Týchto 5 kníh o líderstve ťa prekvapí, ale aj fascinuje

  • Ak chceš rozvíjať svoj osobný a vodcovský potenciál, ale už máš po krk tradičných kníh o podnikaní a hľadáš niečo odlišné, klikol si na správny článok. Nájdi si knihu, ktorá ťa najviac zaujme a máš verného spoločníka do upršaných jesenných dní.
tt
  • Ak chceš rozvíjať svoj osobný a vodcovský potenciál, ale už máš po krk tradičných kníh o podnikaní a hľadáš niečo odlišné, klikol si na správny článok. Nájdi si knihu, ktorá ťa najviac zaujme a máš verného spoločníka do upršaných jesenných dní.

1. Čingischán od Jacka Weatherforda

24564_1_big

foto: antikvariat-bohumin.cz

 

Väčšina historických zdrojov sa zaoberá obrovskými vojnovými úspechmi Mongolov a zjednotením mongolských kmeňov pod vedením Čingischána. Kniha Jacka Weatherforda ti umožní pozrieť sa na túto epochu svetových dejín pod iným uhlom. Weatherford zachytáva sociálne a ekonomické úspechy ríše. Čingischánovi sa podarilo zaviesť úradnícky aparát, ktorý strážil jeho moc, a to v časoch, keď sa bežne panovalo na základe kmeňových a príbuzenských vzťahov. Divoké kmene dokázal zjednotiť a spravodlivo medzi ne rozdeliť korisť, ktorú získali z plienenia. Navyše Čingischán zaviedol moc zákona. Zaviedol zákony, ktoré museli dodržiavať všetci, aj on sám. Aj keď by si nemal nikdy rozpútavať vojny, je mnoho vecí, ktoré sa dá z tejto knihy naučiť. Pretože byť lídrom a získať si rešpekt podriadených vyžaduje ohromné schopnosti.

 

2. Inner game (vnútorná hra) tenisu

inner-game-of-tennis

foto: athletewithstent.com

 

Túto knihu o tenise, ktorú Timothy Gallwey napísal v roku 1972. Ako autor vysvetľuje, každý zápas má dve časti. To, čo sa odohráva navonok a vnútornú hru, ktorá sa odohráva v našich mozgoch. Kniha sa zameriava práve na boj, ktorý hráme sami so sebou vo svojej hlave.

Že nemáte radi tenis? Nevadí! Princípy opísané v tejto knihe sa uplatnia v akejkoľvek časti tvojho života, v ktorej chceš byť úspešný. Napríklad aj v biznise. Ak chceš dosahovať vrcholové výsledky, musíš prekonať rozpor medzi dvoma zložkami našej osobnosti. Medzi tým, čo si myslíme a čo robíme. Viac sa už dočítaš priamo na stránkach písaných perom Timothyho Gallweya.

 

3. Neslabnúť od Laurenca Shamesa a Petra Bartona

notfadeaway-by-laurenceshames

foto: jamesclear.com

 

Jeden z autorov knihy, Peter Barton, bol človek, ktorý žil život naplno. Nevyhýbal sa riziku a nebál sa prijať akúkoľvek výzvu. Stal sa úspešným podnikateľom, manželom a otcom troch detí. Ako čerstvý päťdesiatnik však stretol najväčšiu životnú prekážku – diagnostikovali mu rakovinu. V knihe sa zamýšľa nad životom, oslavuje ho, vníma všetky svoje túžby a strachy v kontraste s diagnózou blížiacej sa smrti. Napriek ťažkej diagnóze autor nestráca zmysel pre humor a radosť žiť. Táto kniha ťa dovedie k slzám. A ak neplačeš, tak ťa aspoň prinúti zamyslieť sa nad tým, čo je v živote naozaj to najdôležitejšie.

4. Navrhovať je ľudské

slide_1

foto: likesuccess.com

 

V každom zmysluplnom živote sme sami inžiniermi vlastného šťastia. Skúmame, experimentujeme, vytvárame nové veci. Táto kniha o projektovaní veľkých stavieb ako sú mosty, budovy alebo cesty, ťa naučí, že ani v takej významnej a erudovanej vede ako je stavebné inžinierstvo nie je možné predvídať všetky riziká. Autor Henry Petroski nás učí, že chyby sú nevyhnutnou súčasťou napredovania. Vyzdvihuje dôležitosť prijatia chyby a schopnosti poučiť sa z nej.

 

5. Jon Krakauer a jeho  kniha Útek do divočiny

wild1

foto: studymode.com

Poznáš ten pocit, keď máš všetkého jednoducho po krk? Keď chceš všetko nechať tak a utiecť niekam ďaleko? Presne toto je príbeh mladého chalana z knihy Jona Krakauera. Hlavný hrdina, Christopher McCandless, pochádza z dobre situovanej rodiny. Má však plné zuby všetkej honby za majetkom, ktorá ho obklopuje a jedného dňa pohár jeho trpezlivosti pretečie. Predá svoje auto, 25 000 dolárov daruje na charitu a vydá sa na Aljašku, prežívať na vlastnú päsť v divočine. Jeho príbeh sa skončí tragicky. Aj keď mladý Christopher svoje putovanie neprežije, kniha ukazuje, kam až dokáže mladého človeka zaviesť nesúlad osobných ideálov so spoločnosťou. Je zrkadlom večného boja medzi túžbou po slobode a túžbou niekam patriť, ktorý sa odohráva v každom z nás.

Každý správny líder musí vedieť, kam smeruje. Čím jasnejšie sú tvoje hodnoty a ideály, tým silnejším lídrom dokážeš byť. Preto neváhaj siahnuť po knihách, ktoré rozšíria tvoje obzory.

Zdroj: medium.com, Zdroj titulnej fotografie: favim.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK