Únava či strata chuti do života. 10 znakov, že bojuješ s vyhorením

  • Ide o psychický stav vyčerpanosti
  • Človek stráca profesionálny alebo osobný záujem a nadšenie pri práci
muž si drží rukami tvár a je nešťastný, žena pracuje s notebookom
Unsplash/Linkedin Sales Solution, Christopher Lemencier
  • Ide o psychický stav vyčerpanosti
  • Človek stráca profesionálny alebo osobný záujem a nadšenie pri práci

Syndróm vyhorenia prvýkrát opísal americký psychoanalytik Herbert Freudenberger v roku 1974. Ako uvádza Research Gate, pozoroval vtedy psychické a fyzické vyčerpanie pracovníkov jedného sociálneho zariadenia. 

Vtedy bol syndróm vyhorenia ešte neznámy pojem, no v súčasnosti sa čoraz častejšie skloňuje v súvislosti s prácou a vysokým pracovným nasadením.

Často ľudia dané príznaky zanedbávajú a myslia si, že odídu samy. To sa však väčšinou nestane, pokým s tým niečo nespravíš ty sám. V článku nájdeš 10 príznakov syndrómu vyhorenia, ktoré ti dávajú najavo, že by si vo svojom živote mal niečo zmeniť.

1. Zdravotné problémy

Ako uvádza Integris Health, chronický stres ti môže spôsobiť skutočné zdravotné problémy, ako sú tráviace ťažkosti, srdcové choroby, depresie a obezita. O to viac, ak ho zažívaš pravidelne a veľa. 

Ak máš vyššie spomínané zdravotné problémy, mal by si sa zamyslieť nad zmenou a hľadať príčinu. Tou môže byť aj syndróm vyhorenia, ktorý ti značí, že by si vo svojom živote mal niečo zmeniť. Okrem psychických problémov tak predídeš aj fyzickým.

Medzi zdravotné problémy patrí aj nespavosť. S tou má problém čoraz viac ľudí. Vedel si však, že problémy so spánkom môžu byť spôsobené aj syndrómom vyhorenia?

Ako informuje VICE, až 55 percent ľudí, ktorí trpeli syndrómom vyhorenia, uviedli ako sprievodný príznak aj nespavosť či nočné mory.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: wearecommons.us, Research Gate, VICE, Energy Resourcing, BetterUp

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá