VEĽKÝ PREHĽAD: Liek, ktorý by na 100 % vyliečil Covid, neexistuje. Toto sú liečivá, ktoré pomáhajú

  • V súčasnosti prebieha rozsiahly výskum, vývoj a registrácia liekov na liečbu koronavírusu
  • Európska lieková agentúra schválila tri lieky, na Slovensku používame aj neregistrované
  • Pri liečbe treba jednoznačne počúvať rady odborníkov. Mýliť sa môžu aj politici
lieky, tabletky, infúzia
Unsplash/Kate Hliznitsova, Mat Napo
  • V súčasnosti prebieha rozsiahly výskum, vývoj a registrácia liekov na liečbu koronavírusu
  • Európska lieková agentúra schválila tri lieky, na Slovensku používame aj neregistrované
  • Pri liečbe treba jednoznačne počúvať rady odborníkov. Mýliť sa môžu aj politici

Koronavírus je mesiace témou číslo jedna a ľudia na celom svete denne počúvajú správy o prírastku nakazených. Covid skutočne hýbe svetom a ten dnes tak stojí na chrbte zdravotníkov a vedcov. Už mesiace sa snažia celosvetovú pandémiu zastaviť alebo aspoň zmierniť jej následky.

Dáta z celého sveta ukazujú jasne. Najefektívnejší spôsob, ako proti ochoreniu COVID-19 bojovať, je samotná prevencia. Rozprávame sa o očkovaní. Po vakcíne sa v tele človeka vytvoria protilátky, ktoré pri styku s vírusom výrazne pomáhajú.

Najlepšie funguje vakcína

Na Slovensku je očkovanie zatiaľ dostupné pre všetkých obyvateľov nad 12 rokov. Európska lieková agentúra však už schválila vakcínu proti Covidu pre deti od 5 do 11 rokov, potvrdzuje ŠÚKL, a veková hranica sa tak môže na Slovensku onedlho znížiť.

Deťom vo veku od 5 do 11 rokov sa bude podávať znížená, tretinová dávka, pri ktorej je imunitná odpoveď porovnateľná s plnou dávkou u dospelých.

Okrem toho, že máme k dispozícii účinné vakcíny, dnes prebieha aj výskum, vývoj a registrácia liekov na liečbu tohto ochorenia. Odborníci sa zameriavajú najmä na tri druhy liekov, ide o antivirotiká, imunosupresíva a monoklonálne protilátky.

Mnoho ľudí sa pýta, prečo sa lekári radšej nezamerajú na liečbu chorých. Vec sa však má tak, že na Covid neexistuje 100-percentná liečba, keďže ide o vírusovú infekciu.

V drvivej väčšine prípadov ti lekár nepredpíše nič, maximálne ti odporučí lieky na horúčku a teplý čaj. Lieky priamo na koronavírus, ktoré pri domácej liečbe pomáhajú predchádzať ťažkému priebehu choroby, sú v procese schvaľovania.

Európska lieková agentúra k 9.12. úplne schválila tri lieky na použitie proti Covidu-19. Aktuálne je však v procese schvaľovania pár ďalších.

Na Slovensku však v súčasnosti používame aj neregistrované, no odporúčané lieky. Aj napriek tomu, že sa mnohé preukázali v boji s Covidom ako účinné, stále platí, že najúčinnejšia je prevencia, a teda očkovanie.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroje: EMA, ŠÚKL, ŠÚKL, FB/Ministerstvo zdravotníctva, Ministerstvo Zdravotníctva, FB/Ministerstvo zdravotníctva, Scientific american, Webmd, ŠÚKL, TV Noviny, Clinical Trials Arena, ŠÚKL, Teraz.sk, Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR, SIU, SIU, TV Joj, Polícia SR Hoaxy, SIU, SIU, ČeskáTelevize

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá