V Izraeli rok 5781, v Japonsku iba rok 3. Tieto krajiny nebudú oslavovať príchod roka 2021

  • Izrael predbehol viaceré krajiny, bude tam rok 5781
  • Éra poriadku a harmónie v Japonsku udáva len tretí rok
  • V ktorých krajinách sa nebude budúci rok niesť v znamení 2021?
Oslavy nového roka
Unsplash
  • Izrael predbehol viaceré krajiny, bude tam rok 5781
  • Éra poriadku a harmónie v Japonsku udáva len tretí rok
  • V ktorých krajinách sa nebude budúci rok niesť v znamení 2021?

S tým, ako utekajú dni, mesiace a roky, sa spája skvelý pomocník – kalendár. Práve kalendár nám určuje dni, mesiace a jeho poslednou stranou sa zakončuje starý rok. Prvý kalendár na Slovensku vznikol v čase vynájdenia kníhtlače.

Kalendár, ktorým sa riadime my a väčšina krajín na svete, sa nazýva Gregoriánsky. V roku 1582 ho vytvoril pápež Gregor XIII. Nahradil ním Juliánsky kalendár, ktorý sa dovtedy využíval.

Hoci Slovensko a mnoho ďalších krajín čoskoro privíta nový rok 2021., niektoré krajiny ho mať nebudú.

V Etiópii si popriali šťastný nový rok už v septembri

Krajina plná chudoby, biedy, špecifických tancov a hudby prezývaná nový kvet, kde mnoho ľudí žije v pojazdných „plechovkách“ a držanie za ruky na verejnosti je prejav priateľstva. Reč je o Etiópii, krajine mnohých tvárí, a druhej najľudnatejšej krajiny Afriky.

Etiópčania sú výnimočný tým, že nepotrebujú mať 24-hodinový deň, postačí im 12. Nový deň teda neodbije polnocou, ale až svitaním. Okrem toho majú vlastný kalendár, a preto sú 7 rokov pozadu za tým naším.

Ich kalendár sa nazýva Ge´ez a namiesto 12 mesiacov má o jeden viac. Trinásty mesiac vsunuli medzi august a september. Má len 5 alebo 6 dní – záleží od toho, či je prestupný rok. Kalendár ma podobizeň v antickom, ktorý sa používal už za čias starej Alexandrie. Nový rok sa v Etiópii oslavuje 11. septembra a tento rok privítali rok 2014.

Thajsko nás predbehlo, bude tam rok 2564

Thajsko, fascinujúca a exotická krajina. Jej národným symbolom je slon a nájdeš tam aj najväčšiu sochu Budhu, ktorá je zo zlata. Obyvatelia tradične už stáročia prejavujú veľký rešpekt starším a vysoko postaveným ľudom, a to sklopením hlavy.

Thajsko je dokonalým miestom pre oddych na priezračných plážach, avšak veľká časť turistov ostane pri príchode prekvapená. Etikety na tovaroch či cestovné poriadky ohlasujú rok 2563. V krajine sa meria čas prostredníctvom Budhistického lunárneho kalendára. Ten má začiatok v období, kedy Budha dosiahol Nirvánu.

Thajsko
zdroj: Unsplash

Gregoriánsky kalendár však nie je v Thajsku neznámy. Používajú ho najmä úradníci a taktiež sa využíva pri tvorbe medzinárodných dokumentov a pasov.

Kalendár, ktorým sa riadi Thajsko, slúži aj iným krajinám. Medzi ne patrí Mjanmarsko, Laos, Srí Lanka alebo Kambodža.

Izrael napreduje do budúcnosti, čaká ho rok 5781

Izrael, oficiálne nazývaný Izraelský štát, je krajinou, ktorá sa nachádza na Blízkom východe. Rozprestiera sa na juhovýchodnom pobreží Stredozemného mora a severného pobrežia Červeného mora. Nájdeš tam najstarší a neprestajne používaný cintorín na svete, známy ako Olivová hora.

Zaujímavosťou je aj to, že Izrael má miesto na najnižšom povrchu našej planéty. Od Mŕtveho mora ho delí len 408 metrov pod hladinou mora. 

Podivnosťou krajiny je futuristický, hebrejský kalendár. Prostredníctvom neho sú definované všetky sviatky, narodeniny i významné udalosti. Nový mesiac tam začína len vtedy, ak je Mesiac vo fáze nov a prvý deň nového roku nemôže byť v stredu, piatok a nedeľu. Tento systém funguje na základe toho, že každý predchádzajúci rok je predĺžený o jeden deň. Tým si Izrael zaistil nový rok v ten istý deň.

Izrael
zdroj: Unsplash

Hebrejský kalendár má svoj počiatok v prvom mesačnom nove, ktorý sa podľa informácií Brightside uskutočnil 7. októbra 3761 pred naším letopočtom o 17. hodine a 240. čiastke. V tomto kalendári má totiž jedna hodina 1080 častí a trvá 76 momentov.

India zastala v čase, píše sa tam rok 1942

India je krajinou rozdelenou na dva tábory. Jeden tvorí bohatá vrstva, a na druhej strane sú milióny ľudí, ktorí žijú na hranici tej najväčšej chudoby. Podľa magazínu Ceoworld patrí medzi najlacnejšie krajiny sveta pre rok 2020. Krajina kontrastov má množstvo teplých úrodných nížin a týčia sa nad ňou Himaláje, ktoré sa tiahnu do výšky 7 000 metrov. 

Nevšednosťou Indie je nový rok. Píše sa tam rok 1941. Indický kalendár vznikol len pred pár desiatkami rokov, konkrétne v roku 1957. Svoj pôvod má v antickom chronologickom systéme, ešte z obdobia Saky.

Roky sa v rozličných oblastiach Indii počítajú rôzne – niekde od úmrtia Boha Krišnu v roku 3102 pred naším letopočtom, na iných miestach zas od zasadnutia svetoznámeho indického kráľa Vikrama na trón v roku 57, alebo od úmrtia samotného Budhu v 543 pre naším letopočtom.

Najľudnatejší islamský štát oslávi rok 1442

Pakistan sa nachádza na juhu Ázie a je jedným z najľudnatejších islamských štátov. 20. a 21. storočie sa v krajine nesie v znamení konfliktov a sporov, ktoré sa týkajú najmä boja o územie. Krajina, napriek častým nepokojom, ponúka široké spektrum krásnych miest. Na svoje si prídu predovšetkým milovníci vysokohorskej turistiky.

Keďže Pakistan patrí k moslimským krajinám, za svoj oficiálny kalendár považuje Islamský. Dni sa tam sčítavajú od obdobia, ktoré sa nazýva Hirdža. Islamský kalendár má spojitosť s Etiópskym kalendárom.

Deň tu začína podobne, ako tam – východom slnka. Mesiace sú tu závislé na ročnom období, a striedajú sa podľa poveternostných podmienkach. Z toho vyplýva, že letný mesiac začína v čase, keď sa oteplí.

Pakistan
zdroj: Unspalsh

Astronomický kalendár v Iráne oznámi rok 1400

Špecifikom tejto krajiny je Perzský kalendár. Mnohí ho nazývajú Slnečným kalendárom Hijri. Vytvorila ho skupina talentovaných astronómov a básnik Omar Khayyam.

Mesiace v astronomickom kalendári majú presne dané trvanie, a podľa toho sú zaradené do ročných období. Ďalšiu zvláštnosť predstavuje začiatok týždňa v sobotu. Koniec týždňa je teda v piatok. Tento deň je zároveň jediným voľný dňom počas týždňa.

Irán
zdroj: Unsplash

Éra poriadku a harmónie v Japonsku ohlási tretí rok

Japonsko je krajinou s množstvom bizarností. Čierna mačka je tam znakom šťastia a počas práce si tam môžeš pospať. Vraj to je symbolom toho, že práca ťa vyčerpáva.

Táto krajina nás nikdy neprestane prekvapovať. Dôkazom je aj ich kalendár, no pozor – Japonsko ich má až dva. Klasickým je ten, ktorý začína narodením Ježiša Krista. Druhý je tradičný. Riadi sa vládou japonských cisárov a každý z nich má príležitosť éru svojho panovania pomenovať.

Od 1. mája 2019 pôsobí éra Reiwa, čo znamená poriadok a harmónia. Predtým, od roku 1989, za vlády cisára Akihita, bola nastolená éra mieru a pokoja.

Japonsko
zdroj: Unsplash

Japonsko si svoje tradície do veľkej miery váži a rešpektuje. Svedčí o tom aj fakt denníka Brightside, ktorý píše o tom, že na oficiálnych dokumentoch sú vždy uvedené oba dátumy. Keďže len prednedávnom v Japonsku odbila svoje pôsobenie druhá éra, krajinu čaká podľa tradičného kalendára len tretí rok.  

V Číne jeden rok trvá až 12 rokov

Čína je jednou z najľudnatejších krajín na svete. Podobne ako Japonsko je krajinou mnohých nevšedností. Zvádza boj s enormným znečistením a nachádza sa tam známy a majestátny Čínsky múr. 

Táto krajina má takisto vlastný kalendár, ktorý sa používa aj vo Vietname, Mongolsku či Kambodži. Svetlo sveta uzrel v čase, kedy čínsky cisár Huangdi vytvoril vládu. Išlo o rok 2637 pre naším letopočtom.

Svoju výnimočnosť má čínsky kalendár vďaka tomu, že svoju podstatu ukrýva v obehoch planéty Jupiter okolo Slnka. Jupiter spraví 5 otočiek okolo Slnka za poriadne dlhú dobu, 60 rokov. Z toho nám vychádza, že jeden rok trvá 12 rokov, čo znamená, že Čína očakáva rok 4752.

Rok začal narodením zakladateľa Severnej Kórei, rok 109 sa blíži

Severná Kórea, celým oficiálnym názvom Kórejská ľudovo-demokratická republika. Krajina, ktorú má vládca prísne pod palcom. Platia tam striktné pravidlá a dostaneš sa tam len s vízami. Hlavným mestom je Pyongyang plný výškových budov a moderných štvrtí.

Aj táto krajina má ojedinelý kalendár. Používať sa začal 8. júla v roku 1997, nazýva sa Juche. Jeho začiatok je však ešte ďalej, v roku 1912. Tento rok je významný narodením panovníka Kim II-sunga –  zakladateľa krajiny.

V súčasnosti nasleduje rok 109. Prečo? Prvý rok sa počíta dňom narodenia panovníka Kima. Pri oficiálnych dokumentoch sa používa aj dátum z Gregoriánskeho kalendára.

Zdroje: blizkyvychod.eu, zaujimavysvet.webnoviny.sk, ceoworld.biz, svet.sme.sk, brightside.me

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá