Vedci omylom vytvorili nanotyčinky, ktoré dokážu zbierať vodu zo vzduchu

  • Veľké objavy vznikajú náhodou a tento skvelý objav nie je výnimkou.
nanorods_1024
  • Veľké objavy vznikajú náhodou a tento skvelý objav nie je výnimkou.

Tieto omylom vytvorené tyčinky bohaté na uhlík, ktoré absorbujú a vypúšťajú vodu úplne inak, ako doposiaľ vytvorený materiál, Dokážu zozbierať viac vody aj pri nízkej vlhkosti a vylúčiť ju, ak vlhkosť dosiahne 50 – 80%. Nanotyčinky by sa mohli potenciálne využiť pri systémoch zberania vody, ktorú premenia na energiu alebo pri odoberaní prebytočného cukru z tela.

Vedci v laboratóriu chceli pôvodne vytvoriť magnetické nanolinky, no jediné, čo pri tomto pokuse produkovali boli uhlíkové nanotyčinky. Pri bližšom skúmaní zistili, že tieto tyčinky stratia hmotnosť, keď sa zvýši vlhkosť v ich prostredí. Taktiež sa ukázalo, že tento úkaz bol prvýkrát pozorovaný už v roku 1990. Tím zozbieral papiere z roku 2012 a 2013, v ktorých boli zmenky o týchto hypotézach poukazujúcich na to, ako sa voda začne spontánne vyparovať pokiaľ sa nachádza v priestore menšom ako 1.5 nanometra, alebo ak je obklopená hydrofóbnymi materiálmi. Vedci vysvetľujú, že to, čo sa v skutočnosti deje je kondenzácia vody a formovanie mostíkov medzi nanotyčinkami. Voda medzi tyčinkami spôsobuje povrchové napätie, ktoré tlačí susedné tyčinky k sebe, a keď sú na dosah 1.5 nanometra, voda sa vyparí.

David Heldebrand, jeden z členov tímu sa vyjadril, že spôsobov, ako využiť tento poznatok pre zlepšenie života na Zemi je mnoho. Napríklad, pomôcť zbierať vodu na miestach, kde je nízka vlhkosť aká je aj na púšti. Avšak, predtým ešte musia zistiť, ako kontrolovať proces a meniť tvar či veľkosť týchto nanotyčiniek.

Aj takýto nechcený objav môže v budúcnosti znamenať pre náš svet veľký pokrok.

Zdroj: sciencealert.com, zdroj titulnej foto: sciencealert.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK