Slovák Hámor vyliezol na všetky 8-tisícovky sveta. Doteraz sa to podarilo len hŕstke ľudí

play icon

Ako jediný Slovák sa môže pýšiť tým, že je držiteľom Koruny Himalájí. Reč je o rodákovi z Popradu Petrovi Hámorovi, ktorého meno sa spája s tými najväčšími horolezeckými expedíciami. To, že horolezectvo nie je jednoduché, hovorí Peter v rozhovore.  „Všetky hory sú nebezpečné,  je potrebné dávať si pozor. Treba rátať s tým, že padajú lavíny a nejaké kamene. Za chyby musíme platiť a čím viac ich urobíme, tým viac musíme platiť,“ hovorí.

Na Mount Everest vystúpil Peter Hámor už v roku 1998 a bol súčasťou prvého slovenského výstupu na vrcholy Annapurna a Broad Peak, ktoré presahujú hranicu 8 000 metrov nad morom. „V horách sa snažíme robiť všetko tak, aby sme boli prijatí,“ začína Peter Hámor. Tvrdí, že ak sa niekto rozhodne ísť na nejakú 8-tisícovku, musí byť na výstup naladený. „Kto je ochotný vydržať viac, viac dosiahne. Niekto je schopný ukončiť výstup pre úplnú banalitu. Je jedno, že sa pripravoval rok.“ Príprava horolezcov je náročná a líši sa od prípravy ostatných športovcov. Spôsobené to je tým, že horolezci neladia svoju formu na konkrétny dátum.

 „Výkony podávame počas celého roka, takže v ustálenej rovine výkonnosti sa musíme držať stále,“ konštatuje Peter. Hneď však dodáva, že krátko pred expedíciou sa pripravujú o niečo viac. To všetko a kopec zaujímavých informácii z prostredia najvyšších hôr ti prináša Podcast s Romčom.

Moderuje Roman Naništa

Peter Hámor