Vedci zaujali dôležité stanovisko k šíriacej sa správe, že koronavírus unikol z laboratória

  • Koronavírus spôsobujúci chorobu COVID-19 nebol v laboratóriu umelo vytvorený, má prírodný pôvod
  • Potvrdil to medzinárodný tím vedcov v časopise Nature Medicine
unsplash.com
  • Koronavírus spôsobujúci chorobu COVID-19 nebol v laboratóriu umelo vytvorený, má prírodný pôvod
  • Potvrdil to medzinárodný tím vedcov v časopise Nature Medicine

Výsledky ich výskumu vírusového genómu nepreukázali žiadne neprirodzené zmeny, ktoré by mohli naznačovať, že došlo ku genetickej manipulácii. 

Na začiatku epidémie sa totižto šírili hoaxy, že vírus pochádza z laboratória vo Wuhane. V Číne sa zase šíri dezinformácia, že vírus má pôvod v laboratóriách v USA.

Po analýze verejne dostupných údajov o koronavíruse SARS-CoV-2 a príbuzných koronavírusoch môžeme jednoznačne dospieť k záveru, že vírus spôsobujúci COVID-19 vznikol v dôsledku prírodných procesov,” hovorí prof. Andersen.

zdroj: unsplash.com

Vedci tak hovoria o dvoch možnostiach, ako mohol vírus vzniknúť. Podľa prvého predpokladu bol SARS-CoV-2 vytvorený v tele zvieraťa a v ňom sa vyvinul do tejto nebezpečnej formy, ktorá sa už rozšírila takmer do celého sveta. Stalo sa to v prípadoch SARS a MERS, v ktorých boli čínske cibetky a ťavy prvotným nositeľom epidémie. 

Netopiere sa javia ako najpravdepodobnejší rezervoár SARS-CoV-2, pretože vírus pripomína koronavírusy, ktoré sa v nich nachádzajú. 

Tento scenár predpokladá, že v tele zvieraťa sa vyvinuli kľúčové proteíny, ktoré viažu vírus na bunku a otvárajú bunku. Preto sa po prenose na človeka mohol koronavírus šíriť prakticky okamžite. 

zdroj: unsplash.com

Druhá teória predpokladá, že vírus sa rozšíril zo zvieraťa na človeka vo forme, ktorá nemôže spôsobiť epidémiu a iba v ľudskom tele sa vyvinul do takej nebezpečnej formy. Táto možnosť predpokladá, že vírus môže cirkulovať medzi ľuďmi bez povšimnutia.

Ako hovorí Andrew Rambaut z University of Edinburgh, v prvej teórii existuje hrozba, že k podobným epidémiám môže dôjsť častejšie, pretože je možné, že v živočíšnych organizmoch sa môžu vyvíjať ďalšie vírusy tohto typu. Druhá možnosť predstavuje menšie riziko.

Vedci už zistili, ako imunitný systém bojuje s koronavírusom

Dobrou správou je, že austrálski vedci prišli na to, ako sa imunitný systém človeka vysporiada s novým koronavírusom, ktorý spôsobuje respiračné ochorenie COVID-19. Svoje zistenia publikovali v časopise Nature Medicine. Tvrdia, že človek sa zotaví z nového koronavírusu približne rovnako, ako z chrípky.

Experti vyhlásili, že identifikácia buniek, ktoré bojujú s vírusom, pomôže pri vývoji vakcíny. Toto je dôležité zistenie, pretože po prvý raz skutočne vieme, ako náš imunitný systém bojuje s novým koronavírusom,“ povedala pre BBC spoluautorka štúdie Katherine Kedzierska.

zdroj: unsplash.com

Výskum pod hlavičkou Peter Doherty Institute for Infection and Immunity v Melbourne chvália aj ďalší experti a označujú ho za prelomový“. Bruce Thompson zo Swinburne University of Technology uviedol, že vďaka novým poznatkom môžu predpovedať správanie vírusu“.

Čítaj viac TU>>Vedci zistili, ako sa imunitný systém človeka vysporiada s novým koronavírusom

Zdroje: bbc.com, nature.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá