Vedci navrhujú legalizáciu všetkých drog. Šialený nápad podľa nich môže vyriešiť najväčší problém

  • Nekvalitné drogy, nedostatočná zdravotná starostlivosť a zničené vyhliadky na život
  • Toto je len časť problémov, ktoré podľa vedcov môže vyriešiť úplná legalizácia tvrdých drog
pjimage(500)
TASR/AP/Darko Vojinovic, Pixabay/stevepb
  • Nekvalitné drogy, nedostatočná zdravotná starostlivosť a zničené vyhliadky na život
  • Toto je len časť problémov, ktoré podľa vedcov môže vyriešiť úplná legalizácia tvrdých drog

Nedávny výskum publikovaný vo vedeckom periodiku Drug Science, Policy and Law priniesol nečakaný výsledok. Výskum reaguje na výrazné zvýšenie užívania drog v priebehu posledných šiestich dekád. Vedci stojaci za štúdiou sa domnievajú, že treba konať okamžite. Možným riešením by podľa ich slov bola aj úplná legalizácia všetkých drog.

Trh s orgánmi a zbraňami

Áno, znamená to, že by si si v určitom momente mohol kúpiť u predajcu aj kokaín či extázu. Môže to znieť scestne, tento čin má však potenciál priniesť spoločnosti obrovské benefity.

Spolu s biznisom drogových kartelov na čiernom trhu rastie aj násilie, trh s orgánmi a zbraňami. Vďaka legalizácii by sa pridružené trhy mohlo podariť spomaliť, v niektorých prípadoch až na hraničnú mieru ich prežitia.

inzulínové striekačky
zdroj: TASR/KR PZ Trenčín

Vyriešil by sa aj masívny problém s kvalitou a čistotou drog. Ak vieš, kde hľadať, v každom meste nájdeš dílera, ktorý ti vie ponúknuť kokaín, pervitín, heroín, extázu či MDMA. Hlavným problémom je, že väčšina z týchto dílerov prekupuje drogy s nízkou kvalitou s dodatkom iných substancií, ktoré môžu byť pre telo výrazne toxickejšie, ako samotná droga, informuje IFL Science.

Určite si už počul o prípadoch, kedy pervitín „rezaný“ s práškom na pranie rozleptal sliznice svojim užívateľom. Iné to nie je ani pri kokaíne a prímesou rôznych liekov. Ak nepatríš medzi vyvolených, čisté drogy nájdeš na trhu len zriedkavo.

Vďaka legalizácii by sa podľa vedcov odstránil aj tento problém. Bolo by možné kontrolovať ich kvalitu, predaj, množstvá, ktoré do krajín prichádzajú. Rovnako by sa sprístupnila obyvateľstvu liečba závislosti. Z kriminálnika by sa stal pacient, ktorý by nemal záznam v trestnom registri, ale zdravotnej karte, čo by zvýšilo jeho šance sa po liečení vrátiť do bežného života a nájsť si prácu.

Samozrejme, návrh vedcov je kontroverzný, preto v štúdii prichádzajú s viacerými možnosťami. Pri tomto návrhu sa inšpirovali Portugalskom, ktoré v roku 2001 dekriminalizovalo na svojom území drogy. Krajina potýkajúca sa s obrovským heroínovým problémom sa začala liečiť. Podobnou cestou uvažuje ísť aj Česká republika, informuje Rozvoj adiktologických služeb.

drogy
zdroj: TASR/AP

Najnebezpečnejšia z drog je legálna aj u nás

Austrálska štúdia z roku 2019 publikovaná v Journal of Psychopharmacology odhaľuje jednu z najhorších substancií, ktoré ľudia užívajú. Necháme ťa hádať, je to kokaín, pervitín, heroín, LSD, MDMA, halucinogénne huby či alkohol?

Ak si si tipol poslednú odpoveď, môžeš si „buchnúť“ šampanské. Vlastne nie, radšej to nerob. Alkohol je podľa danej štúdie považovaný za najnebezpečnejšiu drogu ľudstva.

Je podľa teba fajčenie marihuany prehnane očiernené?

Tím 25 odborníkov dospel k tomuto záveru po preverení 22 typov návykových látok podľa 16 kritérií pomocou stupnice od 0 do 100. V tomto prípade 0 predstavovala „žiadne poškodenie“ a 100 označilo „najväčšie poškodenie“. Analýza bola založená na podobnej štúdii uskutočnenej vo Veľkej Británii v roku 2010, ale bola upravená pre austrálsky kontext, uvádza IFL Science.

Rovnako ako v pôvodnej štúdii, deväť kritérií bolo založených na poškodení užívateľa drog. A to, úmrtnosť závislá od konkrétnej substancie, závislosť, psychické fungovanie súvisiace s drogami a strata vzťahov. Zvyšné sa zaoberali úrazmi, kriminalitou, ekonomickými nákladmi a komunitou.

Alkohol,muž, ulica
zdroj: Pixabay/rebcenter-moscow

Analýza zistila, že najviac škodlivou drogou pre jednotlivca bol fentanyl s čiastočným skóre 50 (z 50). Na druhom mieste bol heroín (45), až potom nasledoval alkohol (41), pervitín (24) a tabak alebo cigarety (14).

Následne však vedci do zoznamu zarátali aj dosah užívania drogy na spoločnosť, nie jednotlivca. Zoznam sa zmenil. Alkohol bol na prvom mieste (skóre 77), nasledoval pervitín (66), heroín (58), fentanyl (51) a tabak (32). S veľmi nízkym skóre sa umiestnili extáza (7), antipsychotiká (7), LSD a halucinogénne huby (5), káva (3) a e-cigarety (3).

Je potrebné podotknúť, že štúdia by sa, pravdepodobne, v rôznych krajinách mierne líšia.

Produkcia v Európe z roka na rok rastie

Trh s nelegálnymi látkami sa z roka na rok rozrastá. „Objem zachyteného heroínu v EÚ sa v rokoch 2017 až 2018 takmer zdvojnásobil (z 5,2 na 9,7 tony) a neustále sa objavujú správy o jeho výrobe v EÚ. Preto je potrebná väčšia obozretnosť pri zisťovaní akýchkoľvek náznakov zvýšeného záujmu spotrebiteľov o drogu,“ vraví v tlačovej správe Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.

Lepšou správou je, že sa v takzvaných rekreačných drogách objavujú čoraz čistejšie varianty. Táto správa je zároveň aj alarmujúca, pretože čistejšie drogy prispievajú k jednoduchšiemu predávkovaniu sa ich užívateľov.

„Dôkazom inovácie a rozšírenia výroby syntetických drog v Európe je nepretržitá dostupnosť tabliet s vysokým obsahom MDMA a práškov vysokej čistoty, ktoré predstavujú značné zdravotné riziká pre ľudí, ktorí ich užívajú. Vo vekovej skupine nad 50 rokov sa v období rokov 2012 až 2018 zvýšila miera predávkovania o 75 %. V roku 2018 zomrelo v EÚ na predávkovanie približne 8 300 ľudí. Úmrtiam z predávkovania opioidmi sa dá zabrániť včasným podaním naloxónu,“ dopĺňa centrum.

Počas uplynulých troch rokov sa v Európe objaví každý týždeň objaví nová psychoaktívna substancia. V roku 2019 bolo zistených 53 nových látok v obehu.

Zdroje: IFL Science, Rozvoj adiktologických služeb, Drug Science, Policy and Law, Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá