tento novodobý nebezpečný zlozvyk hubí ľudstvo. Ročne zabije viac ľudí ako HIV

  • Nastal čas, aby si sa zamyslel nad tým, ako vyzerá tvoj bežný deň
  • Špeciálne sa pozastav nad tým, koľko hodín denne presedíš
  • Môže to byť totiž obrovský problém
yogendra-singh-w140_AAHojk-unsplash
Unsplash/Yogendra Singh
  • Nastal čas, aby si sa zamyslel nad tým, ako vyzerá tvoj bežný deň
  • Špeciálne sa pozastav nad tým, koľko hodín denne presedíš
  • Môže to byť totiž obrovský problém

To, koľko času denne presedíme, si väčšinou ani neuvedomujeme. Považujeme to za niečo úplne banálne, pre množstvo profesií je predsa úplne prirodzené pri práci sedieť – resp. pre väčšinu tých, ktoré sa vykonávajú za počítačom. A to je dnes naozaj väčšina. 

Pri práci tak presedíme minimálne 8 hodín denne, no sedavý spôsob života potom pokračuje. Sadneme si do nejakého dopravného prostriedku, kde sa odvezieme domov a unavení si sadneme pred TV alebo opäť k počítaču, prípadne sa niekde stretneme s priateľmi, kde si posedíme pri káve. 

Presedené hodiny sa tak zbierajú, a keby sme na konci dňa uvideli ich súčet, mnohí by sme zostali zhrození. Prečo je to také nebezpečné?

Sedavý spôsob života je novodobým zabijakom

Najprv si ale definujme, čo to sedavý spôsob života je. Portál Lifehack uvádza definíciu amerického Centra pre kontrolu a prevenciu ochorení, ktoré sedavý spôsob života definuje ako životný štýl, pri ktorom presedíš minimálne 6 hodín denne, prípadne minimálne 6 hodín denne vykonávaš nejakú činnosť, ktorá si vyžaduje minimálny výdaj fyzickej energie.

zdroj: Unsplash/Studio Republic

Na základe tejto definície teda možno povedať, že túto “podmienku” spĺňame naozaj mnohí. Možno si však povieš, že teba sa to netýka, pretože napríklad cvičíš alebo do práce dochádzaš pešo. Žiaľ, týka.

Ani aktivity mimo toho ťa z tejto kategórie nevyradzujú. 6 hodín je jednoducho 6 hodín. Samozrejme ale platí, že čím menším množstvom aktivity ich vykompenzuješ, tým je to horšie. 

A teraz niekoľko hrozivých faktov. Prečo je sedavý spôsob života novodobým zabijakom?

  • Neaktívny životný štýl, teda sedavý spôsob života, je štvrtým hlavným rizikovým faktorom úmrtnosti. Pred ním sú len vysoký krvný tlak na prvom mieste, fajčenie na druhom a vysoká hladina cukru v krvi na treťom. 
  • Sedavý spôsob života zabije ročne viac ľudí ako HIV.
  • Riziko úmrtia zvyšuje až o neuveriteľných 71 %.
  • Zdvojnásobuje riziko vzniku rakoviny, kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky, vysokého krvného tlaku, bolestí kĺbov, osteoporózy, depresie a kognitívnych porúch.
  • Mení aj štruktúru mozgu a zhoršuje pamäť. 

Vieš, kedy je ideálny čas na šálku kávy? Vedci prezradili odpoveď, ktorá kávičkárov nepoteší

Dá sa to nejak zvrátiť?

Túto otázku si zrejme kladieš aj ty. Je asi nepravdepodobné, že kvôli tomu zmeníš zamestnanie, alebo že budeš tvoriť či stretávať sa s klientmi postojačky. Existuje však isté riešenie, no okrem odhodlania si bude vyžadovať aj pevnú vôľu.

Asi ťa to neprekvapí a nepovieme ti nič prevratné, no existuje len jediné riešenie, a tým je pohyb. Ak máš sedavé zamestnanie, mal by si sa postaviť a prejsť či ponaťahovať ideálne každých 30 minút. Ak to nejde, maximálny interval by mal byť 2 hodiny.

Nemenej dôležité je do svojej dennej rutiny zaradiť pravidelný pohyb a ideálne aj kardio cvičenie striedané so silovým cvičením, a to niekoľkokrát do týždňa. 

Ochrániš svoje zdravie do budúcnosti, zbavíš sa aktuálnych zdravotných problémov a chronických bolestí (napríklad bolesti krku či chrbtice) a navyše ťa možno motivuje aj tento zaujímavý výskum, ktorý dokázal, že fyzicky aktívni ľudia zarábajú viac peňazí. 

Osvojiť by si si mohol aj tieto nové návyky

  • Ak cestuješ hromadnou dopravou, snaž sa počas cesty radšej stáť.
  • Každý deň si dopraj prechádzku – ak je to možné, choď napríklad do práce pešo, alebo sa prejdi do nejakých vzdialenejších potravín na nákup.
  • Kávu si môžeš vypiť aj postojačky. 
  • Popri práci sa postav a ponaťahuj každých 30 minút.
  • Popri telefonovaní sa prechádzaj.
  • Miesto pozerania TV alebo hrania hier sa radšej choď prejsť. 
  • Používaj schody miesto výťahu. 

Aj tie najmenšie maličkosti niekedy vedia spraviť obrovský rozdiel. Ak si teda dopraješ niekoľko hodín cvičenia týždenne, a do svojho denného harmonogramu zaradíš aj tieto činnosti, ktoré odporúča portál Medical News Today, urobíš pre seba viac, než sa môže na prvý pohľad zdať.

Sedíš denne viac ako 6 hodín?

Zdroje: Lifehack.org, 20somethingfinance.com, Medicalnewstoday.com, Bestlifeonline.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá