Veľký pokrok v zdravotníctve: AI odhalila rakovinu 4 roky predtým, ako sa rozvinula

  • Umelá inteligencia začína byť naplno využívaná aj vo svete medicíny
  • Technológiu si už medzičasom osvojili naši južní susedia
rakovina umelá inteligencia
Ilustračný obrázok, Unsplash/Alex Knight, Angiola Harry
  • Umelá inteligencia začína byť naplno využívaná aj vo svete medicíny
  • Technológiu si už medzičasom osvojili naši južní susedia

Umelá inteligencia (AI) ti už nebude uľahčovať prácu len v oblasti písania školských, motivačných či bakalárskych prác, ale začína sa zaoberať aj problémami v oblasti medicíny. Jeden z AI programov totiž úspešne odhalil rakovinu prsníka u ženy štyri roky predtým, než sa rozvinula. 

Viaceré trendy v oblasti umelej inteligencie môžu v súčasnosti síce vyvolávať strach, no sú aj novinky, vrátane tejto, ktoré verejnosť upokoja a ľudia si vďaka nim uvedomia, že môžu pokroky v technológii priniesť veľa dobrého. AI sa však v medicíne využíva už dlhší čas a pomáha riešiť zdravotné problémy ešte predtým, než „vyjdú na povrch“.

Skríning s AI už používajú Maďari

Určité formy technológie sa používajú na pomoc pri diagnostike stavov, ktoré zhoršujú mobilitu človeka, a pokroky sa dosiahli aj v spôsobe, akým používame umelú inteligenciu. AI sa dnes používa v technológii skríningu rakoviny na zachytenie potenciálnych problémov dlho predtým, ako sa rozvinú v niečo škodlivé.

Skríning (podľa Union) — vyhľadávanie včasných a dobre liečiteľných štádií ochorenia, u ktorého je reálna možnosť lepšej a efektívnejšej liečby pri jeho včasnej diagnostike s použitím vhodného a finančne prijateľného testu, resp. metódy vyšetrenia vo vybranej vzorke bezpríznakovej populácie. Tieto kritériá v súčasnosti spĺňajú 3 onkologické ochorenia – rakovina hrubého čreva a konečníka, rakovina krčka maternice a rakovina prsníka.

Skríningové vyšetrenia dokážu odhaliť vybrané onkologické ochorenia už v začiatočnom štádiu, kedy nemusíš pociťovať žiadne príznaky. Skríning môže znížiť úmrtnosť, nákladovosť liečby a perspektívu pacienta z hľadiska prežívania a kvality života, pretože odhalí štádiá ochorenia s vysokou mierou vyliečiteľnosti.

Táto technológia sa v súčasnosti úspešne používa v Maďarsku, zatiaľ čo USA, Veľká Británia a zvyšok Európy ju plánujú testovať v blízkej budúcnosti. Existuje síce stále veľa prekážok, ktoré je potrebné prekonať, no mohlo by ísť o cenný nástroj pre rádiológov a v konečnom dôsledku aj na záchranu života.

Doktor Larry Norton z Lauder Breast Center v rozhovore pre CNN vysvetlil, že zatiaľ čo skríning existuje už desaťročia, umelá inteligencia sa stáva užitočným nástrojom pri zdokonaľovaní procesu a pomáha identifikovať potenciálne zdravotné problémy, uvádza UNILAD.

AI je nástroj, ktorý stroje používajú na prezeranie obrázkov a porovnávanie týchto obrázkov s tými, ktoré už boli zaznamenané v stroji, aby sa identifikovali abnormality. Táto technológia dokáže prezerať mamografické snímky a identifikovať oblasti, ktoré by si ľudský rádiológ mohol chcieť pozrieť pozornejšie. Nazýva sa to počítačom asistovaná detekcia, v skutočnosti existuje od konca 90. rokov, ale technológia sa zlepšuje,“ hovorí Norton.

Táto práca identifikuje riziko. Môže žene povedať, že má vysoké riziko vzniku rakoviny prsníka skôr, ako sa u nej rozvinie.

ružová stužka na solidaritu so ženami s rakovinou prsníka
zdroj: Science alert, Unsplash/Angiola Harry

Aj napriek niekoľkým pôsobivým pokrokom však upozorňuje, že bola táto technológia zavedená na to, aby pomáhala ľuďom, ktorí majú právomoc rozhodovať, nie na náhradu lekárov. 

Na svete je už aj viacero pozitívnych správ. Používanie tejto technológie AI pri skríningu rakoviny prsníka znížilo pracovné zaťaženie rádiológa o približne 30 percent a zároveň zvýšilo mieru odhalenia rakoviny o 13 percent, uvádza The New York Times.

AI bola testovaná s niektorými z najnáročnejších prípadov rakoviny, kde rádiológovia nezaznamenali skoré príznaky rakoviny prsníka, avšak umelej inteligencii sa úspešne podarilo identifikovať rakovinu. V minulosti už bola AI úspešná aj v prípade použitia na detekciu rakoviny pľúc.

Zdroje: UNILAD, The New York Times, Union

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá