TikTok podvody a známi influenceri: Slováci skáču na trendy, potom prichádzajú o peniaze. Ako sa vyhnúť emóciám v investovaní?

  • Pripúšťame si emócie, a to aj vtedy, keď by sme mali zostať maximálne racionálni – v našich vlastných financiách
  • Nové trendy, influenceri a evangelisti či múdrosti zo sociálnych sietí. Bežného investora dnes ovplyvňuje veľký pretlak informácií
  • Ako si zachovať objektivitu a čistú hlavu, keď padá trh alebo dorazila úžasná nová príležitosť? Najlepšie je zveriť peniaze profesionálom
musk-wave
  • Pripúšťame si emócie, a to aj vtedy, keď by sme mali zostať maximálne racionálni – v našich vlastných financiách
  • Nové trendy, influenceri a evangelisti či múdrosti zo sociálnych sietí. Bežného investora dnes ovplyvňuje veľký pretlak informácií
  • Ako si zachovať objektivitu a čistú hlavu, keď padá trh alebo dorazila úžasná nová príležitosť? Najlepšie je zveriť peniaze profesionálom

Nielen Slováci do svojho života mnohokrát pripúšťajú priveľké množstvo emócií. Potom robia chybné rozhodnutia, a to aj v naozaj vážnych otázkach, ktoré by mali byť postavené výhradne na suchých číslach a racionalite.

Platí to aj pri peniazoch a investovaní vo všeobecnosti. Celebrity, influenceri či podvodníci neustále pôsobia na naše emócie a vytvára sa tak skreslená realita o tom, ako by sme mali k svojim financiám pristupovať.

Absolútne najčastejším prípadom emócií v investovaní sú greed a fear, teda predaj, keď predávajú všetci a nákup, keď všetci nakupujú. Mnohí ľudia takéto špekulácie robia bez toho, aby situácii dobre rozumeli alebo sa riadili akoukoľvek prognózou vývoju ďalšieho aktíva – a poväčšine predávajú a nakupujú neskoro, kde sú straty maximálne a výnosy minimálne.

Čo v roku 2022 Slovákov negatívne ovplyvňuje a ohrozuje ich finančnú bezpečnosť?

Nebezpečné trendy

Nové trendy, do ktorých je možné naliať svoje vlastné peniaze, prichádzajú niekoľkokrát do roka. Za posledné obdobie tu máme kryptomeny, NFT alebo napríklad takzvané tématické fondy, ktoré investičné spoločnosti mnohokrát zostavujú tak, aby na ne mohli nalepiť sympatickú marketingovú nálepku.

Slováci tak môžu dajme tomu nakupovať fond Zdravie je budúcnosť investujúci do inovatívnych farmafiriem, fond Superzelená planéta plný „akože zelených“ korporácií, či fond Podporujeme menšiny, ktorý zahŕňa len firmy s povinnými kvótami na diverzitu. 

Čo robiť: Určite nie je dobrý nápad nakupovať trendy aktíva len preto, že sú práve horúce. Netreba ich však ani automaticky zahadzovať – každú investičnú príležitosť treba racionálne zanalyzovať a podľa toho usúdiť, či benefity a potenciálny výnos prevažujú riziko a iné možnosti zhodnotenia.

Príklad: Vo všeobecnosti by mal investor investovať do takých aktív, ktoré mu prinesú želaný výnos s čo najmenším rizikom. Existujú však prípady, kedy je z tejto cesty možné vybočiť, a to najmä na základe osobného presvedčenia.

NFT môže dávať zmysel, po poriadnej finančnej analýze, ale nie preto, že ide o nový trend.

Tematické fondy majú zase mnohokrát aj rozmer zodpovednosti, kedy pre investora naozaj môže dávať väčší zmysel uspokojiť sa s nižším výnosom za cenu toho, že vie, že bol získaný obchodovaním s etickými aktívami – teda akciami firiem bez väčších káuz či dlhopisov štátov, ktoré rešpektujú základné hodnoty demokracie.

DistroKid-Sellouts@2000×1500

Orientovať sa vo svete trendov, ktoré prichádzajú každých pár mesiacov je však pre bežného Slováka prakticky nemožné. Dobrá správa je, že na Slovensku pôsobia investičné spoločnosti, ktoré sa venujú nielen rigoróznemu investovaniu, ale poctivo skúmajú všetky trendy.

Zaujímavým príkladom je najstaršia slovenská správcovská spoločnosť IAD Investments, ktorá spravuje vyše 1,282 mld. eur a inovácie má vo svojej DNA už od svojho vzniku.

Dôrazne odporúčame neinvestovať sám, ale poobzerať sa po investičnej spoločnosti s výhodnou ponukou produktov, ktorá naplní tvoje očakávania.

Influenceri a ich ovečky

Aj high-level komunikácia sa sústredí v online svete. Možnosť zasiahnuť státisíce ľudí okamžite cez sociálne siete využívajú mnohé entity na ovplyvňovanie verejnej mienky a na ich čele stojí Elon Musk s jeho Teslou.

Najbohatší muž sveta najprv začal tweetmi ovplyvňovať hodnotou $TSLA, z čoho ho obžaloval aj americký finančný watchdog SEC, s ktorým sa Musk dohodol a odstúpil ako CEO Tesly. Na problém si Musk zavaril aj tweetom, v ktorom vyhlásil, že Tesla sa opäť stane firmou v súkromnom vlastníctve a peniaze na vykúpenie ostatných akcionárov má pripravené.

Okolo roku 2020 Musk prerazil pedálom podlahu tým, že svoju pozornosť z akcií Tesly presunul na kryptomeny a ovplyvňoval najprv hodnotu seriózneho Bitcoinu, potom však vyzýval aj na nákup shitcoinov Dogecoin a Shiba Inu, o ktorých zakladatelia sami priznávajú, že ich meny sú len vtip.

eloncomp
zdroj: Startitup

Šialenstvo na sociálnych sieťach

Investovanie sa už roky deje predovšetkým v online svete a platformy ako Twitter, LinkedIn, Reddit a Discord sú v strede toho celého. Pre dôležitých decision-makerov a CEOs sú práve toto platformy, kde verejne komunikujú s inými ľuďmi alebo vydávajú dôležité oznámenia.

Dianie na sociálnych sieťach by mal aktívne vnímať každý, kto investuje. Až 80 % profesionálnych investorov prezradilo, že sociálne siete využívajú ako vitálnu súčasť svojej práce a 30 % z nich už spravilo vážne investičné rozhodnutie na základe informácií zo sociálnej siete.

„Sledovať sociálne siete a identifikovať relevantné kanály informácií je však pre bežného domáceho investora náročné. V IAD čerpáme informácie z overených a relevantných zdrojov a sugestívne tweety alebo posty rôznych celebrít či influencerov medzi ne rozhodne nepatria.“ vysvetľuje Michal Ďurica, portfólio manažér.

Na čo si dať pozor: Problém je, že ľudia na sociálnych sieťach informácie nielen konzumujú, ale aj vyhľadávajú a investovanie nie je žiadnou výnimkou.

Mladí ľudia vyhľadávajú investičné informácie predovšetkým na Instagrame a TikToku, čo sú prinajlepšom pochybné zdroje informácií na akúkoľvek tému – a sociálne siete sú aj plné podvodov, keďže na ne prakticky každý postuje to, čo chce. Mnohé tiktokové či instagramové rady sú tak len stratégie, ako podvodníci tlačia svoj vlastný produkt.

Investičné poradenstvo môžu ponúkať len licencovaní špecialisti alebo správcovské spoločnosti, ktoré dokážu pochopiť potreby klienta a navrhnúť mu vhodný investičný plán naprieč veľkým množstvom aktív.
Zistiť viac informácií o možnostiach investovania →

Snímka obrazovky 2022-04-01 o 15.57.20
zdroj: TikTok – Neúprimné marketingové formulácie a 17-ročný kryptoexpert. Jasný podvod.

Pozor aj na základné čísla

Aj „nudné čísla“, kde zvyčajne ľudia majú pocit, že ide o racionálny zdroj informácií, však môžu zavádzať. Obrovské množstvo internetových reklám a aj komunikácia mnohých investičných platforiem totiž naznačuje, že ideálny postup je peniaze dať do zhodnotenia, ktoré ponúka ten najvyšší výnos.

V realite by sme ale nemali dávať peniaze tam, kde svieti najvyššie číslo. Investícii by mal predchádzať investičný plán s jasne nastavenými cieľmi – koľko peňazí chcem mať a kedy – a podľa toho nastaviť všetky investičné nástroje, ktoré tento cieľ dosiahnu. Každý, kto sa bude naháňať za najvyšším výnosom, bude podstupovať aj najvyššie riziko.

Príklad: Lucia má 10-tisíc eur a o 5 rokov si chce kúpiť auto za 15-tisíc eur. Vypočíta si, že potrebuje dosiahnuť zhodnotenie 8,5 % ročne. Mohla by síce hodiť svoje peniaze do najvýkonnejšieho akciového fondu na trhu, ktorý ju láka na výnos aj 25 % ročne – s vyšším výnosom však automaticky prichádza aj vyššie riziko.

Lucia však auto akútne potrebuje, bez neho sa nemá ako dostať do práce. Potrebuje podstúpiť čo najnižšie riziko. Najlepšie, čo môže spraviť, je nájsť si možnosť zhodnotenia práve okolo 8,5 % ročne, ktoré potrebuje a nepodstupovať tak zbytočné riziko. Spokojne dosiahne svoj investičný cieľ a o 5 rokov bude mať z 10-tisíc eur už 15-tisíc.

Ako sa vyhnúť emóciám v investovaní?

Investovanie bez akýchkoľvek emócií, ktoré ovplyvňujú naše racionálne uvažovanie, skrátka nie je možné – ľudia sú emočné bytosti a pocity nikdy nedokážeme naplno vytlačiť. Môžeme však spraviť všetko pre to, aby emócie neovplyvnili naše rozhodovanie a zachovali sme si objektivitu.

Najlepším spôsobom je vytvoriť si investičný plán a striktne ho dodržiavať. Ak investujem sumu 100 € mesačne alebo som si povedal, že peniaze vytiahnem až o 5 rokov, tak sa toho skrátka budem držať, nezávisle od nových trendov a príležitostí, rád evangelistov na sociálnych sieťach alebo pádu či rastu trhu.

Dáta roky ukazujú, že aj keď je investovanie podľa emócií a príležitostí občas ziskové, rigorózne investovanie podľa plánu skrátka dosahuje lepší výkon.

Medzi významné správcovské spoločnosti na Slovensku patrí aj spoločnosť IAD Investments, kde investície spravujú profesionálni a skúsení odborníci, ktorí si dokážu zachovať výrazne vyššiu úroveň objektivity a racionality, než priemerný „obývačkový“ investor.

Sme ľudia a máme emócie, ale treba sa s nimi naučiť pracovať. Keď trh padá o desať percent denne, tak aj my máme nervy, ale keď viete, že to robíte správne a opierate sa o fakty a nie pocity, tak spravíte tie dobré rozhodnutia,“ vysvetľuje svoju filozofiu portfólio manažér Michal Ďurica z IAD Investments. Prečítaj si, ako sa rozhoduje portfólio manažér →

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá