Umelá inteligencia od Google číta 2,856 románov, aby sa s ňou dalo lepšie porozprávať

  • Už sa nemusíš hanbiť na verejnosti vytiahnuť najnovšie romantické knihy. Veď keď už to robí aj Google...
themetaplex com
  • Už sa nemusíš hanbiť na verejnosti vytiahnuť najnovšie romantické knihy. Veď keď už to robí aj Google...

Cieľom celého projektu je, aby sa Google aplikácia, ktorá je povestná svojím strnulým a vecným štýlom, stala o niečo zhovorčivejšia. Ako hovorí Andrew Dai, Google inžinier, ktorý má projekt pod palcom „bolo by omnoho uspokojivejšie, ak by sme sa Google-u pýtali otázky a skutočne by porozumel tomu, čo sme sa ho opýtali, a mohol odpovedať prirodzenejším a známejším spôsobom“.

Google aplikácia má zatiaľ kapacitu iba na porozumenie jednoduchých otázok. To znamená, že ak by si sa spýtal, kedy bola postavená Eiffelova veža, aplikácia ti odpovie. Chýba jej však akýsi zmysel pre hlbšiu komunikáciu a, samozrejme, ešte nezvláda spracovávať jemnejšie prejavy ľudskej reči, ako je napríklad sarkazmus.

xojane com

foto: xojane.com

Umelá inteligencia, ktorá je tiež známa ako neurónová sieť, je počítačový systém, ktorý sa dokáže učiť a adaptovať na základe vstupov. Porozumieť tomu, ako správne spracovať informácie a na základe toho v ľudskej reči aj vhodne odpovedať, je vo svete umelej inteligencie obrovskou výzvou. Väčšina Google produktov je založená na tom, že človeku odpovedá počítač. Preto sa tím Google rozhodol, že svoj AI Engine začne „kŕmiť“ knihami, aby tak dosiahli rozšírenie slovnej zásoby a kreatívnych schopností. Program umelej inteligencie po prečítaní knihy napíše nejakú vetu a následne ju porovná s tým, čo si prečítal, aby sa tak priblížil neformálnemu štýlu reči.

Možno si myslíš, že detské knihy by bohato stačili a nie je potreba siahať po ženských románoch. Na to má Google tiež pripravenú odpoveď, keď tvrdí, že romány sú vhodnejšie. Je to jednoduché. Hoci majú podobnú tematiku a zápletky (vždy ide predsa o lásku, dôveru a priateľstvo), na rozdiel od detských kníh využívajú romány na vyjadrenie myšlienok omnoho širšiu slovnú zásobu. Čo je pravda, ak sa nad tým zamyslíš.Toľko rôznych spôsobov, ako opísať chlapove modré oči, to sa nevidí len tak.

Celková myšlienka projektu je vskutku milá. Dai skrátka dúfa, že táto umelá inteligencia bude zhovorčivejšia a tým poskytne ešte o level či dva vyššiu užívateľskú skúsenosť.
Ešte stále si myslíš, že čítanie nie je prospešné? Ktovie, aké témy budeš môcť vďaka tomuto projektu o chvíľu s počítačom preberať.

Ex-Machina-UPI-Media3

foto: themetaplex.com

Zdroj: theverge.com, zdroj titulnej fotografie: androidauthority.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech