Venujme sa skutočným problémom, nie len tomu, čo je cool

  • David Ams a jeho kontrovezný pohľad na svet startupov.
nadpis
  • David Ams a jeho kontrovezný pohľad na svet startupov.

David Ams prináša svojský názor na boom startupov, ktorý prežívame. Hovorí o tom, že v minulosti boli časy, keď najlepšie mozgy planéty používali svoju energiu na niečo, na čom naozaj záležalo. Silicon Valley sa upriamovalo na inovácie v biotech oblasti, vesmírne operácie a mikroprocesory. Boli to časy, keď sa brilantní ľudia zaujímali o niečo, čo za to stálo a chceli za sebou niečo zanechať.

Svet startupov je príťažlivý, zábavný, zaujímavý a všetci sa chceme stať jeho súčasťou. V dnešnej dobe je najvyšším sociálnym uspokojením, ak človek založí spoločnosť a môže odísť do dôchodku v mladom veku. V minulosti to bola práca na niečom, čo ľuďom dlhodobo zlepší životy. 

Naše najlepšie mysle pracujú na appkách ako Uber, určených na všetko možné. Využívajú najmodernejšie technológie, programovacie jazyky, užívateľské skúsenosti a svoj čas a energiu investujú len do tohto jedného projektu.

1140-conversation-with-travis-kalanick-uber.imgcache.rev1451342734390.web.740.475

 

Poháňa ich skutočne vášeň?

Ako môže niekto s rovnakým nasadením pracovať na aplikácii zaoberajúcej sa zdieľaním jazdy a aplikáciou, ktorá vytvára softvér pre satelit alebo dron, ktorý môže letieť na Mars?

Ams pokladá pomerne ostrú otázku: Máme vymyté mozgy alebo nás len poháňajú peniaze?

Podľa neho vzniká problém už pri začiatku celého tohto ekosystému. Zakladatelia startupov budujú veci bez toho, aby sa spravili krok spät a pozreli sa na veci z nadhľadu, investori a fondy im dávajú peniaze a médiá sa prioritne zaoberajú nesprávnymi spoločnosťami.

hands-holding-globe-sustainable

 

Vo svete, ktorý potrebuje skutočné inovácie pretože si ho sami ničíme sa venujeme úplne iným problémom.

V čase, keď je planéta absolútne zničená kvôli tomu, že naše úsilie neslúži evolúcii ľudstva, chceme len zbohatnúť a investovať peniaze do irelevantných startupov. V čase, keď polovica populácie planéty umiera, pretože sa sústreďujeme na spoločenské uznanie, ktoré nijako nepomôže súčasným problémom, potrebujeme spúšťač zmeny uvedomenia.

Ak použijeme technológiu správne, vieme zastaviť hladovanie, chudobu a klimatické zmeny. Dokážeme vytvoriť nebo na zemi zmenou nášho vnímania a zodpovedným konaním.

Pokiaľ bude riadiť náš svet profit, naše najlepšie mozgy sa budú na profit zameriavať, aby udržali status quo. Pokiaľ si to neuvedomíme a neurobíme krok späť. Nečakajme, až sa z nás stanú miliardári, aby sme robili napríklad to, čo Elon Musk s Teslou alebo SpaceX. Nemusíme robiť veci v takom obrovskom rozhraní. Máme silu zmeniť svet  tým, že budeme robiť to, čo milujeme: budovať veci, na ktorých záleží a pracovať pre spoločnosti, ktoré majú hodnoty.

Systém sa nezmení sám od seba, je len odrazom nás samotných – my sme systém. Poďme byť zmenou, ktorú chceme vidieť. Predstavte si, čo by startupový svet mohol dosiahnuť, ak by začal pracovať na zmenách, ktoré sa musia uskutočniť.

toms

Zdroj: medium.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech