Duklock: Kvôli pravidlám na YouTube som za 3 mesiace prišiel o 15 000 eur

play icon

Dušan Brachna vystupujúci pod menom Duklock je jedným z najúspešnejších slovenských youtuberov. Je aktívny aj na platformách ako instagram, reddit, twitch. Vyštudovaný 24-ročný grafik oficiálne pôsobí na YouTube od roku 2013. Preslávil sa vďaka svojím záznamom z hrania videohier, ktoré boli v tej dobe mimoriadne populárne. Dnes sa venuje hlavne recenziam techniky, videorozhovorom RECAST, a iným vtipným formátom.

„Najväčšia skupina ľudí, ktorá ma sleduje, sú vo veku 18 až 24 rokov, druhá je 24 až 33 rokov,“ komentuje svoju cieľovú skupinu.

Dušan sa stal pred viac ako tromi mesiacmi obeťou neustále sa meniacich podmienok platformy YouTube. Po kontrole zistili, že jedno z videí vydané v roku 2016 porušuje pravidlá a dostal prvú výstrahu. „Po siedmich dňoch som pridal video, kde som nakladal Ondrovi Vlčkovi za jeho správanie, a keďže som si pritom búchal bejzbalkou po ruke, bralo sa to ako vyhrážanie. Za to som dostal druhý strike,“ vysvetľuje Duklock okolnosti jeho trojmesačnej obmedzenej aktivity. Aby neprišiel o svoj kanál s videami, definitívne musel zmazať niekoľko svojich videí. Strata videí znamenala aj pokles čísla videní jeho kanála.

„Každý mesiac som stratil kvôli tomu asi 4 až 5 tisíc eur,“ hovorí aj o tom, ako s ním ukončili firmy spolupráce, na ktorých mu záležalo. Podľa neho však vďaka novým pravidlám dokážeš zarobiť prostredníctvom svojich videí oveľa viac. „Moja prvá spolupráca bola o tom, že mi firma dala herné zariadenie, a ja som to potom predal a kúpil si konkurenčnú značku,“ spomína na svoje začiatky. To všetko a oveľa viac sa dozvieš v najnovšej epizóde Podcastu s Romčom.