Twitter stráca lesk. Akcie padajú

  • Twitter zažíva zložité obdobie. Akcie na burze rapídne prepadli a počet užívateľov nestúpa tak, ako si vedenie a akcionári predstavovali. V reakcii na neuspokojivé výsledky z manažmentu odchádzajú dve kľúčové osobnosti. Informáciu priniesla agentúra Reuters.
image_1402953836.jpeg
  • Twitter zažíva zložité obdobie. Akcie na burze rapídne prepadli a počet užívateľov nestúpa tak, ako si vedenie a akcionári predstavovali. V reakcii na neuspokojivé výsledky z manažmentu odchádzajú dve kľúčové osobnosti. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Prvým na odchode je prevádzkový riaditeľ Ali Rowghani. Na starosti mal produktový vývoj, financie a uzatváranie partnerstiev. Reuters uvádza, že sa nedávno dostal do spporu s najvyšším šéfom sociálnej siete Dickom Costolo. Problematickou oblasťou bol práve dohľad nad inováciami produktu.

Rowghani pred príchodom do Twitteru v roku 2010 pôsobil v animačnom štúdiu Pixar. Do pozície prevádzkového riaditeľa ho vymenovali o dva roky neskôr. Následne sa podieľal na rozširovaní používateľskej základne a zvyšovaní tržieb spoločnosti.

Narazil na strop?

Očakávania Dicka Costolu o raste počtu užívateľov sa ale nenaplnili. Predpokladal totiž, že sociálnu sieť bude do konca roku 2013 využívať 400 miliónov ľudí. Za prvý kvartál tohto roka však Twitter deklaroval len 255 miliónov priaznivcov, ktorí službu využívajú aspoň raz za mesiac. Medziročne stále išlo o 25-percentný nárast.

Analytik Daniel Ernst z Hudson Square Research sa domnieva, že nižší záujem o Twitter nie je výsledkom zlého manažmentu, ale obmedzeného potenciálu samotnej internetovej služby. „Myslím, že robia všetky veci správne. Problémom pre Twitter nie je Twitter, ale nesprávne očakávania, že Twitter sa môže stať tak veľkým ako Facebook, „uviedol pre Reuters.

Twitter neplánuje hľadať náhradu za Rowghaniho. Agendu rozdelí medzi súčasných manažérov. Figuruje medzi nimi aj nedávna posila Daniel Graf, ktorého internetová služba získala z Googlu. Práve príchod a úlohy Grafa mali viesť podľa Reuters k diskusiám medzi Costolom a Rowghanim. Zaujímavosťou je, že Rowghani predal v apríli akcie Twitteru v hodnote deviatich miliónov dolárov.

Napodobnil Facebook. Akcie spadli o viac ako polovicu

Sociálna sieť začala verejne obchodovať svoje akcie na jeseň minulého roka. Začiatok bol pre firmu úspešný a z upisovacích 26 dolárov sa trhová hodnota akcií dostala na krátky čas cez 50 dolárov za kus.

 

Neskôr však prišiel postupný pokles. Hodnoty 30,50 dolára akcie dosiahli minulý mesiac, čo oproti decembrovému maximu predstavovalo pokles o 58,4 percenta. V piatok uzatváracia cena skončila na úrovni 36,90 dolárov.

Pripomeňme, že podobný prepad akcií zažil aj Facebook. Dôvodom vtedy bola nedôvera investorov v oblasti presadenia služby na mobilných platformách. Facebook postupne dôveru získal, čo pravidelne dokazuje silnými finančnými výsledkami.

Spoločne s Rowghanim firmu opúšťa viceprezidentka pre médiá Chloe Sladdenová, ktorú nasleduje manažérka internej komunikácie Lindsay Schauerová. Sladdenová prostredníctvom svojho užívateľského účtu informovala, že je čas na novú kapitolu. Odchod Schauerovej ale nesúvisí so zmenami v manažmente, napísal TechCrunch.

Doplňme, že Twitter sa snaží prilákať ľudí nedávnym zásadným redizajnom profilových stránok. Nový vzhľad pritom rozložením aj zobrazovanými informáciami nápadne pripomína Facebook. Tiež sa objavili správy o rokovaniach, ktorých predmetom má byť kúpa prevádzkovateľa hudobnej služby SoundCloud.

Takto to v súčasnosti vyzerá v centrále Twitter.

Zdroj: reuters, techcrunch, twitter, zive

 

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech