Uhríkovci stavili na kontroverzné mená. Na Brusel má zálusk odsúdený šéfredaktor aj extrémistický spevák

  • Hnutie Republika zverejnila svoju kandidátku do europarlamentu
  • Figuruje v ňom viacero kontroverzných osobností
  • Kandiduje Lívia či Rostas
hnutie republika
Členovia hnutia Republika, TASR/Henrich Mišovič
  • Hnutie Republika zverejnila svoju kandidátku do europarlamentu
  • Figuruje v ňom viacero kontroverzných osobností
  • Kandiduje Lívia či Rostas

Po stranách PS, Smer či SNS odhalila na tlačovej konferencii svoju kandidátku pre voľby do Európskeho parlamentu aj strana Republika. Okrem medializovanej kandidatúry Lívie Pavlíkovej známej z Kulturblogu sa na zozname nachádza viacero známych mien.

Kandidátku povedie už skúsený europoslanec a predseda strany Milan Uhrík. Druhé a tretie miesto obsadili Milan Mazurek a Miroslav Suja.

Ďalšími prominentnými menami sú napríklad šéfredaktor dezinformačného časopisu Zem a Vek Tibor E. Rostas, ktorého súd v minulosti uznal vinným z hanobenia rasy a národa či syn dlhoročného predsedu SNS Jána Slotu, Pavol Slota.

Kompletná kandidátka Republiky:

1. Milan Uhrík
2. Milan Mazurek
3. Miroslav Suja
4. Jozef Viktorín
5. Pavol Slota
6. Miroslav Kamenský
7. Marek Géci
8. Marián Ďuriš
9. Ondrej Ďurica
10. Miroslav Heredoš
11. Anna Belousovová
12. Andrej Janco
13. Ľubomír Huďo
14. Lívia Pavlíková
15. Tibor E. Rostas

Kontroverzné mená

O kandidatúre Lívie Pavlíkovej sme ťa už informovali. Je známa pre svoje kontroverzné pohľady na rôzne témy a v minulosti vzbudila pozornosť svojimi vyjadreniami napríklad o pandémii COVID-19 či o LGBTI+ komunite.

Bývalá moderátorka Kulturblogu sa počas pandémie objavila vo videu, v ktorom vystúpila proti očkovaniu a propagovala alternatívne spôsoby ochrany proti vírusu, ako sú šport, čerstvý vzduch a zdravá strava.

Tieto tvrdenia však polícia na sociálnej sieti označila za zavádzajúce, upozorňujúc, že ani ten najzdravší životný štýl nezabránia šíreniu COVID-19. Video, ktoré si na Facebooku získalo veľkú popularitu, bolo odborníkmi rýchlo spochybnené.

Ďalším kontroverzným menom na kandidátke je spomínaný šéfredaktor Rostas, ktorého v roku 2019 Špecializovaný trestný súd uznal vinným z hanobenia rasy a národa kvôli jeho článku „Klin medzi Slovanmi“, informoval Denník N.

Rostas a prokurátor sa proti rozsudku odvolali, čím prípad prešiel na Najvyšší súd na ďalšie posúdenie, ktorý to však tiež potvrdil. Rostas vo svojom článku obviňuje židov, že sú po generácie zodpovední za rozvracanie spoločnosti na Slovensku, pričom svoje tvrdenia opiera o citácie slovenských historických postáv, ktoré vyjadrili negatívny postoj voči židovskej komunite.

tibor e rostas
zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Súdny znalec a historik Miloslav Szabo článok označil za prejav antisemitizmu, spomínajúc, že článok okrem iného obsahuje odvolania na zdroje ruského extrémizmu a propaguje extrémizmus.

Ondrej Ďurica je zase bývalým frontmanom neonacistickej kapely Biely odpor. Texty kapely sú plné tejto symboliky, ako aj rasizmu, xenofóbie a homofóbie. Niektoré z týchto aspektov sa nachádzali aj v Ďuricových neskorších sólových dielach.

Podľa portálu Aktuality.sk Ďurica vo svojich skladbách odkazuje na rôzne kontroverzné témy. Napríklad, v piesni „Invázia“ spieva o utečencoch, ktorí podľa neho predstavujú hrozbu pre ženy. „Zn*silňujú naše ženy s tvárou pokojnou,“ spieva sa v songu.

Ďalšie texty, ako napríklad v skladbe „Hriechom proti rase“, vyzývajú k neúprosnému boju proti tým, ktorí sa vraj previnili proti krvi a rase. „Vyhlásme im neúprosný boj, každým nádychom musia trpieť. Hriech proti krvi a rase si zaslúži ten najukrutnejší trest,“ nachádza sa v texte piesne.

Zdroje: Aktuality.sk, Denník N

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá