V Česku objavili prípady dvoch nových mutácií omikronu

  • Ide o varianty, ktoré spôsobili rast počtu nákaz v Portugalsku
  • Odborníci ho označili za variant hodný obáv
Covid, pandémia
Pexels/Jan Kopřiva
  • Ide o varianty, ktoré spôsobili rast počtu nákaz v Portugalsku
  • Odborníci ho označili za variant hodný obáv

V Česku objavili prípady dvoch nových mutácií koronavírusu omikron označené ako BA.4 a BA.5. „V súčasnosti evidujeme dva záchyty BA.4 v Moravsko-sliezskom kraji. Zároveň evidujeme tri záchyty BA.5 z Juhomoravského kraja,“ uviedol český Štátny zdravotný ústav. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Experti z Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) zmenili klasifikáciu týchto variantov koronavírusu z označenia „variant záujmu“ na „variant hodný obavy“.

„Táto rekvalifikácia súvisí so vzostupom počtu prípadov v Portugalsku,“ vysvetlili odborníci z českého Štátneho zdravotného ústavu. Epidemiologická situácia v Česku sa však v súčasnosti zlepšuje z hľadiska počtu nových prípadov aj počtu hospitalizovaných pacientov.

Vyčíňajú aj v Juhoafrickej republike

Nové subvarianty boli tiež dôvodom 5. vlny nákazy v Juhoafrickej republike. Na začiatku mája 2022 to oznámila Svetová zdravotnícka organizácia s tým, že ich virulenciu je potrebné ešte len určiť.

„Juhoafrickí vedci, ktorí identifikovali omikron koncom minulého roka, teraz určili jeho ďalšie dva subvarianty BA.4 a BA.5 ako príčinu nárastu prípadov v JAR,“ uviedol na tlačovej konferencii šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

„Je príliš skoro na to, aby sme vedeli, či tieto nové subvarianty môžu spôsobiť závažnejšie formy ochorenia ako ostatné subvarianty omikronu. Prvé údaje však naznačujú, že vakcína naďalej poskytuje dobrú ochranu proti ťažkému priebehu COVID-19 a znižuje riziko úmrtia,“ uviedol.

Už v apríli sa subvarianty šírili aj v Európe no ich šírenie bolo na nízkej úrovni.

Ako píše CNBC, tieto varianty sa zatiaľ nejavia nákazlivejšími, ako je samotný omikron, no to sa môže zmeniť. Stačiť bude, ak sa odhalí viac prípadov. Podľa WHO je dôležité sledovať podvarianty a dôkladne ich analyzovať. 

omikron sekvenácia pcr testy koronavírus
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Prvá vzorka mutácie BA.4 bola získaná v Juhoafrickej republike už 10. januára 2022. V tejto krajine sa k 8. aprílu 2022 objavilo 41 prípadov tejto mutácie. V Dánsku boli odhalené 3 prípady, v Botswane 2 a v Škótsku a Anglicku po jednom prípade.

Celkové množstvo genómov je tak v súčasnosti nízke, no podľa geografického rozšírenia možno skonštatovať, že jeho prenos je úspešný. V správe WHO sú tiež uvedené informácie týkajúce sa BA.5.

K 8. aprílu bolo hlásených 27 nálezov tejto mutácie. Tie nálezy pochádzajú z Afriky. Botswanské ministerstvo zdravotníctva minulý týždeň informovalo o tom, že obe mutácie boli zaznamenané aj v prípade plne zaočkovaných osôb vo veku 30 až 50 rokov. 

WHO začala podvarianty sledovať, pretože ide o nové mutácie a je potrebné, aby sme porozumeli ich vplyvu na imunitný systém človeka.

Zdroje: TV Nova, SITA, CNBC, WHO

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá