Trápi takmer každého Slováka: 6 perfektných spôsobov, ako poraziť stres

  • Stres je takmer každodennou súčasťou našich životov
  • Máme pre teba pár tipov, ako sa s ním naučiť žiť
stres meditácia
Ilustračný obrázok, Unsplash/Anthony Tran, madison lavern
  • Stres je takmer každodennou súčasťou našich životov
  • Máme pre teba pár tipov, ako sa s ním naučiť žiť

Stres nie je hanbou či slabinou, ale reakciou tela na akékoľvek zmeny, ktoré prinášajú výsledok v podobe fyzických či emocionálnych reakcií. Je takmer každodennou súčasťou našich životov a podľa Cleveland Clinic pomáha prispôsobiť telo novým situáciám.

V niektorých prípadoch ti však stres môže pomôcť vysporiadať sa s niektorými úlohami či povinnosťami lepšie a rýchlejšie, pretože nás dostane pod tlak. Je preto nevyhnutné naučiť sa dostať ho pod kontrolu. Existuje mnoho vecí, ktoré v nás stres vyvolajú, no máme pre teba pár tipov na to, ako sa s ním úspešne popasovať. 

Viac stresu, viac problémov

Stres má na človeka vplyv na viacerých úrovniach. Keď máš stres, tvoje telo automaticky zareaguje takzvanou „boj alebo útek“ reakciou. To zahŕňa tiež uvoľnenie stresových hormónov do tvojho krvného obehu. Medzi tieto hormóny patria okrem iného aj adrenalín a kortizol, ktoré zvyšujú tepovú frekvenciu a krvný tlak a zrýchľujú dýchanie.

Tento rýchly prísun energie je užitočný v krátkodobých situáciách, keď je človek vystavený nebezpečenstvu a potrebuje rýchlo reagovať. V prípade, že ide o problém s dlhodobým stresom, môže to mať negatívne účinky na zdravie. Dôjsť totiž môže k vyčerpaniu zásob energie a v dôsledku toho aj k únave, zvýšenej citlivosti na bolesť hlavy a svalov, poruchám spánku a výrazne zníženej imunite.

muž v strese
zdroj: Unsplash/Nik Shuliahin, Luis Villasmil

„Stres je normálna ľudská emócia. Ale väčšina ľudí považuje stres za pocit, ktorého sa treba báť,“ povedala doktorka Wendy Suzuki, neurovedkyňa z New York University, pre CNBC. Je teda hlavne na nás, ako sa k stresu postavíme.

Za všetkým stojí pozitívne stresové myslenie. To znamená, že stres sa pre nás stane výzvou, ktorú prijmeme a popasujeme sa s ňou. Ľudia, ktorí to dokážu, sú podľa Indeed produktívnejší.

Dlhodobý stres môže mať vplyv aj na trávenie a môže viesť k vážnym zdravotným problémom, vrátane srdcovocievnych chorôb, cukrovky a depresií. Je preto dôležité naučiť sa dostať stres pod kontrolu a vyhýbať sa stresovým situáciám. Stres však môže vyvolať mnoho vecí či životných situácií. 

Medzi najčastejšie vyvolávače stresu patria:

1. Práca: Stres môžu vyvolať vysoké nároky na tvoj pracovný výkon, konflikty s kolegami alebo nepríjemný šéf.

2. Financie: K stresu môžu viesť aj starosti o peniaze, dlhy a neistota v oblasti financií.

3. Vzťahy: Nepomôžu ani problémy v súkromnom živote, medzi ktoré patria rozvody, konflikty s rodinou, blízkymi alebo priateľmi.

4. Zdravie: Stres môžu vyvolať aj starosti o zdravie, choroby alebo starostlivosť o blízkych.

5. Životné zmeny: Vysokú úroveň stresu môžu spôsobiť stresujúce zmeny v práci, osobnom živote, prírastok do rodiny alebo smrť blízkeho.

6. Životné prostredie: Život v stresujúcom prostredí, ako je hluk, kriminalita alebo nečistota, môže ovplyvniť kvalitu spánku, ktorá často zhoršuje psychický stav.

Spomínané príčiny stresu sa však u jednotlivých ľudí môžu líšiť a meniť. Dôležité je poznať svoje hlavné zdroje stresu a naučiť sa stres ovládať, aby mal menej možností ovplyvňovať tvoje zdravie a pohodu negatívne. Existuje preto niekoľko krokov, ktoré ti v boji proti stresu môžu pomôcť.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroje: Cleveland Clinic, CNBC, Indeed, AI

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá