Umelá inteligencia vyvinula svoj vlastný energetický nápoj: Produkt sa dostane aj na Slovensko

  • Umelá inteligencia vyvinula a ochutnala svoj vlastný energetický nápoj
  • Recept sa nachádza v zabezpečenom počítači v maďarskej továrni HELL ENERGY
Ilustračné foto
Ilustračné foto, Archív Canva
  • Umelá inteligencia vyvinula a ochutnala svoj vlastný energetický nápoj
  • Recept sa nachádza v zabezpečenom počítači v maďarskej továrni HELL ENERGY

Na svete je prvý energetický nápoj na svete, ktorý vyvinula umelá inteligencia pre strednú a východnú Európu. Ide o spoluprácu, ktorú inicioval HELL ENERGY – popredný maďarský výrobca energetických nápojov.

Proces prípravy prebiehal za pomoci technológií v New Yorku. Výroba nápoja sa začala tento týždeň v jednej z najmodernejších fabrík na energetické nápoje v Európe – maďarskom Szikszó. Na slovenský trh sa produkt dostane na začiatku jesene 2023.

Víťazná príchuť

Produkt dostal názov HELL A.I. Na základe inštrukcií HELL-u ho umelá inteligencia vyvinula tak, že najprv navrhla tri varianty príchutí, ktoré ochutnala. Následne na základe týchto testov vybrala konečnú príchuť. Víťaznou sa stala Tutti-frutti & Berry-blast. Ide o sviežu príchuť, ktorá doteraz vo svete energetických nápojov neexistovala.

Nápoj obsahuje aj zmes vitamínov a aminokyselín, takže je v súlade s priemyselnými predpismi, a spĺňa tak všetky potrebné výživové normy. Zaujímavosťou je, že AI sa podieľala aj na zabezpečení utajenia receptu a dizajne plechovky. Recept sa nachádza vo vysoko zabezpečenom počítači v maďarskej továrni HELL ENERGY a jeho kópia je uložená vo švajčiarskom trezore.

Je zrejmé, že umelá inteligencia má obrovský potenciál v oblasti vývoja produktov v potravinárskom priemysle. Jej schopnosť triediť a analyzovať obrovské množstvo údajov dostupných na webe v priebehu niekoľkých minút alebo sekúnd, môže skrátiť vývojový cyklus produktu z jedného až dvoch rokov, len na 1 mesiac.

V súčasnosti existuje na svete viac ako 100 foriem umelej inteligencie, pričom každá sa špecializuje na inú oblasť, no ich kombinácia môže zaručiť vysokú úroveň inovácie.

Umelá inteligencia regulovaná zákonom

Umelá inteligencia však so sebou prináša aj riziká. Práve nad nimi sa zamýšľajú úradníci aj politici. Aj preto bude umelá inteligencia v EÚ regulovaná zákonom, ktorý je prvým komplexným zákonom o umelej inteligencii na svete. Upozornila na to spoločnosť Enehano s tým, že regulácia je síce potrebná, mala by však byť prijímaná ako široký konsenzus medzi odborníkmi z rôznych oblastí.

„Umelá inteligencia je v súčasnosti jedným z hnacích motorov napredovania vo všetkých oblastiach života. Tak ako každý nový vynález, aj umelá inteligencia môže byť zneužiteľná. Preto je dobré, že sa pracuje na jasnom a riadne definovanom rámci, na základe ktorého sa bude umelá inteligencia využívať,“ podčiarkol Eduard Gers zo spoločnosti Enehano.

Na snímke je robot, ktorý sa odráža aj v zrkadle
zdroj: Unsplash/@mrsunburnt

Finálne pravidlá by však podľa neho mali byť výsledkom konsenzu širokej skupiny odborníkov s praktickými skúsenosťami z oblasti práva, informatiky, obchodu, hospodárstva, školstva, zdravotníctva i politiky, jednak preto, aby boli v praxi realizovateľné a aby chránili práva ľudí, ale zároveň, aby nebránili technickému a hospodárskemu pokroku.

Zavádzanie umelej inteligencie napomáha hospodárstvu, ale otvára aj potenciál na zlepšenie služieb verejnosti. Môže poskytnúť riešenia mnohých výziev aj v zdravotníctve, aj v poľnohospodárstve, má vplyv tiež na uhlíkovú stopu.

Think tank Európskeho parlamentu odhaduje, že umelá inteligencia pomôže znížiť globálne emisie skleníkových plynov o 1,5 % až 4 % a dokonca môže priniesť do roku 2035 rast produktivity práce od 11 % až do 37 %.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá