Vieš, kedy piť kávu, aby mala maximálny účinok? Vedci majú odpoveď

  • Máš rád kávu?
  • Ak áno, zrejme si ju dopraješ niekoľkokrát za deň
  • Vedel si, že čas, kedy ju vypiješ, dokáže maximalizovať jej účinky?
káva a vena s kávou
Ilustračná snímka, Unsplash/Jarek Ceborski, Laurą Choulette
  • Máš rád kávu?
  • Ak áno, zrejme si ju dopraješ niekoľkokrát za deň
  • Vedel si, že čas, kedy ju vypiješ, dokáže maximalizovať jej účinky?

Väčšina z nás si bez kvalitnej kávy nedokáže predstaviť ani len ráno a radi si ju doprajeme aj niekoľkokrát počas dňa.

Asi si však netušil, že doba, v ktorej ju počas dňa piješ je dôležitá pre maximalizovanie jej účinkov. Poďme sa pozrieť na to, kedy teda kávu piť.

Káva ako zázračný elixír

O zdravotných benefitoch kávy sme už písali. Môže sa popýšiť napríklad schopnosťou posilniť imunitný systém, schopnosťou zrýchliť metabolizmus či posilniť mozog a mnohými inými. Práve pre tieto účinky ju vedci označujú za jeden z najzdravších nápojov na svete. 

Ani tí najviac zarytí fanúšikovia kávy však väčšinou netušia, že dôležitý je nielen jej typ či spôsob prípravy, ale aj to, kedy počas dňa si ju doprajú. Ak chceš jej účinky maximalizovať, nasledovná informácia ťa určite zaujme. 

zdroj: Pexels/Nathan Dumlao

Prečo na čase záleží?

Počul si už o cirkadiánnom rytme? Je to 24-hodinový cyklus nášho tela, ktorý by sme mohli označiť za akési naše „vnútorné hodiny“. Cirkadiánny rytmus riadi prakticky všetky orgánové systémy a procesy, ktoré v našom tele prebiehajú. 

Je teda zodpovedný za úplne všetko od tých základných biologických procesov až po tie najviac komplikované. Jedným z najdôležitejších takýchto procesov, ktoré má na starosti, je napríklad aj spánok. 

Podstatou cirkadiánneho rytmu je, že naše telo bolo stavané tak, že pri istých činnostiach je doslova prednastavené vykonávať ich v určitý čas – ako napríklad to, že spíme v noci. 

Cirkadiánny rytmus a káva

Cirkadiánny rytmus je zodpovedný aj za tú časť mozgu, ktorá riadi uvoľňovanie kortizolu – stresového hormónu. Tento hormón je pre nás v malom primeranom množstve nielenže neškodný, ale dokonca žiadúci. 

Ako ale reaguje na kofeín? Pravda je taká, že keď si dáš šálku kávy v období, keď tvoje telo prirodzene produkuje najviac kortizolu, môže to neprimerane zvýšiť tvoju hladinu stresu. Upozornil na to aj portál Inc.

Okrem toho sa v tele deje aj to, že aby ťa pred týmto ochránilo, začne si voči kofeínu budovať istú rezistenciu. Ak teda kávu piješ pravidelne v nesprávny čas (teda vtedy, keď tvoje telo produkuje najviac kortizolu), po čase sa stane, že jedna káva ti už na požadované nabudenie stačiť nebude. 

Tvoje telo si totiž voči kofeínu vybuduje rezistenciu, aby ťa ochránilo pred stresom. 

Kedy sa teda káve vyhýbať?

A teraz prichádza zlá správa pre všetkých milovníkov kávy, ktorí si ju radi doprajú ako svoj prvý ranný nápoj. Ako totiž uvádza aj portál Medium, naše telo produkuje najviac kortizolu v dvoch obdobiach.

To prvé trvá hodinu od tvojho prebudenia, to druhé nastáva okolo obeda a taktiež trvá cca hodinu. Znamená to teda, že so svojou prvou šálkou kávy by si mal počkať minimálne 1 hodinu od prebudenia, a mal by si sa jej vyhýbať aj okolo 12. hodiny, teda v čase obeda. 

Aký druh kávy máš rád/rada?

Šálka kávy hneď po prebudení a okolo obeda totiž môže spôsobiť nielen zvýšené hladiny stresu, ale aj ohrozenie tvojho spánkového cyklu. Môžeš mať ťažkosti so zaspávaním, no ešte väčším problémom môže byť plytký spánok, ktorý neposkytne tvojej mysli ani tvojmu telu dostatok regenerácie. 

Ak teda chceš benefity tohto obľúbeného nápoja maximalizovať, skús sa držať tejto rady a rannú šálku kávy vymeň napríklad za čaj, smoothie či proteínový nápoj. Rozdiel spozoruješ už čoskoro.

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 21. augusta 2021.

Zdroje: Medium, Inc, archív Startitup, Sleep foundation

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá